Sayfa 4/12 İlkİlk ... 23456 ... SonSon
Arama sonucu : 93 madde; 25 - 32 arası.

Konu: Bono/ tahvil basligi - bilgilerimizi paylasalim..

1. Arkadaşlar Merhaba,

Aktifbank' ın n kolay bonosuna yatırım yaptım. Geçen hafta %14,5 faizle aldığım bonolar şu an %14,25' e düşmüş. 2 gün önce %14,25' ten de aldım. Bonolarda bu şekilde faiz oranı değişimi olabiliyor mu? Sabit olması gerekmez mi? Bu şekilde bir değişim oluyorsa faiz arttığında yatırımdaki bonoları bozup tekrar almak kazancı arttırmak için yapılabilir. Faiz

Bir de N kolay bono için bazı yorumlarda faizin getirisinin faizini de almak için haftada bir satın tekrar alın diyorlar ama bence bu dğru bir bilgi değil. Sonuçta bononun birim fiyatı üzerine faiz işlediği için satıp alsanızda hiç satmadan 365 gün sizde de kalsa aynı miktar kazanç olur değil mi?

2. Bonolarda faiz düşünce birim fiat yükselir, faiz çıkınca birim fiat düşer.

Vade sonunda ödenecek rakkam değişmez.

Faiz dalgalandıkça ,al-sat yaparak vade sonu ödenecek rakkamı arttırmaktır hedef .

Kar edilir ise sorun yok .

Zarar etme ihtimali de var.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

3.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Bonolarda faiz düşünce birim fiat yükselir, faiz çıkınca birim fiat düşer.

Vade sonunda ödenecek rakkam değişmez.

Faiz dalgalandıkça ,al-sat yaparak vade sonu ödenecek rakkamı arttırmaktır hedef .

Kar edilir ise sorun yok .

Zarar etme ihtimali de var.
    @British cevap ve bilgi için teşekkürler. Faiz düşünce yüksek faizden aldığım Bono için satmadığım sürece kar olarak bir kaybım olmaz değil mi?

Al-Sat yaparak bazı yorumlarda günlük vadeli faizde fzizin faizinide almak mümkün oluyor ya onun gibi açıklamalar vardı. Faiz oranı değişmese bile al sat yaparak yatırım yaptığınız paranın miktarını arttırdığınız için faizin faizini de almış olursunuz deniyor. Bana çok mantıklı gelmedi bono için. Yani 500000 T' lik bono 10 gün sonra %14,25 faizle 501756,85 TL olur. Satıp tekrar alırsanız bu sefer 501756,85 TL faizleneceğinden daha fazla kar olur diye yorumlar var ama ben 1 haftadır hesaplıyorum bozmadan da faizin faizini veriyor. Benim hesabıma göre ama acaba al - sat yapsam daha da mı çok kazanırım.

4. Faizi değişmeyen bono diye bir şey olamaz. Piyasa mantığına aykırı. Bono-tahvilin faizi her an alım-satıma göre değişir. Oradaki püf nokta şu: Banka size bunu satarken diyor ki: piyasa ne olursa olsun, ben bunu sizden geri alırken XX faizi alacağınız şekilde fiyatlayacağım. Banka bunu taahhüt ederek satıyor ama bunun yasal bağlayıcılığı yok. Bononuzu bankaya satacaksınız, piyasaya değil. Geri satarken de sözlerini tutup tutmadıklarına bakacaksınız, hepsi o. Banka mevduat toplayamadığı için "mevduat gibi çalışan" bir sistemmiş gibi gösteriyor. Bunu gerçekleştirip gerçekleştirmediklerini, bonoyu geri satarken hesaplayacaksınız. (mantıken tutuyor olması lazım yoksa yatırımcıları 1-2 kez kandırırlar, sonrasında tekrar bono satamazlar)
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

5. aktif bono da aldığın bononun faiz oranı değişmiyor.

bonoyu satıp yeni bono aldığın zaman faiz oranı veya vadesonu değeri değişebilyor.

6.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Faizi değişmeyen bono diye bir şey olamaz. Piyasa mantığına aykırı. Bono-tahvilin faizi her an alım-satıma göre değişir. Oradaki püf nokta şu: Banka size bunu satarken diyor ki: piyasa ne olursa olsun, ben bunu sizden geri alırken XX faizi alacağınız şekilde fiyatlayacağım. Banka bunu taahhüt ederek satıyor ama bunun yasal bağlayıcılığı yok. Bononuzu bankaya satacaksınız, piyasaya değil. Geri satarken de sözlerini tutup tutmadıklarına bakacaksınız, hepsi o. Banka mevduat toplayamadığı için "mevduat gibi çalışan" bir sistemmiş gibi gösteriyor. Bunu gerçekleştirip gerçekleştirmediklerini, bonoyu geri satarken hesaplayacaksınız. (mantıken tutuyor olması lazım yoksa yatırımcıları 1-2 kez kandırırlar, sonrasında tekrar bono satamazlar)
    @jondones bilgi için teşekkürler. Ben 1 haftadır günlük olarak getiri takibini yapıyorum. Neredeyse aynı günlük vadeli (e turuncu) gibi çalışıyor. Şu an için al-sat yapmasan bile faizin faizini de veriyor gibi görünüyor. En yüksek vadeli mevduata göre %5 ila %10 fazla kazandırıyor. Ortalamada %15 - %20 daha çok kazanıyorsunuz vadeliye göre.

7.  Alıntı Originally Posted by Pythagoras Yazıyı Oku
    aktif bono da aldığın bononun faiz oranı değişmiyor.

bonoyu satıp yeni bono aldığın zaman faiz oranı veya vadesonu değeri değişebilyor.
    QPythagoras bilgi için teşekkürler. Vade sonu değeri mi değişiyor yoksa alış fiyatı mı değişiyor? @british yourumunda birim fiyat değişiyr demişti bu o anki alış fiyatı değil mi?

8. Daha önce vadeli mevduata yoğunlaşmıştım. Şimdi N kolay bono çıkınca bonoya yatırım yapma cesareti buldum. Bonoları takip etmek çok zor. Mesela ben birkaç banka internet şubesinde baktım özel şirket bonoları %12 - 13, devlet tahvil / bonoları %11 - 12 faiz seviyelerinde. Yani N kolay bono hem günlük işlem görüyor al sat çok kolay hem de faizi çok yüksek. N kolay bonodan daha yüksek faizli bono var mı bildiğiniz. Özel sektör veya devlet tahvil/bonosu olarak.
    Bir de kuponlu olanlar var. Faiz oranları %4 ila 6 arası görünüyor. Bunların faiz oranı kupon faiziymiş vade sonu ulaşacağı fiyata bu faiz ilave ediliyormuş. Bunların getirisini nasıl hesaplayıp diğerlerine göre avantajlı mı dezavantajlı mı görebiliriz.

Sayfa 4/12 İlkİlk ... 23456 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •