Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 897/1002 İlkİlk ... 397797847887895896897898899907947997 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,169 - 7,176 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Şuan benim radarıma giren ev yok.
    İkincisi, kredi oranlarının %1in altına inmesi gerekir önce.
    Şöyle bir durumda var. Eğer evin fiyatı çok uygunsa, bu oranlarlada kredi çekilebilir. 1-1.5 yıl sonra kredi yapılandırılması yapılır.
    Özet itibari ile çok uygun fiyata ev olmadıkça şu ara konut alımını düşünmüyorum.
    Cok uygun ev fiyati nedir size göre?
    İstanbuldan veya yaşadiginiz bölgeden örnek verebilirmisiniz ?
    Yukarda 250binden 20 milyona kadar ev ornekleri verildi.

Mesela 250binlik ev icin cok uygun diyebilirmiyiz ?

Bunun bir kriteri varki cokuygun yada degil diyebiliyosunuz. Ben şuan cokuygun tanimlamasi yapamadim hicbir ev icin.

Kriter ne. Dolarmi, kira çarpanimi ....!

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Geçtiğimiz yıllarda dost ülke olarak ilan ettiğimiz ve hatta Başkanları olan Maduro'yu Diriliş dizisi setlerine bile davet ettiğimiz Venezuela'nın başkenti Caracas'ta 10 yıl önce ortalama evlerin fiyatı 50-60 bin dolar civarındayken şu an 5-10 Bin dolar civarında.
    Çünkü neden?
    Venezuela'da çalışan beyaz ve mavi yakalıların maaşları dolar bazlı sürekli eriyor da ondan...
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

3. Daha öncede bu başlıkta 1 kaç yazmıştım ama yine yazayım.
    Yatırım için alıyorsam;
    -kredi oranına bağlı olarak ortalama 230-240 kira çarpanı.
    -0.8-0.9 arası kredi oranı
    -ev ara kat, güney cephe, 6-7 yaşını geçmemiş, odalarda çap olmayan, 4-5 katı geçmeyen, altı dükkan olmayan, site gibi aidat problemi olmayan, şehir merkezine yürüme mesafesinde olan

Şu ortamda kredi oranları yüksek olduğu için ev fiyatı 180-200 kira çarpanını geçmemeli benim için

Bu tarz bir evi satması da kolay oluyor

Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Cok uygun ev fiyati nedir size göre?
    İstanbuldan veya yaşadiginiz bölgeden örnek verebilirmisiniz ?
    Yukarda 250binden 20 milyona kadar ev ornekleri verildi.

Mesela 250binlik ev icin cok uygun diyebilirmiyiz ?

Bunun bir kriteri varki cokuygun yada degil diyebiliyosunuz. Ben şuan cokuygun tanimlamasi yapamadim hicbir ev icin.

Kriter ne. Dolarmi, kira çarpanimi ....!

4. 5-6bin lira maaş alan bir çalışan kirada oturduğu sürece zaten o evin parasını biriktiremez.
    Aldığı maaşın 1/3 yada 1/4ü kiraya gider
    10yıl sonrada aynı kısır döngü içinde kalır.
    Ev 100bin dolardan 5bin dolara da düşse, gelir durumu alım gücüde düşeceği için 5bin dolarlık evide alamayacaktır.
    Yani bu örnek parası olan için önem arz ediyor. Olmayan için pek bir anlamı yok

Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Geçtiğimiz yıllarda dost ülke olarak ilan ettiğimiz ve hatta Başkanları olan Maduro'yu Diriliş dizisi setlerine bile davet ettiğimiz Venezuela'nın başkenti Caracas'ta 10 yıl önce ortalama evlerin fiyatı 50-60 bin dolar civarındayken şu an 5-10 Bin dolar civarında.
    Çünkü neden?
    Venezuela'da çalışan beyaz ve mavi yakalıların maaşları dolar bazlı sürekli eriyor da ondan...

5.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Daha öncede bu başlıkta 1 kaç yazmıştım ama yine yazayım.
    Yatırım için alıyorsam;
    -kredi oranına bağlı olarak ortalama 230-240 kira çarpanı.
    -0.8-0.9 arası kredi oranı
    -ev ara kat, güney cephe, 6-7 yaşını geçmemiş, odalarda çap olmayan, 4-5 katı geçmeyen, altı dükkan olmayan, site gibi aidat problemi olmayan, şehir merkezine yürüme mesafesinde olan

Şu ortamda kredi oranları yüksek olduğu için ev fiyatı 180-200 kira çarpanını geçmemeli benim için

Bu tarz bir evi satması da kolay oluyor

Ben sizin soylediginiz kriterlerdeki bir ev icin 260 270 kira carpanina bile pahali demiyorum ki şuan.

30 yasini gecmis, asansorsuz , ...vb olumsuz ozellikteki evler bile 300 carpandan yukarda...

6.  Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    Dolar bazlı fiyat hesabının anlamsızlığını banka endeksindeki bazı kağıtlara bakarak da görmekteyiz.

Halkımızın sevdiği devlet bankalarımızdan bir tanesi halka arz olduğunda kaç dolardı, şimdi kaç dolar?

Halka arzda 3x dolardan alan yabancı 10 sene sonra x dolara kağıdı satarken, konutumun değeri dolar bazında aslında şurada demek piyasayla inatlaşmaktır. Piyasayla inatlaşmak da bedavadır.

Yukarıda bir arkadaş 400bine satamadığı evi sinirlenip 750’ye açan birinden bahsetmiş. Herkes serbest piyasada malına istediği fiyatı biçmekte özgür.

Satabilirse...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    İsteyene değil parayı verene bakın. Herkes her şeyi istediği fiyattan istemekte özgür ama gerçek fiyat alıcının verdiği fiyattır. Böyle kendini akıllı zanneden şark kurnazı ev sahipleri yıllarca evini satamıyor. Piyasa bir şekilde onları cezalandırıyor merak etmeyin...
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

7. Semt semt şehir şehir sokak sokak değişir bu çarpanlar. Oturmak için alıyorsanız kira çarpanının çok bir önemi yok benim için.
    Tabi herkesin görüşü farklıdır, bişey diyemem
     Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Ben sizin soylediginiz kriterlerdeki bir ev icin 260 270 kira carpanina bile pahali demiyorum ki şuan.

30 yasini gecmis, asansorsuz , ...vb olumsuz ozellikteki evler bile 300 carpandan yukarda...

8.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    İstanbulda bir evim var,kira 1300 ev satılığa çıksa 500 falan ediyor.E şimdi bu kiracı kirasını düzenli yatırıyor,site aidatını düzenli yatırıyor,çok güvendiğim biri.Kiranın ucuz kalmasının nedeni çakma tüik enflasyonuna göre kira artışı yapması,kanuni artışını da düzenli yapar o konuda da güvenim tam .Ben bu evi aslında elde tutmakla bu kiracıyı finanse ediyorum,beş yüz bin liramın alternatif getirileri biliyorum ki bu evden daha iyi olacak.Aslında ev sahipleri çok da avantajlı değil,son yıllarda emlak sahibi olmak akıl işi değil gibi.
    Görüşünüze sonuna kadar katılıyorum. Ben tüm bunları yıllar önce öngördüm,
    bırakın yatırımlık evi kendi oturacağım evi bile satın almadım. Şu anda kirada oturuyorum ve yaptığım yatırımlarla 7 tane ev alacak kadar birikim elde etmeme rağmen hala kiradayım. Dilediğimce özgür hareket edebiliyorum. Ailemle tüm dünyayı doyasıya geziyorum.

Ama bizim milletin bilinçaltında Kiracı olmayı hep kötü gösterdiler. Bunda yeşilçam filmlerinin de payı büyük...

Sayfa 897/1002 İlkİlk ... 397797847887895896897898899907947997 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •