Sayfa 3/13 ÝlkÝlk 12345 ... SonSon
Arama sonucu : 101 madde; 17 - 24 arasý.

Konu: Ustalara Saygý Kuþaðý

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
    Duhul
    Feb 2017
    Ýkamet
    Þiþli-Ýstanbul
    Gönderi
    1,659
    baba 15/06/2004

Duhul
    Feb 2004
    Ýkamet
    Tuzla
    Yaþ
    69
    Gönderi
    784

1987 eylül ayýnda caðaloðlunda düþüþ bütün hýzýyla devam ediyordu,Çukurova gibi saðlam bir kagýtta 25000 den 8000 e gelmiþti.Pazartesi KARAKÖYDE BAÞLAYACAK BORSA için Ýstanbula geldim ,AÇILIÞ muhteþemdi.büyük bir salon her senede ayrý bir tahta ,anlayacagýnýz sistem deðiþmiþti.fiyatlar ayný gün 3/4 kat olmuþtu,çukurova 8000/ 24000 .fakat bunun ardýndan düþüþler yinede devam etti.Bende ala sata 2400000 usd dolarýný 70000 dolara düþürmenin keyfini yaþýyordum.bir gün ya bu böyle olmaz oyunu kendimiz kurmalýyýz dediðimde,1350/1550 arasý ege gübreye üçgen attým.AO 1352.ERTESÝ GÜN TAVAN 1525 olduðundan,tavana bir sürü alýcýlar gelmiþti.Çarþamba ise tavan 1650 idi ,fakat tahtadaki en iyi alýþ 1350 idi.Seansýn sonuna kadar hiç iþlem yapmadým son dakika da tavan dahil aldým.perþembe tavan 1800 dü.tabanda bile alýcý yoktu iki tahta satýcý vardý,tabii biz yine tahtayý üçgenledik.Cuma günü tablo ayný idi tavan 1950 idi.seansýn baþýnda bütün satýþlarý aldým,tavan alýþa geldi verdim ,satýþa geldi aldým,bana soruyorlardý ne yapýyorsun:el cevap ne yaptýðýmý bilmiyorum.onlar kendileriyle dalg a geçtiðimi zannedip kýzýyorlardý ama ben gerçekten ne yaptýðýmý bilmiyordum.neticede seans sonu bütün tavanlarý aldým ve þehrime döndüm. inanýlma bir hafta sonu geçirdim,tahtanýn bu iþlem hacmiyle aldýðým mallarýn satýþýný bir yýlda falan tamamlayabilirdim.uyku muyku hakgetire.Pazar gece yarýsý otobüse binip istanbula geldim,karaköydeki bir çay ocaðýna gittim uyuya kalmýþým.saat 11 gibi kahveci beni kaldýrdýðýnda seans çoktan baþlamýþtý.bor sa salonuna girdiðimde gözlerime inanamadým tavan 2150 idi ve üç tahta alýcý vardý,elimdeki mallarýn yarýsýný verebiliyordum.hemen 1900 kadar bütün alýþlara verip otele uyumaya gittim.nasýl olsa kaðýt artýk adam olmazdý.ama kuþlar gibi hafiflemiþtim(ÝMKB de ilk tahta yapmada böylece gerçekleþmiþ oldu)Sabah borsaya geldiðimde insanlar beni kapýda karþýladýlar,bende muzaffer bir komutan gibi içeri girdim.tahtanýn taban olduðundan hiç endiþem yoktu.gözlerim dört kere yerineden oynadý.tahta 2200 tavandý,meðer ben verip çýktýktan sonra tahta gene tavan olmuþmuþ,elimdeki öteki mallarý 2700 den verdim.vesselam.
    part 3

Duhul
    Feb 2017
    Ýkamet
    Þiþli-Ýstanbul
    Gönderi
    1,659
    northwind 15/06/2004

Duhul
    Mar 2004
    Ýkamet
    ingiltere
    Yaþ
    47
    Gönderi
    914

Universiteli bir genc vardi;
    Hayalleri,idealleri,hedefleri yuksek olan tiril tiril bir genc,
    Takim elbise giymeyi sevmezdi ama bond cantasi,joleli saclariyla
    aynanin karsisina gectiginde James Bond;
    onun yaninda ikinci sinif filmlerin figurani bile olamazdi.En azindan o oyle dusunurdu.
    Yil 1991 di,Korfez krizinin yaralari yeni yeni sarilmaya baslamis;
    borsada taslar henuz yerli yerine oturmamisti.
    Yurt ta kalan gencimiz; diger ogrencilerin haril haril vize sinavlarina hazirlandigi donemlerde o gec vakitlere kadar hisselerin kapanis fiatlariyla,grafikleriyle ugrasip dururdu. Borsayla yakindan ilgiliydi ama her ogrenci gibi harcligi ancak kendi masraflarina yetiyordu
    ama o kararini vermisti zaten kafasina koydugunu her zaman ne pahasina olursa olsun yapardi yine yapacakti.
    Ailesinden biraz borc istemeyi dusundu ama onlarda her memur aile gibi ayin sonunu zor getiriyordu ama annesinin bir kac bilezigi vardi kolunda....
    END OF PART 1

Duhul
    Feb 2017
    Ýkamet
    Þiþli-Ýstanbul
    Gönderi
    1,659
    bikmisbroker babo 14/06/2004

Duhul
    Jan 2004
    Ýkamet
    Istanbul ve Kanada
    Yaþ
    64
    Gönderi
    11,395

Sene 1978...Universite son sinifdayim..BORSA ile ilk o zaman tanistim..
    O zamanlar 4.cu Vakif ishani Sirkecide 2 ci katda bu ise aracilik edenler var, Kastelli de dahil pek cok eski kurt orada! Ve Tabii sonradan batan MEBAN menkul degerler beyoglunda..
    Ben ise o yasin verdigi heyecan ile okulda aktiviteler duzenliyorum, bu aktiviteler genellikle GECE aktiviteleri duzenlemeleri..
    Sisli de "taverna Tugrul" vardi o zaman 300 kisi kapasiteli, sahibi ile gidip gorusup menuyu tesbit edip programi ve de fiyati tesbit edip 300 kisinin yarisini da Garanti edip..(Neyime guveniyordum o zmanlar bilmiyorum ama boyle idi?) Davetiyeleri ve de Okul kantininde asilacak AFIS posterleri hazirlamaya giderken rahmetli babamin bir telefonu ile Hisse senedi aldim.

Moda deyim ile;

END OF PART 1

Duhul
    Feb 2017
    Ýkamet
    Þiþli-Ýstanbul
    Gönderi
    1,659
    bikmisbroker babo 16/06/2004

Duhul
    Jan 2004
    Ýkamet
    Istanbul ve Kanada
    Yaþ
    64
    Gönderi
    11,395

Benim alim satimlarim hep MEBAN menkul degerler vasitasi ile oldu, Taa ki sene 1987 olup da Borsa Karakoydeki yeni yerine tasinana kadar..
    Oraya tasininca kalktik gittik.2 arkadas, yogun bir sigara dumani ile dolu bir seans salonu, tahtalar yan yana dizili, solda alis/sagda satis kisimlari var brokerler aldiklari emirleri tahtalarda siraya girerek yerine getiriyorlar..
    Ayni katda diger tarafda araci kurumlara ait kucuk odaciklar var..Araci kurum sahipleri senas baslamadan once ordinolarini orada hazirlayip brokerlarina veriyorlar (cogu araci kurum sahibi bizzat tahtada islem yapiyor zaten!!)..
    Salona girmek serbest, aragazi serbets, bagirip cagirmak serbest..AL-Al-Al ya da SAT-SAT-SAT bagrismalari girla gidiyor.

Seans salonunun bulundugu binanin hemen arkasinda KAHVE var, millet diger zamanlarda o kahvede at yarisi kuponu doldurur gibi tahminlerde bulunup temel ve Teknik (o zamanda ne kadar oluyorsa) bilcumle analiz sigara dumanlari arasinda demli cay esliginde yapiliyor..

Vee cayci ve de servis yapan cocuk bile kagit alip satiyor TUYO nun bini bin para!! Bu arada yukarda seans salonlarinda alim satim yapmak kesmiyor uyanik esnaf altta binanin onunde ISPORTA tezgahi acmis, Cukurova nin RABAK'in Koruma tarimin kagitlari Bugun tahtakalede sokak arasinda gorebildiginiz ISPORTACILAR gibi satiyorlardi.
    Ben de ilk baslarda aldigim kagitlari (RABAK alir satardim) evde kutuphanemde kitaplarin arasinda muhafaza ederdim..Daha sonra ben de Is bankasinda saklamaya aldirdim, cunki sermaye artirimlarinda hesaba geciyorlar, ve de temettu kuponlarini kesip temettulerinizi sizin adiniza tahsil ediyorlardi.

END OF PART 2

Duhul
    Feb 2017
    Ýkamet
    Þiþli-Ýstanbul
    Gönderi
    1,659
    bikmisbroker babo 17/06/2004

Duhul
    Jan 2004
    Ýkamet
    Istanbul ve Kanada
    Yaþ
    64
    Gönderi
    11,395

1978-1983 arasi islemlerim;

Ilk kagidimi 1978 yilinda aldigimi yazdiktan sonra 1986-1987 yilina IMKB nin karakoyde faaliyette bulundugu senelere ziplayinca arada TEKNIKci deyimi ile Bir bosluk olustu bu boslugu doldurmak lazim.
    O nedenle 1978 yilindan baslamak uzere alim satimlarimdan bahsetmek isterim..

1978 yili benim universiteden mezun oldugum yildir.ILK kagidimi (Rabak) o yil eylul veya ekim ayinda aldim, aldigim zaman degeri 1000 tl idi. (birim fiyati diye hatirliyorum-Lot varmiydi yokmuydu hatirlamiyorum)

O yillardaki fiyatlardan da bahsedeyim biraz;
    Ust bostancida yeni bitmis bir dairenin fiyati 300 bin tl dan basliyordu, Bogazda 90-100 m2 lik deniz manzarali bir dairenin fiyati 500 bin tl idi..

Yine o yillarda Bakirkoy/Bahcelievlerden sonraki kisim Istanbul DISI sayilirdi.Bakirkoy Bahcelievlerde bulunan OMUR Restoran yesilkoy ve Istanbul sosyetesinin Ugrak yeri idi.Mevcut 5 yildizli oteller yesilkoyde CINAR oteli simdiki yerindeki HILTON oteli ve TARABYA oteli vardi.TARABYA oteli anadoludan gelen zengin kumas tuccarlarinin mesken tuttugu bir yerdi.

Haber programi yapimcisi sevgili Ugur Dundar, yesilkoydeki Cinar otelini mesken tutmustu o yillarda..Ve bu adini yazdigim otellere oyle elinizi kolunuzu sallayarak girmek biraz zordu..!

Her neyse, ILK kagidimi almak icin MEBAN menkul degerlerin Beyoglu Galatasaraydaki (Odakule is merkezi olarak anilan) yerdeki merkez burosuna gittim.Ismi verilen kisi ile gorusup, bedelini odeyip hisse senetlerini aldim.Bir tarafdan da soyleniyordum, ne fuzuli is bu yaw? Ne ise yarayacak bu kagitlar? Ya kaybolursa? Ben babama ne hesap veririm?

O yillarda borsada islem goren kagit sayisini 3 olarak hatirliyorum Ne eregli, ne de bugun borsada islem goren kagitlardan herhangi birisi o yillarda islem gormuyordu.

Rabak elektrotik bakir kablolar ureten bir tesisdi, o zamanki sahiplerini de hatirlamiyorum, ancak her sene Nisan veya Mayis ayinda HILTON otelinde Genel kurulu yapilirdi, ve bendeniz elimde hisse senetleri ile Hilton oteline gider, genel kurulun yapilacagi salona girer, Genel kurul toplantisina katilir, aklima yatmayan ya da cevabini aradigim sorularim icin el kaldirir soz ister kalkar en yetkili kisilere sorularimi sorardim.Ancak butun Genel kurullarda oldugu gibi ilk basta hirilti cikar, is OYLAMA ya geldimi cogunluk hisse sahibi temsilcisi SON SOZU soylerdi..(Money talks!)

Merak ediyorum hanginiz kagidini aldiginiz firmanin Genel Kuruluna
    katildiniz Bu gune kadar?? Sizin yerinize cevap vereyimmi? HICBIRINIZ!

O yaslardaki Universiteden yeni mezun bir delikanlinin en cok hosuna giden ne idi biliyormusunuz? Genel kuruldan sonraki Kokteyl!

Genel kuruldan sonraki ILK gunlerde kagidin fiyati MAXSIMUM degere ulasirdi, ve ben olusan fiyattan kagidimi satardim.

Yani islem sene de 2 defa yapilirdi, eylul sonu ekim basi gibi AL, Genel kurulu takip eden hafta icerisinde SAT! %100 den asagi sattigimi hatirlamiyorum, aldigimiz temettuler, bedelsizler de HARIC.

O yillarda Her ay Bulten yayinlanirdi, o bultende islem goren 3-4 kagit hakkinda yazilar ve bilanco yorumlari yer alirdi..

Genel kuruldan sonra verilen KOKTEYL de firmanin Genel muduru ile ayak ustu sohbet edip bir sonraki YIL icin faaliyetleri hakkinda bilgi almak en cok hosuma giden 2.ci eylem di..

Biraz da o yillardaki finans piyasalardindan bahsedeyim? Sevgili Banker Kastelli Sirkeci 4.cu Vakif ishaninda faaliyette, 1960 li yillardan beri vatandastan oldu fiyatina aldigi hazine bonolarini alip satiyor is ceviriyor. Bir zamanlar Basbakanlik yapmis Sn.Tansu Cillerin esi Ozer ciller "Istanbul bankasi" isminde bir bankanin Genel muduru..(Daha sonra adi gecen ISTANBUL bankasi ve soyadi Cavusoglu olan bir baska guruba ait HISARBANK isimli 2 banka battilar Turkiye Cumhuriyetinin ILK batan 2 bankasidir o bankalar! ve tabii %100 mevduat garantisi oldugundan DEVLET baba tarafindan mudilere butun zararlari odenmistir.Banka batiranlar hakkinda ne gibi Idari sorusturma yapilmis, sonucta kimden ne tahsil edilmis- butun bunlar halen muammadir.)

Sirkeci piyasasinda bankerlik faaliyetleri YENI baslamis, Gazetelerde YUKSEK faiz vaadi ile basta sonradan intahar eden Servet Acar olmak uzere irili ufakli bankerler piyasada faaliyetde. Yine hatirladigim kadari ile YILLIK ENFLASYON %25 civarinda..

END of PART3

Duhul
    Feb 2017
    Ýkamet
    Þiþli-Ýstanbul
    Gönderi
    1,659
    uptrend 18/04/2004

Duhul
    Feb 2004
    Gönderi
    4,817

Borsaya kýsa vadede para kazanmak için giren herkes kaybetmeye mahkumdur.

Ýyide bu nasýl oluyor bir anlatsana uptrend.

Hep kaybeden kýsa vadede borsadan para kazanmaya inanmaktadýr.

Gündemde olan bir hisseden hemen alým yapar,hissenin tekniðine bakmamýþtýr.Hisseyi aldýktan sonra hisse bir tavan çeker.

Hep kaybeden çok mutludur.Ertesi günün tavan fiyatlarýn hesabýný yapmaktadýr.

Hep kaybeden bu iþe çok sevinmekte ve iyi bir yatýrým yaptýðýna inanmaktadýr ve hesap makinasý ile hisse þu fiyata gelirse para þu kadar olur bu kadar olur diye hesap yapmaktadýr.

Ertesi gün hisse bir tavan daha çeker.Hep kaybeden mutluluktan uçmaktadýr.Ama o da ne hissedeki tavan çok hýzlý bir þekilde çözülmüþtür.Hemen satýþ yapmak ister yetiþemez.Hisse kýsa sürede tabanda alýcýsýz durmaktadýr.

Hep kaybeden ertesi gün için kararlýdýr,zararýna mutlaka satmalýdýr.Ertesi gün zararýna hisseyi satar,ama hisseyi takip etmektedir.Hisse daha da düþmektedir.Hep kaybeden çok mutludur,iyi bir iþ yaptýðýna inanmaktadýr.Zararýna sattý ama satmasaydý daha çok zarar edecekti.

Ertesi gün yükseliþ yapan bir baþka hisseye takýlýr.Hemen alým yapar,fakat o da ne, aldýðý bu hissede hiç hareket yoktur,sanki tahtayý yapanlar hep kaybeden aldý diye yükseliþi durdurmuþlardý,günler geçmekte hisse az da olsa yavaþ yavaþ düþmektedir.Ne oluyor, neler oluyor demeden daha evvel sattýðý hisse dipten dönüþ yapmýþ ve bir anda tavan olmuþtur.Hisse ikinci seans da hemen ikinci tavaný yapmýþ ve günü tavandan kapatmýþtýr.

Hep kaybeden büyük hayal kýrýklýðý içindedir. Akþam elinde hesap makinasý ile hesap yapmaktadýr.Hisseyi satmasaydý kýsa vadede büyük bir karý yakalamýþ olacaktý.Saç sakal birbirine karýþmýþtýr, çok mutsuzdur,sanki yükseliþ için tahtayý yapanlar hep kaybedenin satmasýný beklemiþlerdi,ama kararýný vermiþtir,ertesi gün hangi fiyattan olursa olsun hisseyi tekrar geri alacaktýr.

Ertesi gün seans baþlar hemen elindeki uyuz hisseyi satýp eski hissesine alým yazar.Alýmý gelir ve disket seansýndan sonra hisse tavandýr.Artýk relax olmuþtur,hissesine tekrar kavuþmuþtur, çok rahatlamýþtýr.Sokaða çýktýðýnda yürüyüþü bile deðiþmiþtir.Sanki dünyanýn en zengin adamý odur.

Hep kaybeden çok mutludur.Hesap makinasý yine elinde hesap kitap içindedir.Hisse bir miktar daha yükselir fakat hep kaybeden hala kardadýr,fakat günler geçmekte hissedeki yükseliþ ivmesi azalmaktadýr ve hisse her gün yavaþ yavaþ düþmektedir.Nihayet hisse hep kaybedenin aldýðý fiyatýn altýna geliyor,hep kaybeden hemen satýþ emri verip zararýna satýyor.Ama mutludur, rahatdýr çünkü hisse daha da düþmektedir.

Hep kaybeden hep yüksekten alýp, hep aldýðý fiyatýn altýna satmaktadýr.

Hep kaybeden'in iþi budur yüksekten alýr alçaktan satar.

Hep kaybedenin kendine göre bir sistemi yoktur,tüyolara ilgi göstermekte,spekülatörlerin peþine takýlmaktadýr.

Ve bu hep böyle devam etmektedir,kaybettikçe parayý kurtarmak için daha fazla risk almaktadýr. Alýyor satýyor, alýyor satýyor zarar hep zarar,verdiði komisyon paralarý da iþin cabasý.

Neticede para ÝMKB nin büyük diþli çarklarý arasýnda yok olup gidiyor.

Duhul
    Feb 2017
    Ýkamet
    Þiþli-Ýstanbul
    Gönderi
    1,659
    serdarkus 19/04/2004

Duhul
    Jan 2004
    Gönderi
    3,115

Yaþanmýþ bir örnek, 3-4 yýl kadar önce..

Elinde parasý var, ilk defa borsaya girmek istiyor, bir bilene soruyor, o da TU…. diyor, tüm para 22000 lerden bu kaðýda yatýrýlýyor, yürü ya kulum dönemi ki, kaðýt bir ay kadar sonra 32000 lere çýkýyor, bu seviyeden satýp eski arabasýný sýfýrlýyor, bir daha da dönüp borsaya bakmýyor.

Uçuk bir örnek, alýntý yaptýðýmýn içeriðiyle de hiçbir ilgisi yok ama neticede çok kýsa vadede kazanç… neticede, þimdi, iþlemi yapan arabasýnýn sefasýný sürüyor, öneren çok sayýda baþarýsýzlýðýný örtmek için bu örneði kullanýyor, kaybetme potansiyelini hala koruyanlar ise, yazýyor da yazýyor..

Duhul
    Feb 2017
    Ýkamet
    Þiþli-Ýstanbul
    Gönderi
    1,659
    CycLone 05/05/2004

Duhul
    Mar 2004
    Ýkamet
    sonsuz → ∞
    Gönderi
    1,697

hisseden kaybetmenizin tek sebebi ne teknik nede diðerleri kaybetmemizin tek sebebi hissede b.k boðazlýk edip hissede gidecek ümidiyle gereðinden fazla durmaktýr hisse kaybettirmez aslýnda siz zamanýnda çýkamamýþþýnýzdýr tek sebep budur ama borsada bir numaralý kural r birileri kaybetmesi lazýmki birileri kazansýn
    yani borsa = zamanlama........

Sayfa 3/13 ÝlkÝlk 12345 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •