Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 892/1002 İlkİlk ... 392792842882890891892893894902942992 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,129 - 7,136 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Dolar değer hesaplamada kullanılan bir ölçü birimidir. Petrol, altın vs hep dolar üzerinden fiyatlanır.
    devlet neden ihaleye dolarla çıkıyorsa forumdaşta ondan dolarla hesaplıyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Petrol ve altın dolar üzerinden fiyatlanır çünkü en likit petrol ve altın piyasalarında (londra / ny / hong kong) alıcıyı dolar bazında bulursunuz. Altın londrada ve new york’da dolar ile alınır ve satılır.

Çorum’daki alıcısı ve satıcısı 70 göbek türk insanı olan 3 artı 1 hacıoğlu apartmanının dolara karşı likit bir pozisyonu yoktur.

Türkiyede konut, çok ekstren lokasyonlar hariç (yalılar, fenerbahçedeki 180 metrekare evler, akmerkezde, zorluda daire hariç) dolar bazında alıcı BU LA MAZ.

Ha, demir çimento maliyeti dolarla derseniz de, bzaferb’in bahsettiği noktada tıkanırız. Alıcının kazancı tl ise istediğin kadar yansıt dolar maliyetini, satamazsın.

2.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Turkiyedeki bir dairenin fiyati hangi kafayla dolarla hesaplanir !...
    Senin potansiyel alıcın ( afgan ırak iran... vs yi saymiyorum, akli başinda avrupali artik satip kaçma pesinde) TL kazaniyor.
    Senin evinin fiyati dolara karşi eriyorsa , alıcının maaşida dolara karşi eriyor.

Sen o eve 110k dolar verirken benim maaşim 1000 dolardi.
    Senin evin 70k ya indi benim maaşim 600 dolara indi.

Ama sen ne diyosun, vay efendim faiz indi benim ev 80bin dolar oldu.
    Ben salakmiyim durduk yerde sana 10bin dolar fazla verip eşşek gibi onu ödemeye calişayim.

Bu düşüncem beni bağlar. Kimseyi eşşeklikle salaklikla itham etmiyorum. Kendim oyle hissederim demek istiyorum.

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    "Alternatif maliyet" diye bir şey var.
    Türkiyedeki sıradan vatandaşın emlağa alternatif olan yatırım aracı dövizdir.
    Adam tabi ki yatırımını diğer yatırım araçlarıyla kıyaslayacak ve onların karşısında "geride kalmak" istemeyecek.
    O fiyata müşteri bulur veya bulmaz, kendi bileceği iş.

Kimse malına sizin maaşınıza göre fiyat biçmek zorunda değil.
    Veya size uygun ödeme koşulları sunmak gibi bir yükümlülüğü yok hiç kimsenin.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

3.  Alıntı Originally Posted by mrfatih Yazıyı Oku
    Güzel algı yaptınız da kiracı ya da ev sahibi olup olmadığımı nerden çıkarttınız.

Ev almak istiyorum da anlamıyormuşum gibi konuşuyorsunuz.

300 bin TL lik arabayı alıp 500 e satma niyetinde olan adamın elinde de patladı...8,5 den dolar alanında, 500 lük evi 700 e satarım diyen adamında içimin yağları eriyor gördükçe beter olun
    İsterseniz 100 daireli emlak zengini olun, isterseniz fukara bir kiracı olun, fark etmez.

Satıcı malına sizin uygun gördüğünüz fiyatı biçmediği için satıcıya küfür ediyorsunuz, olayın özeti bu.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    Petrol ve altın dolar üzerinden fiyatlanır çünkü en likit petrol ve altın piyasalarında (londra / ny / hong kong) alıcıyı dolar bazında bulursunuz. Altın londrada ve new york’da dolar ile alınır ve satılır.

Çorum’daki alıcısı ve satıcısı 70 göbek türk insanı olan 3 artı 1 hacıoğlu apartmanının dolara karşı likit bir pozisyonu yoktur.

Türkiyede konut, çok ekstren lokasyonlar hariç (yalılar, fenerbahçedeki 180 metrekare evler, akmerkezde, zorluda daire hariç) dolar bazında alıcı BU LA MAZ.

Ha, demir çimento maliyeti dolarla derseniz de, bzaferb’in bahsettiği noktada tıkanırız. Alıcının kazancı tl ise istediğin kadar yansıt dolar maliyetini, satamazsın.

Dolar bazında ev satılır demiyorum. Dolar bir ölçü birimidir. Hesap dolarla yapılır diyorum. İstiyorsanız euroda kullanabilirsiniz. Oda alternatiftir.

O egeli ben değilim

5.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Adam tabi ki yatırımını diğer yatırım araçlarıyla kıyaslayacak ve onların karşısında "geride kalmak" istemeyecek.

Hocam aslında bu tartışmada herkes aynı noktada.

Hiç kimse, kimseye malını neden bu fiyata satmaya çalışıyorsun diyemez. Ben satıcı olarak, 1 liralık suyu 3 liraya satabiliyorsam eyvallah.

Ama ben suyu 3 liraya neden satamıyorum dersek:

Bir yatırımın (konut) diğerine (döviz altın) alternatif maliyetini konuşuyor isek, bu iki malın en azından yakın likiditede olmasını bekleriz.

Döviz = likit, anında piyasa fiyatına satılabilir

Konut = likit değil, satıcının istediği fiyat ile alıcının verdiği fiyatın eşleşmesi gerek

Sorun tam olarak bu.

Türkiyede geçmişteki anormal fiyatlama nedeniyle konut yatırımcısı malının ederini aşırı likit (hatta dünyanın en likit varlıkları olan) altın ve dövizle kıyaslıyor.

Haliyle satamıyor, satamaz.

Hükümetimiz çok çok düşük fiyatlarla para satmadan (düşük faizle konut kredisi vermeden) satamaz.

6.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku

Bu durumda patatesi sogani depolara kaldirip , piyasada mal yok diyerek stok yapmak da yasal olmasi lazim.
    Sen evini istedigin fiyata piyasaya sureceksin , ben parasini verip depoma koydugum soğan icin mahkemelerle bogusacagim.

Hani adalet.
    Neyse, herkes istedigi fiyati yazsin, satabilen satsin.

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Dolar bazında ev satılır demiyorum. Dolar bir ölçü birimidir. Hesap dolarla yapılır diyorum. İstiyorsanız euroda kullanabilirsiniz. Oda alternatiftir.

Siz konutunuzun değerlemesini dolar bazında yapmış olmak ile, konutunuzu dolar bazında satmaya çalışmış oluyorsunuz halihazırda.

1 = 1 gibi bir matematiksel denklemi konuşuyoruz.

Konutunuzun değerlemesini dolar bazında yapmıyor iseniz, zaten sözüm size değil.

8. Ekim ayında 119bin ev satılmış. 25bini ipotekli.
    Tüm burdaki ince hesaplara rağmen halkın konuta olan ihtiyacı/talebi devam ediyor.

Sayfa 892/1002 İlkİlk ... 392792842882890891892893894902942992 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •