Sayfa 432/601 İlkİlk ... 332382422430431432433434442482532 ... SonSon
Arama sonucu : 4801 madde; 3,449 - 3,456 arası.

Konu: AKSEN - Aksa Enerji Üretim A.Ş.

1. Bir de AKSEN'in yanında başka bir hissem(Holding) daha var. Orada bir kaç müptezel AKSEN'i holdingin enerji kolu ile kıyaslayıp(holdingin enerji kolunun daha büyük olduğunu iddia ediyorlardı ki 1 kömür santralinin yarısı ve 1 dağıtım şirketinin yarısı var portföylerinde ) bilmeyenler için holdingi gazlayıp duruyorlardı maalesef. Ulan AKSEN zaten kendi içinde 13-15 şirketi olan holding gibi zaten, senin neyine kıyaslamak . Müptezel her yerde müptezel işte.

Hatta AKSEN'e "balon", "çöplük" deyilerek holding pohpohlanmaya çalışılıyordu. Ve bu yüzden onları uyarırken 3-4 defa ceza yedim maalesef . Ama şu günlerde o müptezeller ağlamak ile meşguller . İşkembeden sallayıp yorum yapılınca maalesef böyle cahillik ile ağlamak kalıyor onlara. Seviyoruz seni AKSEN. Daha nice büyümelere.

Gaz santrallerimiz 2023 ve sonrasında inşallah bu verimlerini de maliyet düşürme ile(dolar bazında PTF artışı ile değil) devam ettirirler. Malum yerli doğalgaz çıkartılırsa hem elektrik piyasası hem gaz piyasası hem de enflasyon için çook faydalı olacaktır .

Bu arada bu sene yerli kömür santralimizin(rödovanslı) katkısı da takdire şayan olacaktır... İthalciler düşünsün...
    Bakalım yabancı ne zaman değerini anlayıp daha iştahlı toplayacak. YTD.
    "Adamın ahmağı malını gereksiz övermiş, daha ahmağı da başkasının malını yalan yere yerip kendi malını övermiş"

Grafikte benim gördüğüm 16 lar trendin tepe noktası gibi.
    Yanlış anlaşılmasın teknik analizden pek anlamam. Sadece temel rasyolara göre fiyat hareketinin ne olduğu ve ne olması gerektiğini tahmin etmek için bakarım. Benim kanaatime göre 16 üzerinde hareketler için güçlü temel değişikliklere ve yeni beklentilere ihtiyaç var.
    İşin özeti son çeyrekte Özbekistan güçlü şekilde devreye girerse, sonrasında Ukrayna ve Libya yatırım planları icraata dönüşmeye başlarsa 16 üzerinde yeni bir trend oluşur. (İnşallah)

Temel gelişmelere bağlı trend değişimlerinin senkronizasyonunu grafikte yakalamaya çalışırım. Teknik analizle ilgim bu kadardır. Bu konuda uzman da değilim. Bu nedenle yatırım tavsiyesi olarak almayınız.

4. Sn. playmaker,

Beni de o forumda spek'in adamı ilan edip özelden küfürler yazdılar(ya da bunları kdaha önce kevgier çeviren birisin sen dediler ki ben AKSEN'de 4-5 senedir yazarım ). Sonta da son 2-3 aydır sürekli ağlayıp, benim yazdıklarımı daha yeni yeni yazmaya başladılar . Bir konu hakkında bilgisiz olabilirsiniz ama bilenin dediğini de en azından araştırırsınız. Maalesef cahillik de ülkemizin kanayan yarası. Mesela "Almanya bizi kıskanıyor", "Cebindeki telefon kaç para" mottoları da ancak cahil kişilerin fazla olduğu toplumlarda bu kadar popüler olabilir...

Kendi şirketini araştırmak yerine başka şirketi yanlış bilgilerle küçümseyerek kendi şirketinin daha değerli olduğunu iddia etmeninde temeli cahilliğe dayanır aslında.

Şimdi de birisi yazıyor; "Avrupa'da doğalgaz 500 dolar, bizde neden bu kadar ucuz" diye devleti eleştiriyor. Ve diğerleri bunun nedenini bildiği halde bir şey diyemiyor. Çünkü işlerine geliyor. Bu bilgisilikten gelir. Ama nedenini açıkladıktan sonra sürekli yine bu ve benzer şeyleri yazması ise cahillikten kaynaklanıyor maalesef.. Bekliyorlarki PTF'ler uçsun, doğalgaz 3-4 bin TL olsun. Vatandaşa dayayalım faturaları

Bu arada ek bilgi; Spotta doğalgaz 8-10% arası daha ucuz. Ve biz de doğalgaz alımlarınızın bir kısmını spottan alıyoruz. YTD.
    "Adamın ahmağı malını gereksiz övermiş, daha ahmağı da başkasının malını yalan yere yerip kendi malını övermiş"

Sayın neva91 ben de TUCLK forumunda benzer şeyleri yaşadım.
    Hisse 8 liralarda iken, ben şirketteki gelişime dikkat çekerek hissenin uzun vadede yönünün yukarı olacağını yazdım.
    Sonra hisse 13 leri görüp 10.30 lara düşünce bunlar sürekli olumsuz yazmaya küçük yatırımcıları satmaya yöneltirken ben yine uzun vadede yön yukarı yazdım. Bunlar ikili dip falan yazdılar, tekrar 7 lere düşecek imasında bulundular. Sonra TUCLK 15 leri de gördü. Şimdi 12 lerde yine aynı şahıslar sürekli sattırmaya çalışıyorlarç Ama ne hikmetse kendileri satıp gitmiyorlar. Enteresan değil mi?

Bana öyle geliyor ki bunların amacı foruma olumlu yazanları küfür ve hakaretle yıldırıp kaçırtmak. Sürekli olumsuz algı pompalamak. Kendileri speğin adamı ama sizi speğin adamı olmakla da suçlamaktan geri kalmazlar. Taktikleri bu.

Bir konu da şu: Geçen yıl RTALB forumunda yorum yazdıktan bir dakika sonra forum yönetiminden engel yedim. Küfür hakaret yok. Sadece dedim ki, benim de maliyetim 5 in altında ama hisse fiyatı 15 günde 30 lu fiyatlara gelmişken olumlu yorum yazmayı etik bulmam dedim. Ne var bunda, bu yorumla engeli yedim .

Yani investing forum yönetimine de güvenmiyorum. Bana küfür eden birine imalı yorum yazdım diye 3 ay falan engel yedim bir keresinde. Yine yazdıktan 1 dk sonra oldu. Şu anda TUCLK forumunda olumsuz algı yapıp hissesini satmayıp sürekli çok ağır küfürler eden yorumcular var. Sürekli şikayet etmeme rağmen yazmaya deva ediyor. Başka şikayet edenler de var ve bu şahıs nedense engellenmiyor. Neden acaba ? Birlikte hareket ettiklerinden şüpheleniyorum. Haksız mıyım?

6. Yukarıdaki bahsedilen mesajlardan aksen 3-4-5-6 lı rakamlarda iken burada da cok vardı yönetime güvenmem diyen geçmiş de yalnış bilanço gönderdi diyen hele rüşvet ile iş döndürülüyor diyen gazete haberleri ama gelen yada gelecek bilanço rakamları gerçek gerisi fasa fiso.

7. Valla hiç bir hissede fiyat yukarı veya aşağı demem. Yani fiyat hareketleri ile yorum yapmaktan kaçınırım(fiyat verenlerin yorumlarını da pek dikkate almam zaten). AKSEN'de de olumlu olumsuz gördüğümü yazdım ve yazıyorum. Sağolsun kimse hakaret veya "spek adamı" falan demedi. Altını doldurmak suretiyle bence olumlu olumsuz her şey yazılmalı.

Hisse 10TL, adam hissenin yeni almış gelir gelmez bu hisse 30TL civarları asıl değeri diye hava pompalıyor. Neden 30TL diyince "saçma sapan" yazılar. Yok metal fiyatları artmış da o yüzden 1 mlyr dolar olan santral artık 2 mlyr mış. E o zaman zaten bütün hisselerin değeri artar . Dünyada zaten enflasyon var .

O yüzden altı doldurulan her yorum(olumlu-olumsuz) forumda paylaşılmalıdır. Burada da zamanında doğalgaz zamları olsun, kur etkisi olsun, yanlış bilançolar olsun, Göynük'ün geçmişteki düşük verimi olsun bunların hepsini konuştuk. Bunlar doğal şeyler.

Ama şirketin nette 150mn dolar borcu var diyince; "hayır bu şirketin kur borcu yok" diyip, gelen bilançoda da 100mnTL kur farkı yazınca ve hala inkar edince de bu da "cahilliktir".

Ya düşünün herif : "Böyle ülkemi olur Avrupa'da gaz 450-500 dolar bizde 270-280 dolar" diye devleti suçluyor .
    AKSEN'e "balon" diyor, "operasyon çekiyorlar", "çöplük" diyerek kendi şirketini yüceltmeye çalışıyor . Güler misin ağlar mısın. Halbuki o şirkette benim de yatırımım var ve benim de beklentilerim var ama şu konjonktürde(adamaların ithal kömür ve hidroelektrik santralleri var. Yani bu sene çok kötü etkilenen iki kaynak) "bu şirket için olumsuzluklar var"(Döviz borcu da cabası) diyince hemen saldırma, cahilce söylemler falan filan işte. Yatırımım olsa bile(buradaki yatırımımın 5% i kadar) açıkçası hisse bu sebeplerden düşünce ve onların ağlama yazılarını görünce sevinmiyor değilim bazen

Tabi bu konularda maalesef ülkede iyi bir enerji sektörü analisti olmamasının da payı var. Yazıyorlar popüler şirketlere güzel analizler sonra "uçacak,kaçacak". Mesela neden bize son 2 ay öncesine kadar sadece 2-3 analiz yazıldı şimdi artık ara ara yazılıyor. Halbuki sene başından hatta 1.5 sene öncesinden belli idi her şey.

Benim tahminim inşallah biraz daha geç girerler ama yatırım fonları da yavaş yavaş bu hisseye girip twitterdan analizler paylaşmaya başlayacaklardır. (Geç girerler temennim de fonları yönetenlerin pek kabiliyetli insanlar olmadığını düşünmem ve hisseyi daha kırılgan yapabileceklerini düşünmemden dolayı). Bu şirket uzun vadeli yatırım şirketidir ve ara ara alacak, sürekli toplayan adamlar alır umarım. YTD.

8.  Alıntı Originally Posted by kerkenez Yazıyı Oku
    Yukarıdaki bahsedilen mesajlardan aksen 3-4-5-6 lı rakamlarda iken burada da cok vardı yönetime güvenmem diyen geçmiş de yalnış bilanço gönderdi diyen hele rüşvet ile iş döndürülüyor diyen gazete haberleri ama gelen yada gelecek bilanço rakamları gerçek gerisi fasa fiso.
    Yeni olduğunuz için pek bilmezsiniz belki ama;

Yönetim çok fena güven kaybetmişti zaten yanlış bilançolarla. Ama çok şükür kısa sürede Cemil Kazancı kendisini CEO yapıp sürekli yatırım kovalamakla çabucak geri kazandı. Yoksa yönetime güvenmem diyen adamın bence o zaman hakkı vardı.

Sayfa 432/601 İlkİlk ... 332382422430431432433434442482532 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •