Sayfa 93/999 İlkİlk ... 43839192939495103143193593 ... SonSon
Arama sonucu : 7985 madde; 737 - 744 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz V

1. Çok farklı bakıyoruz. 82 den 110 a geldi de deriz öyle bakarsak ama bunlar zaten kriz fiyatları idi normal olmayan piyasanın veya bilançoların ederi, piyasa faizleri vb. ile alakası olmayan korku kaynaklı aşırı depresif fiyatlamalar oluşmuştu. Krizden çıkış ralli olmaz ralli olması için mesela 2013 rallisi zirvesi 5 dolardır, ondan önceki tüm rallilerin zirvesi 4 5 dolar arasıdır bugünkü endekste 250.000 ve üstü. Buralar mümkün değil hayali dahi kurulmuyor dolayısıyla bist te olan şey kriz fiyaylamasinin bitmesi deriz ralli bence denilemez.

Doların olması gereken değerini hesaplayabiliyor musunuz? Ben hesap edemiyorum çünkü,
    1. Abd faiz politikasından emin değilim.
    2. Türkiye faiz politikasından emin değilim.
    3. Devletin sermaye kontrolü dahil muazzam gücü var bu gücün ne yönde kullanılmak isteneceğinden emin değilim.

Ama mesela, %12.4 tahvil faizi olduğu ortamda, son 12 çeyrek bilançosuna bakarak ARSAN için fair value 3.5, 3 lira altında alırım 4 lira üstünde satarım diye biliyorum. Yani ben değerini kestirebildigim bir şeyi alıp satmayı tercih ediyorum saçma sapan duygusal beklentimle devasa usd piyasasında yön aramaktan daha mantıklı geliyor.

Hisse örnektir değerleme de örnektir yatırım tavsiyesi asla değildir.

Alıntı Originally Posted by GKl Yazıyı Oku
    95 binlerden buralara geldi ne demek ralli yok ralli olması için ne olması lazım.
    Büyük hisseler banka hisseleri en az 15% yaptı hatta belki daha da primlenen vardır takip etmiyorum. Daha ne olsun, kafa kağıtlar için bunlar gayet iyi primdir.
    Zaten borsa istanbulda büyük şirketler dışında hiçbirine girmek doğru olmaz, safi kumardır.

2. Aman dostum bana dandik borsa sirketlerini ovme, hic degerli vaktini bosuna harcama/. Borsa istanbul kumardan baska bir sey degildir umarim basin belaya girmez. Para kazanmak kolay degil.

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Çok farklı bakıyoruz. 82 den 110 a geldi de deriz öyle bakarsak ama bunlar zaten kriz fiyatları idi normal olmayan piyasanın veya bilançoların ederi, piyasa faizleri vb. ile alakası olmayan korku kaynaklı aşırı depresif fiyatlamalar oluşmuştu. Krizden çıkış ralli olmaz ralli olması için mesela 2013 rallisi zirvesi 5 dolardır, ondan önceki tüm rallilerin zirvesi 4 5 dolar arasıdır bugünkü endekste 250.000 ve üstü. Buralar mümkün değil hayali dahi kurulmuyor dolayısıyla bist te olan şey kriz fiyaylamasinin bitmesi deriz ralli bence denilemez.

Doların olması gereken değerini hesaplayabiliyor musunuz? Ben hesap edemiyorum çünkü,
    1. Abd faiz politikasından emin değilim.
    2. Türkiye faiz politikasından emin değilim.
    3. Devletin sermaye kontrolü dahil muazzam gücü var bu gücün ne yönde kullanılmak isteneceğinden emin değilim.

Ama mesela, %12.4 tahvil faizi olduğu ortamda, son 12 çeyrek bilançosuna bakarak ARSAN için fair value 3.5, 3 lira altında alırım 4 lira üstünde satarım diye biliyorum. Yani ben değerini kestirebildigim bir şeyi alıp satmayı tercih ediyorum saçma sapan duygusal beklentimle devasa usd piyasasında yön aramaktan daha mantıklı geliyor.

Hisse örnektir değerleme de örnektir yatırım tavsiyesi asla değildir.

3. Dolar ayda yuzde 1 artarsa faizin getirisinden fazla oluyor.

4. Borsadaki bu son hareketlenmeye % 95 hisse geri kalanı da usd viop kontrat teminatı ile girdim. Borsadaki yükselişin ivme kazanmasıyla birlikte kademeli satışlara başladım ve şu anda % 35 nakde (ppf) ye dönmüş durumdayım. Yükseliş sürerse kademeli satışlara devam edeceğim. Borsa bir % 10-15 daha yükselirse bir temettü hissem hariç hepsini satmış olacağım. Bu temettü hissemi de fiyatı daha fazla artmayacağı için saklayacağımı umuyorum, iyi bir fiyat yakalarsam onun da gözünün yaşına bakmam.

Borsa buralardan % 5 aşağı gelmeden tekrar alım yapmayı düşünmüyorum. Aşağı doğru % 5'i kırarsa kademeli alımlara başlamayı planlıyorum. Satarken de alırken de gözüm kulağım haberlere kapalı, yalnızca bilançolara bakarım. Karlılığını muhafaza eden, borcu altında kalınmayacak kadar olan ve temettü ödeyen şirketlere yatırım yaparım. Türkiye batmadan bu şirketlere bir şey olmayacağından eminim. Türkiye göçmüşse zaten paranızın nerede olduğunun önemi yok.

Hisseleri satıyorum çünkü son yükselişle gelecek 2 yılın temettüsünü aldım, biraz daha yükselir ve hepsini satarsam zaten 3 yıldan fazla yılın temettüsünü realize etmiş olacağım. Yani borsada yeni bir düşüş dalgasını yakalayabilmek için 3 yılım olacak. Bu kaos ortamında 3 yılı beklemeyeceğimi garanti edebilirim.

Her zaman söylediğim gibi, kademeli işlem candır, hele Türkiye gibi yatmaz kalkmaz ekonomiler için biçilmiş kaftandır.
    - - - - - - - - - -- - - - -- -- - - - - - - - - -
    Winter is coming...

Moody’s den bir açıklama gelmeyecek herhal .. Pas geçti gibi ..

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

>>> FORUM KURALLARIMIZ <<<

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    kontratlı kağıt oyunlarında ve de pokerde "pas", zaman zaman çok gerekli bir dekleredir...😉

7. Bist 100 yabancıya bağımlı bir yer yabancı payı yüzde 0.5 satışla çıkış olup azalsa endeks en az 2-3 bin puan aşağı iner.O zaman yüzde 4 yabancı çıkıp sattıysa bu muzzam düşüşü kompanse eden yerli alıcı fon kim merak ettim .Şu anda citi, deutche den örnek verelim adamlar hiç bir gün akd de görünmedikleri alımlarda takasta yüzde 40-41 paya sahip görünüyorlar.Ee kim alıyo bunların yerine, bistte kimin eli kimin cebinde belli değil.Türk fonlara virman yapıp bir şeylei bekliyor olabilir hisselerinde.

2009 krizinden önce de gavurlar baya borsadan çıkış yapmışlardı.Bizim borsada habire yükseliyordu.E o zaman olan şimdi niye olmasın anlamadım ki.Yani gavur satsa borsa bu kadar çıkamazdı argumanı bu olayı açıklıyor mu emin değilim.Baksanıza bizim millet her gün ayrı kağıdın peşine düşüyor.Hisse topiklerinde daha evvel hiç görmediğim hisselerde borsa işinden anladığını düşündüğüm forumdaşların yazılarını okuyorum.Yerli baya baya alıyor bence,en azından bizim forumdaşlardan hisse alan baya yatırımcı var.Bu arkadaşlar borsayı bilenler,bilmeyenlerden kıyamet gibi borsada para var diye dalan yatırımcı var gibime geliyor.

Sayfa 93/999 İlkİlk ... 43839192939495103143193593 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •