Sayfa 790/1000 İlkİlk ... 290690740780788789790791792800840890 ... SonSon
Arama sonucu : 7998 madde; 6,313 - 6,320 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI ( & Mevduat faizi karşılığı oranları)

1. Arkadaşlar Yatırım Fonları konusunda sizler kadar bilgili değilim. Sizlere danışmak istediğim bir konu var.

Elimde Akbank'ın ALE (PPF) vardı. Hafta başı hepsini satıp, AIS (Kira Sertifikaları) fonu aldım. Fon hesabıma dün geçti. Bu sabah baktığımda daha ilk gün 1.501 TL. zarar ettiğimi gördüm. Eski fonda her gün getirisi varken, ilk günde bu kadar zarar yazınca şok oldum. Sizce bu durum toparlanır mı ? bir süre beklemelimiyim ? Fonu satmak istediğim zaman kolaylıkla satabilir miyim ?

2. AIS - Son Fiyat (TL) 0,018863 Günlük Getiri (%) %-0,2907

Bu oranda 1.501 TL zarar edebilmek için 500K lık fon olması lazım. Tek bir fona bu kadar para yatırmak iyi cesaretmiş. Bu başlığın en zavallısı benim herhalde, 20K fon var elimde.

Sorunuza gelirsek, muhtemelen o zarar Katılım payından kaynaklanmakta. Faizlerdeki hızlı yükseliş nedeniyle PPF'lerden bazıları -bile- zarar yazdılar.

3.  Alıntı Originally Posted by Bosphorus Yazıyı Oku
    Arkadaşlar Yatırım Fonları konusunda sizler kadar bilgili değilim. Sizlere danışmak istediğim bir konu var.

Elimde Akbank'ın ALE (PPF) vardı. Hafta başı hepsini satıp, AIS (Kira Sertifikaları) fonu aldım. Fon hesabıma dün geçti. Bu sabah baktığımda daha ilk gün 1.501 TL. zarar ettiğimi gördüm. Eski fonda her gün getirisi varken, ilk günde bu kadar zarar yazınca şok oldum. Sizce bu durum toparlanır mı ? bir süre beklemelimiyim ? Fonu satmak istediğim zaman kolaylıkla satabilir miyim ?
    Kira sertifikaları hakkında pek bilgim olmasada tahvile benzer bir yapısı var ve ikincil piyasada da işlem görüyorlar. Nasil ki tahvil faizleri arttığında tahvilin fiyatı düşüyorsa kira sertifikalarında benzer durum söz konusu. Eğer aldığınız fonun değeri düşmüşse demek ki kira sertifikalarının ikincil piyasada fiyatı düşmüştür. Bu durumun toparlanması için belirsizliklerin ortadan kalkması gerekir diye düşünüyorum. Aramızda bunu bilen varsa ve bizimle paylaşırsa memnun oluruz.

4.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Kira sertifikaları hakkında pek bilgim olmasada tahvile benzer bir yapısı var ve ikincil piyasada da işlem görüyorlar. Nasil ki tahvil faizleri arttığında tahvilin fiyatı düşüyorsa kira sertifikalarında benzer durum söz konusu. Eğer aldığınız fonun değeri düşmüşse demek ki kira sertifikalarının ikincil piyasada fiyatı düşmüştür. Bu durumun toparlanması için belirsizliklerin ortadan kalkması gerekir diye düşünüyorum. Aramızda bunu bilen varsa ve bizimle paylaşırsa memnun oluruz.
    işin mantığı bu şekilde ama nedendir anlayamıyorum, ters hareketler de oluyor. bazan tahvil faizleri yükselince de fazlaca getiri oluyor, düşünce yerinde sayıyor falan. kısacası ben bu işin içinden çıkamadım. mesela bu gün dikkat edelim bloomberg'te aktif tahvil faizi 15,90, yani önceki günkü 15,99'un dahi altında ve faiz düşüşü yüzde 2 buçuklara yaklaşıyor. bu durum öğleden sonra değişmezse ypf'deki dünkü kaybın ortadan kalkması gerekir. ama tutarsızlık var ve nedenini bilemiyorum, mantığını çözemediğim fonu da sırf getirisi cazip diye aldım ama sıtkım sıyrıldı artık.

5. Gösterge faiz sen çok işlem gören 2 yıllık tahvile ait. Fon portföyünde onlarca değişik vadeli tahvil olduğu için birebir yansımaz diye düşünüyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    işin mantığı bu şekilde ama nedendir anlayamıyorum, ters hareketler de oluyor. bazan tahvil faizleri yükselince de fazlaca getiri oluyor, düşünce yerinde sayıyor falan. kısacası ben bu işin içinden çıkamadım. mesela bu gün dikkat edelim bloomberg'te aktif tahvil faizi 15,90, yani önceki günkü 15,99'un dahi altında ve faiz düşüşü yüzde 2 buçuklara yaklaşıyor. bu durum öğleden sonra değişmezse ypf'deki dünkü kaybın ortadan kalkması gerekir. ama tutarsızlık var ve nedenini bilemiyorum, mantığını çözemediğim fonu da sırf getirisi cazip diye aldım ama sıtkım sıyrıldı artık.
    Tahvil faizlerinden ziyade ikincil piyasasını takip etmek daha sağlıklı olacaktır sn.hayrani. Birebir gösterge tahvile göre hareket beklemek yanıltıcı olacaktır.

7. Hisse veya değişken fark etmez burada da vatandaşı tokatlama var bugünkü veya anlık fiyattan alıp satabilmelisin aynı borsa gibi 2 gün sonra para yatsın önemli değil yoksa yarın öbürgün ne fiyattan alınıp satabilme olayını tahmin etme imkanıda olsa kumardan başka birşey değil 25 yıllık borsanın içinde biri olarak bu zamana kadar eskinin oda boştaki para dursun diye likit fon hariç fonlara bulaşmamış biri olarak çok saçmaymış bunu gördüm bu tür ir bolay benim için öngörülemez kumardan başka birşey değildir kendi paranla fonların oyuncağı esiri olma durumu kendini hapsetme gibi gördüğünüz gibi işler bi anlık habere bakıyor sen satana kadar zaten çoktan iş bitmiş oluyor

8.  Alıntı Originally Posted by John Dutton Yazıyı Oku
    Hisse veya değişken fark etmez burada da vatandaşı tokatlama var bugünkü veya anlık fiyattan alıp satabilmelisin aynı borsa gibi 2 gün sonra para yatsın önemli değil yoksa yarın öbürgün ne fiyattan alınıp satabilme olayını tahmin etme imkanıda olsa kumardan başka birşey değil 25 yıllık borsanın içinde biri olarak bu zamana kadar eskinin oda boştaki para dursun diye likit fon hariç fonlara bulaşmamış biri olarak çok saçmaymış bunu gördüm bu tür ir bolay benim için öngörülemez kumardan başka birşey değildir kendi paranla fonların oyuncağı esiri olma durumu kendini hapsetme gibi gördüğünüz gibi işler bi anlık habere bakıyor sen satana kadar zaten çoktan iş bitmiş oluyor
    Çok mantıklı

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfa 790/1000 İlkİlk ... 290690740780788789790791792800840890 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •