Sayfa 616/930 İlkİlk ... 116516566606614615616617618626666716 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 4,921 - 4,928 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

1. güncel veri: r.253,594,761.27 // 1.579053 gözüken bu. düne göre bir tık daha yukardayız .

2.  Alıntı Originally Posted by Gkhn Yazıyı Oku
    Sn Serkan.
    Siz 1000 lira degerli evinize 1000 lira civari prim odeyeceginiz sigorta mi yaptirirsiniz?
    Sorum acik ve net!

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Sn Gkhn bu sorunuzdan anlıyorum ki viop konusunda bilginiz eksik. Viop dan 1000 dolar alıyorsanız 1000 dolar ödemezsiniz. 100 dolar teminat gösterirsiniz. O parayı da tl olarak BBP kanalında değerlendirirsiniz. Yanı viop zararı olarak görünen net zarar değildir. Bürüt zarardır bunun yanında farklı kanallardan gelir elde edilir. Viop yapmasaydı eurobond da almazdı, eurobond faiz geliri olmazdı, teminatı BBP kanalında değerlenip gelir de gelmezdi. Dolar yükselirken bir yandan eurobond kur farkı kari yazar, bir yandan viop zararı oluşur bir yandan BPP faiz kari oluşur, bir yandan da eurobond kupon faizleri geliri oluşur. hepsi toplanır bilançoda net kar çıkar. Eger viop yapmazsa ve dolar değer kaybederse bilonco zararı oluşur. Bu kabuledilemez. Viop yapıp dolar 7tl olsa bile bilonco kar gösteriyorsa bu is doğru yapılmış demektir.
    Bunun gibi bir çok seçenek sayılabilir. 10tl den ASELSAN alsaydı şimdi 1 milyar portföy değeri olurdu. Viop yapmasaydı 50 milyon kar ederdi altın alsaydı 100 milyon kar ederdi gibi gibi sayısız çok daha fazla kar edebilecek yöntem sayılabilir.
    Burada ölçü hedef tutmus mu? Adam sana ben 50milyon kazanırım demedi ki. 30 kazanırım dedi ve hedefi tutturdu.
    Bilanço kalemlerinin içinden cımbızla çekilerek bak zarar etmiş demek işbilmezlik oluyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by kalvin Yazıyı Oku
    eee olsun okadar ben sadece seyirci değilim her kurusa alım yapıyorum 72 ye değdiğinde daha aşağıya giderse diye düşünmedim aldım ,temettüden sonra 98 e vurdugunda bende vurdum kaçtım sonra tekrar hepsiyle aldım baya çabaladık anlıyacagınız.
    İşte ben orda durdum. En dusuk .74den aldım. Alım planıma göre .72 den almalıydım. Ama bünye kabul etmedi. Daha düşer diye korktum alımı durdurdum. Gerçi o ortamda satıp çıkanlar vardı. Moraller çok bozuktu.
    İnsanın çelik gibi sinirleri olması lazım bu is için.

4.  Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    İşte ben orda durdum. En dusuk .74den aldım. Alım planıma göre .72 den almalıydım. Ama bünye kabul etmedi. Daha düşer diye korktum alımı durdurdum. Gerçi o ortamda satıp çıkanlar vardı. Moraller çok bozuktu.
    İnsanın çelik gibi sinirleri olması lazım bu is için.

tabi insan korkmuyor desem yalan olur ama borsa risk işi bu riski göze almak kolay değil ama paradada riske girmeden kazanılmıyor.

Bazı şirketlerin genel kurul tarihleri :

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

>>> FORUM KURALLARIMIZ <<<

ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

Alıntı Originally Posted by aktauboy Yazıyı Oku
    geçen sene 0.80 tl den almıştım. Eğer 22 krş temettü verirse 22/80= 27.5% yıllık getirisi olacak (vergisiz net). Oldukça iyi bir getiri. Bu sene özelinde şu ana kadar ki gibi devam ederse ve 260m tl portföy değeri ile temettü verirse 225m ile devam edeceğiz. geçen yıl 210m kalmıştı. 225-210=15/160=yaklaşık 10 kr geçen senenin fiyatının üstünde olmalı bu seneki temettü sonrası fiyat (teorik olarak tabii)
    Yıllık bileşik büyüme oranı %7 civarında, bu rakam artı temettü verimi enflasyon üzerinde olursa (%4) benim için iyi bir oran. Ben de sizin beklediğiniz rakamı hatta 1 puan daha üstü bekliyordum ancak yedek akçelere dokunmadı ve tüm karı dağıttı.

Açıkçası bu sene beklentimin altında bir temettü verdi ama yinede tatmin edici, ancak temettü de büyüme fena olmazdı.

Sent from my iPad using Tapatalk
    “The trend is your friend until the end when it bends.” - Ed Seykota

Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    hayırlısı olsun diyim. ben ISYAT sayesinde bankadan ayrılabildim. O derece emekli eder.
    burda dikkat edilmesi gereken şey; maliyet + düzenli birikim.
    syg.
    Ben de rahatlıkla emekli olabilecek durumdayım ancak psikolojik olarak daha çalışma hayatından kopamadım. Su anda isyat a yatırım yapmıyorum cunku mevcut piyasada isyatın 2 sene önceki temettü verimine ulasmıs sanayii hisselerine yatırım ile meşgulum. Isyat halen en önemli gelir kaynaklarımdan tabii ki.

Sent from my iPad using Tapatalk
    “The trend is your friend until the end when it bends.” - Ed Seykota

8.  Alıntı Originally Posted by gskodal Yazıyı Oku
    Arkadaşlar; aranızda ISYAT'dan temettü emeklisi olmayı düşünenler var mı? Ben hisseyi 1 yıldır elimde tutuyorum. 8 sene daha biriktirmeyi düşünüyorum, bakalım nerelere geleceğiz.

Aslında uzun vade için hissenin temettü verimliliği yüksek olması ve hisse her sene belli bir miktarda olsa yükselmesi temel kriterdir; ama piyasada ya çok temettü veren ve fiyatı sabit olan, yada neredeyse hiç temettü vermeyen ama fiyatı çok hareketli olan hisseler var. Her sene en az %10 fiyatı yükselip aynı zamanda en az yıllık %10-15 temettü verimliliğine sahip bir hisse bulamadım.

Yine ISYAT en azından yıllık en az %20 temettü verimliliğine sahip. Fakat fiyatı için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Ben yine de biriktirmeye devam edeceğim. Bakalım ne olacak.
    yüksek temettü verimliliği önemli elbette ama bu da maalesef sermayenin getiri oranıyla doğru orantılı. bu yıl en azından geçen yılki verimini korudu.

şu an Thomas Piketty'nin "20. Yüzyılda Kapital" adlı kitabını okuyorum ve dikkatimi çeken bir bölümü burada sizinle de paylaşayım:

"'Kümülatif büyüme' yasası, 'kümülatif getiri' denen yasa ile temelde özdeştir ve bu yasaya göre de, az orandaki yıllık getiri oranı, uzun vadede bileşik oranda artar ve otomatik olarak başlangıç sermayesinde büyük bir artışa dönüşür - getirinin sürekli olarak yeniden yatırıma dönüştürülmesi ya da en azından söz konusu toplumdaki büyüme oranına kıyasla daha küçük bir kısmının sermaye sahibi tarafından tüketilmesi kaydıyla. "

şimdi burada temettü verimliliğinin artması kişiye pay arttırma fırsatı sunabilir ama uzun vadede bu pay artışı mutlak getiri anlamına gelmeyebilir her zaman. bu bağlamda net aktif değerdeki %1'lik bir artış yerine %2'lik bir artış bile 'kümülatif büyüme' paralelinde muazzam farklar yaratabilecektir. işte asıl önemli olan nokta da bu bence.

ama yine de bu süreç oldukca uzun ve sıkıcı olabilir. George Soros'un da dediği gibi "Doğru yatırım sıkıcıdır. "

şahsen tüm enerjimi tek kağıda vermemeye çalışıyorum . enerjiyi ve sermayeyi dağıtmak gerek biraz. ama bu iş psikolojik açıdan zor gerçekten. zaman zaman rasyonel olmayan kararlar alma noktasına gelebiliyor insan. bu bağlamda Richard L. Peterson' ın "Karar Anı" adlı kitabı dikkattimi çekti. bir sonraki hedefim de bu kitap olur sanırım.

zor bu işler

G3421 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    "Kaybetmekten kaçınmak yerine kazanmayı amaçlayan her stratejinin sonucu kesinlikle yenilgidir." Von Neumann

Sayfa 616/930 İlkİlk ... 116516566606614615616617618626666716 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •