Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 54/1002 İlkİlk ... 444525354555664104154554 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 425 - 432 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Türkiyede gayrımenkul işini (kiralama satış) profesyoneller yapmıyor.

Gelişmiş ülkelerde gayrımenkul sektörü iyi regüle edildiği için aldatılma ihtimalin bize göre daha düşük.

Kira için gayrımenkul alıyor olsam Türkiye ilk tercihim olmazdı.

Kat Mülkiyeti Kanunu bile dandik ve uygulanmıyor Türkiyede. İskan Kanunu bile dandik ve uygulanmıyor Türkiyede.Bunu 3-4 senedir bu forumda yazdım.

Yabancı büyük yatırımcı sorunsuzluk ister. Türkiyede gayrımenkul sektörü sorunlu!!! Bu sebeple büyük oyuncular Türkiyede gayrımenkul yatırım yapmaz. Gider Almanya Hollanda ingiltere ABD de veya gayrımenkul piyasası iyi regüle edilen ülkelerde yaparlar...

Alıntı Originally Posted by ekfuture Yazıyı Oku
    Sağolun. Ama zamanlaması biraz erken oldu. Ben paramı ilk 2 yıl enflasyonu telafi edecek kadar değerlendirebildim, bu arada evin fiyatı enflasyonun çok üstünde arttı. Daha sonra Rus uçağının düşürülmesi, 15 Temmuz hain (demeyeni afaroz ediyorlar ) darbe girişimi derken aldığım doğru pozisyonlarla durumu düzelttim. Yani ayaktan alıp baştan değil, dizden alıp göğüsten sattım.

Bu sürecin en keyifli tarafı ise kiracı derdim olmamasıydı. Buna paha biçilmez. 2,000 tl temettü gelirini 2,500 tl kira gelirine yeğlerim, o derece yani.

2.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Ayaktan alıp baştan satmak zaten teoride olan bir durum, gerçek yaşamda gerçekleştirmek oldukça zor.

Kiracı yüzünden ben de bir daire sattım, hiç de pişman olmadım.

Sağlıklı yaşam için şart.
    Sizinle aynı görüşteyim. Ayaktan alıp baştan satma peşinde olanlar, ayağı beklerken alımı, başı beklerken satımı kaçırırlar, bu nedenle çoğunlukla seyircidirler. Diz ile göğüs arası işlem karlı yatırımın anahtarıdır. Her zaman trade edebileceğiniz bir şeyler bulursunuz.
    - - - - - - - - - -- - - - -- -- - - - - - - - - -
    Winter is coming...

3.  Alıntı Originally Posted by ekfuture Yazıyı Oku
    Sizinle aynı görüşteyim. Ayaktan alıp baştan satma peşinde olanlar, ayağı beklerken alımı, başı beklerken satımı kaçırırlar, bu nedenle çoğunlukla seyircidirler. Diz ile göğüs arası işlem karlı yatırımın anahtarıdır. Her zaman trade edebileceğiniz bir şeyler bulursunuz.
    Bir de portföyde nakit tutmak önemli.

Dolar olarak.

Hem paranın değerini koruyor, hem de fırsat çıktığında hisseyi çok uygun yerden alıyorsunuz.

Bu kadar oynak şartların yaşandığı koşullarda eldeki değerin likit olması çok önemli.

Bunu da konut alıp günü gelince satarım diye düşünenler için yazdım.

Boşa hayal kurmamak lazım.

4.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Bir de portföyde nakit tutmak önemli.

Dolar olarak.

Hem paranın değerini koruyor, hem de fırsat çıktığında hisseyi çok uygun yerden alıyorsunuz.

Bu kadar oynak şartların yaşandığı koşullarda eldeki değerin likit olması çok önemli.

Bunu da konut alıp günü gelince satarım diye düşünenler için yazdım.

Boşa hayal kurmamak lazım.
    TL'yi kredi borcu olmayan temettü veren gyo'larda tutuyorum. Son 2-3 gündür düşen borsada yeşil yanan hisselere bakarsanız görürsünüz onları.

Doları da viop'ta kaldıraçsız ( ya da en fazla 1'e 2 kaldıraçla) olarak alıyorum. DTH'tan işlem yaparken makas maliyeti yapılan karı götürebiliyor.

Not: Biraz konu dışına çıktık, ama ev alınacak paranın nasıl çoğaltılacağı olarak bakılırsa çok da ilgisiz değil hani.
    Winter is coming...

5.  Alıntı Originally Posted by ekfuture Yazıyı Oku
    TL'yi kredi borcu olmayan temettü veren gyo'larda tutuyorum. Son 2-3 gündür düşen borsada yeşil yanan hisselere bakarsanız görürsünüz onları.

Doları da viop'ta kaldıraçsız ( ya da en fazla 1'e 2 kaldıraçla) olarak alıyorum. DTH'tan işlem yaparken makas maliyeti yapılan karı götürebiliyor.

Not: Biraz konu dışına çıktık, ama ev alınacak paranın nasıl çoğaltılacağı olarak bakılırsa çok da ilgisiz değil hani.
    TL'yi kredi borcu olmayan temettü veren hangi gyo'larda tutuyorsunuz?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

6. Bence ev alınacaksa, eğer varsa, 50.000 USD. kenara konup beklenmeli derim.

Şahsen ben öyle yapardım.

Ya dolar çıkacak ya konut düşecek.

Sıfır konutlar için, satan müteahhit, yeniden bu maaliyetlerle konut işini devam ettirir mi ?

O da dolar alıp yatacak kulağının üstüne.

5.55 ile 6.20 arasında 65 kuruş fark var, bu fark 50.000 dolarda 32.500 TL. yapıyor.

Ankara'da yaşıyorum, bildiğim buralar. 270.000 TL. ile 300.000 TL. arasında konut lokasyonu ve kalite farkı çok büyük.

Adam şimdi satar mı ? ya da herkes kendine sormalı, hemen satıp 270 e mi alırsın, biraz bekleyip 300 e mi.

Kaldı ki yükselmeye başlarsa, artık 6.40 da mı durur. 6.80 demi orası hiç belli olmaz.

7.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Sn diproyal, özelden yazazağım. Uluorta başka başlıklarda hisse ismi vermeyi doğru bulmuyorum.
    Winter is coming...

8.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
     Alıntı Originally Posted by ekfuture Yazıyı Oku
    Sn diproyal, özelden yazazağım. Uluorta başka başlıklarda hisse ismi vermeyi doğru bulmuyorum.
    Nasıl uygun görürseniz. Hassasiyetinizi çok iyi anlıyorum.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Sayfa 54/1002 İlkİlk ... 444525354555664104154554 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •