Sayfa 749/803 İlkİlk ... 249649699739747748749750751759799 ... SonSon
Arama sonucu : 6420 madde; 5,985 - 5,992 arası.

Konu: Günlük viop ticarethanesi

1. Yataylık olayına da katılıyorum..
    Yılın yarısında en çok işlem gören birim ortalaması ve son 3 ay ve son 1 ay diye yatay bantta bakmakta çok fayda görüyorum..

SM-N935F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by BaşKara Yazıyı Oku
    Keşke.

2014teki 3, 1. dalgayı gecememis ama..

Bu arada fred haftalık enflasyon yayınlıyor mu? Aylık enflasyon ay boyunca aynı mi kabul ediliyor?
    Yayınlamıyor ama, nasıl yapıyorlarsa, mesela başabaş enflasyon oranı gibi, haftalık günlük bir veri var, muhtemelen interpole ediyorlar..

3 hemen hemen 1 hizasında, boyca gerek şartı da sağlamış, USDTRY ye müdahale ediliyor, o yüzden eğri büğrü...

Alt iç sayımlar çok zor, kabaca resmi görmek lazım...

Dolar topiğinde paylaşmıştım;

Dolar enflasyonu karşılamıyor, dolayısıyla enflasyon bazında bakılmalı diye..Orada vaziyet daha kötü, 2000 zirvesi öyle böyle bir zirve değil, bir daha hiç görülmemiş reel anlamda..

Yani dolar bazlı bakmak da yanıltıcı..

Hatta fiyat endeksi bakmak da, getiri endeksine bakılmalı...

O yüzden madem dolar bakıyoruz, hiç olmazsa ABD enflasyonunu bindireyim dedim...

Kısaca, evet sizin ilk sorunuzdaki gibi, dip yapmış yeni ilk dalgaya başlamış olabiliriz. XBANK daha belirgin, XTUM farklı biraz...

Da bunun dünyadaki karşılığı ne, dünya borsaları tepe yapıp yıkılmaya/düzeltmeye başladığı dönemler denk, biz mi uçacağız,

Oralardan çıkan para bize mi gelecek,

Dolar uçacak da, TL bazlı onu mu yukarı doğru dengeleyeceğiz,

Seçimlerden sonra oluk oluk para mı yağacak...

Bilmiyorum, tam oturmuyor şablon. Ama sıcak para tekrar dış politik gelişmelere bağlı gelirse, bankalara destek atılırsa, burası kabak gibi yukarı görünüyor, öte tarafta, evet dip ama A-B-C ye W deriz, yatık basık bir üçgen X çizeriz yıllarca, say Allah say bir daha...

3. Endekslere tahvil bazlı bakılsa faydalı olabilir diye düşündüm. Dow için daha kolay veri var, bizimki kesintili sanırım..

4.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Yayınlamıyor ama, nasıl yapıyorlarsa, mesela başabaş enflasyon oranı gibi, haftalık günlük bir veri var, muhtemelen interpole ediyorlar..

3 hemen hemen 1 hizasında, boyca gerek şartı da sağlamış, USDTRY ye müdahale ediliyor, o yüzden eğri büğrü...

Alt iç sayımlar çok zor, kabaca resmi görmek lazım...

Dolar topiğinde paylaşmıştım;

Dolar enflasyonu karşılamıyor, dolayısıyla enflasyon bazında bakılmalı diye..Orada vaziyet daha kötü, 2000 zirvesi öyle böyle bir zirve değil, bir daha hiç görülmemiş reel anlamda..

Yani dolar bazlı bakmak da yanıltıcı..

Hatta fiyat endeksi bakmak da, getiri endeksine bakılmalı...

O yüzden madem dolar bakıyoruz, hiç olmazsa ABD enflasyonunu bindireyim dedim...

Kısaca, evet sizin ilk sorunuzdaki gibi, dip yapmış yeni ilk dalgaya başlamış olabiliriz. XBANK daha belirgin, XTUM farklı biraz...

Da bunun dünyadaki karşılığı ne, dünya borsaları tepe yapıp yıkılmaya/düzeltmeye başladığı dönemler denk, biz mi uçacağız,

Oralardan çıkan para bize mi gelecek,

Dolar uçacak da, TL bazlı onu mu yukarı doğru dengeleyeceğiz,

Seçimlerden sonra oluk oluk para mı yağacak...

Bilmiyorum, tam oturmuyor şablon. Ama sıcak para tekrar dış politik gelişmelere bağlı gelirse, bankalara destek atılırsa, burası kabak gibi yukarı görünüyor, öte tarafta, evet dip ama A-B-C ye W deriz, yatık basık bir üçgen X çizeriz yıllarca, say Allah say bir daha...

5. Yav mecburuz tl bazına..bunu grafiğe yansıtmaya gerek yok bence..
     Alıntı Originally Posted by BaşKara Yazıyı Oku
    Endekslere tahvil bazlı bakılsa faydalı olabilir diye düşündüm. Dow için daha kolay veri var, bizimki kesintili sanırım..
    Covid düşüşü mesela bana herşey ucuz gelmişti ve hala mesela TEMELCİ rasyocu arkadaşlar hala pahalı diyordu vs..
    Şimdi demem o ki 1.7 tl Kardemir dolar ve başka kıyaslama dışında zaten ucuzdu..
    Petkm ucuzdu..
    Arclk 12 tp idi..
    İnanın dolarla vs ile kıyaslamaya gerek yok..
    Algı önemli..
    Peki ne örendik..kendi adıma..
    Millete kulak asma...
    Tradingwiev sayfamda erbos analizim var spot mal uzun vadeli almıştım pgsus yüzünden bozdum 50 bin tllik 16 tl lerden maliyet vardı..
    Şimdi burada olay hisse fiyatı olayı değil algısı..
    O TEMELCİ arkadaşlar mesela herşey battı bitti batık derken kaçınılmaz son olan ucuzluğu 2. Bilanço sonrası dillendirmeye ve zaten diyelim ki dolara kıyasla takip ettiğimiz hisselere ucuz demeye başladı..
    Ulen durzu zoren 0.9 kuruş iken neredeydin..
    Demem o ki bence kıyasa gerek yok algı önemli..
    Ve bence illa ki bir kıyas yaparsak petkm hala 0.8 dolar seviyesinde..dolar ilk 5 tl olduğunda da bu seviyede idi..
    0.8 dolar 1 doları astirmadilar..
    Hala da aynı kasıtlı üstünde tutmuyorlar..
    Sorsan fp pddd çarpanı uygun değil derlerdi zararlı bilanço fiyatliyor derlerdi şimdi de fk pddd uygun

Haliylr bende sorarım iyi bilancoyu düzelen rasyolari neden fiyatlamıyor...
    Hala aynı seviyede 0.8 dolarlar

6.  Alıntı Originally Posted by BaşKara Yazıyı Oku
    Endekslere tahvil bazlı bakılsa faydalı olabilir diye düşündüm. Dow için daha kolay veri var, bizimki kesintili sanırım..
    TLREF ya da Libor faize göre de bakılabilir, ama orada totalde faiz>enf olduğu için yanıltıcı olur..

Matriks Bist TLREF kümülatif endeksi veriyor ama 2019 dan bu yana...tablo netleşmiyor..

Fred'den kümülatif enflasyon verisini indireceksiniz, excele atacaksınız..(TUİK de de var galiba, şimdi anımsayamadım.)

Sonra Bist verisini aylık excele atacaksınız..

İkisinin data tarihleri farklı, Fred de her ayın 1 i, Bist aylık takvimde nereye denk gelmişse...

Eşitlemeniz lazım excelde, tarihleri...(tarih sırasına göre hizalayıp böldükten sonra birinin tarih sütununu(Bist aylığın tarih verisi) kullanacaksınız, diğer Fred tarih sütununu sileceksiniz.)

Sonra böleceksiniz, kümülatif olduğu için 1+e olmayacak..

Enflasyon bazında aylık Bist (Getiri) veriniz olacak, sonra her ay Metastock veya ne kullanıyorsanız, her ay başı elle verileri girivereceksiniz..

Ben şimdi arandım, silmişim yanlışlıkla..dolar topiğine atmıştım bi aralar resmi..

7. thy sıfırladım, pgsus çok azalttım bugün. Aşağı hareketin sağlam sinyali oluştu. Daha iyi fiyatlardan alma imkanı vereceğini tahmin ediyorum.

8. Uzun vadede bir süredir oyakc ilgi çekici bir hal alıyor. İlgilenen var mı bu kağıtla?

Sayfa 749/803 İlkİlk ... 249649699739747748749750751759799 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •