Sayfa 695/981 İlkİlk ... 195595645685693694695696697705745795 ... SonSon
Arama sonucu : 7848 madde; 5,553 - 5,560 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz - II

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Kırmızılar arasındaki kazık farkı 128 kat.

Bir gökdelen boyunda...

İnsan o kadar kazığı yeme lüksünde ise, suratının rengi de değişmez kanımca.

Hani morun tonları temelinde...

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Emmiden hakiki yalanlar
    Gönderi
    7,825
     Alıntı Originally Posted by tospa Yazıyı Oku
    S400 kotu bir sistem midir. Katiyen. En modern uzun menzilli hsslerden bir tanesidir. Kendi radar agimiza entegre edemeden calisacak olmasina ragmen, misal Ege de dengeleri degistirebilecek, game changer olabilecek bir sistemdir mevcut durumda.
    Arkadaş konu S400 kötü iyi konusu değil.
    Konu CAATSA ve komşularımızla ilişkiler.
    Selamlar.
    Selamlar. Burada yazmış olduğum bilgi, yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Webster üstad nerede diye sormayın, işte burada: https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=45203

3.  Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    ABD yaptırım kararı alırsa;

- Daha kararını vermemiş VW, İzmir'e gelir mi?

- MB beklenen faiz indirimini yapabilir mi?
    Faize o gözle bakmayın.sanayiciyim ve sanayi üretimi faizler yüzünden çökmüş durumda. Kredi ile maaşı ödeyen, hammadde alan binlerce büyük şirket bugün üretimi minimuma indirdi. Sanayiciye deseniz ki dolar 20 tl olsun faiz %5 kabul eder misin diye. Hepsi kabul eder.sanayiyi canlandıramazsanız işsizlik coşar, üretim durur, tamamen dışa bağımlı oluruz.

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Emmiden hakiki yalanlar
    Gönderi
    7,825
    Selamlar. Burada yazmış olduğum bilgi, yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Webster üstad nerede diye sormayın, işte burada: https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=45203

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Emmiden hakiki yalanlar
    Gönderi
    7,825
    Yusuf Yakub candır.
    Selamlar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by Sugosu82 Yazıyı Oku
    Faize o gözle bakmayın.sanayiciyim ve sanayi üretimi faizler yüzünden çökmüş durumda. Kredi ile maaşı ödeyen, hammadde alan binlerce büyük şirket bugün üretimi minimuma indirdi. Sanayiciye deseniz ki dolar 20 tl olsun faiz %5 kabul eder misin diye. Hepsi kabul eder.sanayiyi canlandıramazsanız işsizlik coşar, üretim durur, tamamen dışa bağımlı oluruz.
    Dedikleriniz en azından sizin için, sizin durumunuz için doğrudur...

Benim vurguladığım tümüyle anlık bir durum saptaması.

Ha, durum ne olursa olsun faiz indirilsin diyorsanız,

- Çevrilebilir döviz borcu olan sanayici açısından doğru olan şey, 400 milyar dolar borcu olan bir ülke (devlet) için, gırtlağına kadar döviz borcu olanlar için doğru olmayabilir.

7. Gereğinden önce ve fazla faiz indirdi diyelim, bu kredi genişlemesine yol açacaksa bankalarda mevduat olması lazım ki versin .Reel enflasyon yüzde 50, herşeye o oranda zam geliyor, ben sanayicim kurttlsun diye yıllık yüzde 15 mevduat faizine he diyeceğim.Bu da olmayacağına göre kredi nasıl genişler para basar piyasaya sürersn , ee o da talebi körükleyip dışa bağımlı üretimde enflasyonu, dövizi yine azdırırken sonucta yine faizleri yükseltirsin. Bence bu tip üretim modelinin artık sınırlarına gelindi, çok sıkı kemer sıkma politikaları da zaten az olan nefesimizi iyice sıkacak.Batı da buna conundrum deniyordu, türkçesi iki ucu boklu değnek gibi bir şey.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Ekonomide ayar bir bozuldumu, sn loner'ın da yazdığı gibi, bir verinin oranında oynamayla, iki musluğun ayarını düzeltmeyle, sorunu halletmek kolay değil.

Başta da güven meselesi. Geleceğe, kurumlara ve de yönetimlere.

Aynen doğada olduğu gibi.

Bir bozuldumu eski haline getirmek bazan mümkün bile değil.

Bu çok bilmiş cahil yöneticiler, yaparsın olur kolaylık ve mantığındalar.

Zaten zurnanın zırt dediği yer de burası.

Hem zamanlama hem de insiyatif kullanma dozu olarak.

Bir de yönetici de yetiştirilme (fundamental) bozukluğu varsa, başın iyicene belada demektir.

17 senedir global ekonomik evre olarak bu yönetimin aldığı dış desteği, şansı düşünüyorum da, ballı diyorum.

Sayfa 695/981 İlkİlk ... 195595645685693694695696697705745795 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •