Sayfa 4/132 İlkİlk ... 234561454104 ... SonSon
Arama sonucu : 1093 madde; 25 - 32 arası.

Konu: GMSTRF QNB Finans Portföy Gümüş Borsa Yatırım Fonu

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
     Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Sn subsystenm gümüşe yatırım yapmayı düşünürken araştırdım.Gümüş yatırımında 3 yol var ilki fiziki gümüş,malum saklama sıkıntısı güvenlik falan problemleri var,bir de fiziki gümüş almak pahalı.İkinci yol teb de gram hesabı.Bu bildiğiniz tl ile alınıp satılan bir şey,fiziki teslimat yapmıyorlar,bir gün geldiğinde 3000 gr gümüş aldım verin 3 kilo gümüşümü diyemiyorsunuz.Tl ye döndürüp paranızı alabilirsiniz.GMSTR yi seçme nedenim( fon yönetimine ve takasbanka teyit de ettiğim şekilde) istanbul altın borsasında gümüşün hazırlanıp sizin adınıza takasbankta saklanması.Yani istanbul gümüş borsasında misal 100 kilo gümüş hazırlanıyor takasbanka yollanıyor 6.55 gr gümüş 1 lota tekabül edecek şekilde borsada tanımlanıp yatırımcılara satılıyor.Burda 2 avantaj var,biri bir nevi fiziki gümüşe yatırım yapılıyor ikincisi siz banka batsada aracı kurum batsada gmstr ye yatırım yaptığınız anda takasbank güvencesindesiniz.Bir kaos durumunda paranızın aracı kurumdan ve bankadan bağımsız olarak takasbank güvencesinde olması iyi bir şey gibime geldi.
    Bu çok iyi sanırım hiçbir riski yok , fiziki gümüş almaktan daha mantıklı ve avantajlı değil mi?

Alıntı Originally Posted by Cok Yazıyı Oku
    Bu çok iyi sanırım hiçbir riski yok , fiziki gümüş almaktan daha mantıklı ve avantajlı değil mi?
    Aynen öyle bu yüzden benim global krize karşı hazırlığım bu fona dadanmak şeklinde oldu.6 aydır borsadan çıkıp çıkıp fon alıyorum.Marta kadar tamamen borsadan çıkmış olacağım.Tamam TEB den almaya göre yılda yüzde 1 fon gideri vermiş oluyoruz ama neticede ortada fiziki gümüş var takasbankta ,TEB sağlam banka ama neticede ortada gümüş falan yok sadece rakamlar var.Fonun yıllık kesintisi içinse kasa kiraladım sayacağız artık.

Misal bugün 22 ,53 den kapamış yarın 22,58 den yazsanız bu seviyelerde kalırsa alırsınız misal.Ben uzun vadeli aldığım için o aradaki üç beş kuruşa takılmıyorum pek.

4.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Misal bugün 22 ,53 den kapamış yarın 22,58 den yazsanız bu seviyelerde kalırsa alırsınız misal.Ben uzun vadeli aldığım için o aradaki üç beş kuruşa takılmıyorum pek.
    Bugün için örnekleyelim ; fon 26,28 görmüş,gr gümüş ise 3,4803 gördü (ziraat yatırım ) ,3,4803X6,55 = 22,79 yapar.
    Ancak ben bugün 26.20'den aldım.Fon da en yüksek 26,28 görmüş.Aradaki rakam 3 kuruş falan değil,ciddi bir fark.

Gerçi ben hiç satmadım vergi yok derken yanlış bilgi vermiyeyim belki de kardan yüzde on stopaj kesiliyordur.Hele bir gümüş uçsun da cezamız neyse veririz o gün geldiğinde diye düşünüyorum)))))))))

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Aynen öyle bu yüzden benim global krize karşı hazırlığım bu fona dadanmak şeklinde oldu.6 aydır borsadan çıkıp çıkıp fon alıyorum.Marta kadar tamamen borsadan çıkmış olacağım.Tamam TEB den almaya göre yılda yüzde 1 fon gideri vermiş oluyoruz ama neticede ortada fiziki gümüş var takasbankta ,TEB sağlam banka ama neticede ortada gümüş falan yok sadece rakamlar var.Fonun yıllık kesintisi içinse kasa kiraladım sayacağız artık.
    Teb den gümüş alınmasına marj işi olmasa fon pahalı olmasa ne gözle bakmışım onu da 27 aralık 2019 da yazmışım

7.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Teb den gümüş alınmasına marj işi olmasa fon pahalı olmasa ne gözle bakmışım onu da 27 aralık 2019 da yazmışım
    Aynı yoldayız ben şu anda pek çok hissemi yavaş yavaş satıyorum ve hem fiziki altın, gümüşe hem de fon'a yatırıyorum. Altın ve gümüşe vergi oranı arttıktan sonra Fon yönelimim şu anda daha ağır basıyor.
    Yazılarımın tamamı şahsi görüşlerim olup, SPK Kanunu ; madde 101, 103, 104, 106, 107, 110 ve diğer ilgili maddeleri kapsamında görüş ve düşüncelerim asla yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Aksi halde zarar edebilirsiniz...

8. Ama şayet bu fon denge fiyatına gelirse, emin olun talep patlaması yaşar ve fon yönetimi yine gümüş sıkıntısı yaşar.
    Yazılarımın tamamı şahsi görüşlerim olup, SPK Kanunu ; madde 101, 103, 104, 106, 107, 110 ve diğer ilgili maddeleri kapsamında görüş ve düşüncelerim asla yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Aksi halde zarar edebilirsiniz...

Sayfa 4/132 İlkİlk ... 234561454104 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •