Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 275/1002 İlkİlk ... 175225265273274275276277285325375775 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 2,193 - 2,200 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Emlak Vergisi değeri 2 milyon, Değerli Konut Vergisi değeri 12 milyon!

DEĞERLEME KİME YAPTIRILDI?

Aldığım bilgilere göre; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, DKV mükellefleri ile ilgili mesken nitelikli konutlara, Gedaş Gayrimenkul Değerleme, Avrupa Gayrimenkul Değerleme ve Kent Gelişim Harita Bürosu'ndan hizmet alarak ortaya çıkan raporlara göre değer tespiti yapmış.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün değerleme rakamını alan mükellefler şok geçirmektedirler. Belediye vergi değeri 2 milyon olan bir gayrimenkule, 12 milyon değer biçildiği, hatta bazı durumlara belediye vergi değerinin 15 katını bulan yeni değer tespiti yapıldığı görülmektedir.

Konu çözümsüz değil
    Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün belirlemiş olduğu değerin, gerçek değer olmadığını düşünüyorsak; bu değerlere karşı, yazının tebliğinden itibaren 15 gün içinde aynı mesken nitelikli taşınmaza Sermaye Piyasası Kurulu'ndan lisans almış, bir başka gayrimenkul değerleme şirketine güncel değer tespiti yaptırılarak, alınacak olan raporun itiraz dilekçesine eklenmesinin şart olduğunu düşünüyorum. İtirazınızda, yeni raporu dikkate almak durumunda kalacaklardır. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü dikkate almasa bile, bu raporu ihtirazi kayıtla beyanname verip dava açtığınızda, dava dilekçenize zaten eklemeniz gerekeceğini ve vergi mahkemeleri tarafından bu raporlara kesinlikle itibar edileceğini hatırlatırım.

DKV'nin pazartesi günkü yazımda açıkladığım gerekçelerle Anayasa'ya aykırı olduğunu ve ihtirazi kayıtla beyanname verip, olayın vergi mahkemesine taşınması ve sonrasında Anayasa Mahkemesi'nde DKV getiren maddelerin iptali yoluyla bu verginin uygulamadan kalkacağını düşünüyorum.

Mükelleflere gönderilen, mesken nitelikli taşınmazların gerçek değerinin çok yüksek belirlenmesinin de, “Zaten biz bu vergiyi alsak alsak ilk yıl alabiliriz, o yüzden olabildiğince yüksek rakam belirleyelim†anlayışından kaynaklandığını düşünüyorum. Bazı okurlarımdan, “Devlet, bu değerleme rakamından meskenimizi satın almak isterse, devire hazırız†mesajları gelmektedir. İlgilisine duyurulur…

Nedim Türkmen

https://www.sozcu.com.tr/2019/yazarl...ilyon-5515738/

2. e-Veri Bankası - Gayrimenkul Değerleme Şirketleri

https://www.spk.gov.tr/SiteApps/EVeri/Detay/gds

3. Şimdi satışlar düştü mü yükseldi mi?

https://www.dunya.com/kose-yazisi/si...dusurdu/458897

4. Ekonomik kriz nedeniyle iş bulamayan iki kişi daha yaşamına son verdi !!!

https://www.birgun.net/haber/ekonomi...n-verdi-280585

5.  Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    Şimdi satışlar düştü mü yükseldi mi?

https://www.dunya.com/kose-yazisi/si...dusurdu/458897
    Sonunda Müteahhitlere seslenmiş

Hep kendine yontanlara dikkat!

İnşaat sektöründe bir de verileri yalnızca kendi cephesinden okuyan ve kitlelerin de öyle okumasını isteyenler var. Bunlar, konutla ilgili olarak “2020’de satışlar patlayacak†diyor.

Satışlar gerçekten patlayacaksa fiyatlar da artacak demektir. Bunu söyleyenlerin şimdi 500’e satacaklarını 2020’de 750’ye satma şansları varsa, ki kendileri öyle ima ediyor, satışlarını şimdi olabildiğince ertelemelerinde ve gelecek yılı beklemelerinde yarar var.

Hem fiyatlar çok artacak diyecek, hem de bugün düşük(!) fiyattan satış yapabilmek için uğraş vereceksiniz. Vatandaşı bu kadar da düşünmeyin!

6.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Hayır şu ortamda daireleri satsam 5 milyonun yarısı bile etmez de,
    devletin canı vergi almak isteyince 3 liralık mala 33 lira değer biçecek diye korkarım.
    Bence korkmakta haklısın...kurunun arasında yaş da yanacak,..bu vergi işi yandaşa da dokunuyor, ondan zorlanıyorlar...yoksa toplam emlak varlığı 5 milyon değil, 2 milyon olandan bile ek vergi alırlardı.

Bu nedenle, evlerin bir kısmını emlak gözde olduğu dönemde satmak lazımdı.

7. ŞAHSIM : Yandaşlar muaftır... diye CBlığı KHK sı çıkartırım...

8.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Valla siz de haklısınız.
    Sonuçta vergi mal üzerinden değil "gelir" üzerinden alınmalı.
    Aklın yolu hep buraya çıkıyor.
    Haram kazancın, yandaş olup 3-5 yılda Servet edinenlerin bu kadar fazla olduğu yerde....gelirden daha az vergi alırdım, servetten de bir güzel vergi alırdım.

Maliyenin başında olsam...yapacağım ilk iş vergi reformu olurdu. Emlakta ise,

I-) bir evin var ve oturuyorsan vergi filan yok( ama 1 milyon altı evler için geçerli)
    İi-) rayiç değerleri adam gibi belirlemek şartıyla, 1-2-3-4-5-10-20-50-100 milyon TL bantları İçin artan oranlar belirlerdim.

Ama bunu yapmaz bu siyasetçiler...siyasetçinin beslendiği kirli rant, emlaktan geliyor çünkü,

Sayfa 275/1002 İlkİlk ... 175225265273274275276277285325375775 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •