İSCTR 15'lerdeyken varantlarının çarpanı 0.5 idi, YKBNK 18 olduğu halde çarpanının 1 olması çelişkili!..

Dayanak hisselerin borsa değer baremleri değiştikce çarpan da değişir.

Opsiyonla varant aynıdır: call=alım, put=satım; varant heriki yönelimde de sadece alım sunarken, opsiyon hem alım hem de satım sunar (ancak satımlar risklidir, zira kazancı sadece primken zararı sınırsızdır).

Varantlarda alım/yükseliş ve satım/düşüş aynışar adet alınırsa, yaklaşık (düşüş yada yükseliş farketmez) %20 fark, yatırılan parayı başabaşlarken, fazlası kar, azı zarar yazar.

Kişisel görüşüm, yükseliş bekleniyorsa viob sözleşme, varant, opsiyon yerine hissenin kendisini almak, düşüşteyse sınırlı olarak satım/put almak.

Sonuçta, devlet binlerce türeyen bitcoin yerine kendi parasına sahip çıkma sağduyundaysa mevduat yada altın dışında hele borsa ve türevleri (hisse, varant, viob, opsiyon, bitcoin, kripto) hem kumar, hem de kişisel/kitlesel biteviye felaketlerden kısa/uzun avantaja dayandırıldığından, cüzi oyun haricinde uzak durulmalıdır. Ama derseniz ki vazgeçemez borsa vahiy-tiyo tiryaki sarhoşuyum, rapor-hesap vermez yegane kalleşliği kara çevirme hayranıyım, sizlere hayır-sız şanslar dilerim.

Bana sorulsa tüm türkiye dünya pis bankaları birkaç mevduat-kredilendirme devlet bankasına tasfiye edilmeli ve tüm borsa/para oyunları da (para toplama yetkisiz) kumarhenelere devredilerek sıkca da kapatma ve para cezalarına çarptırılmalıdır.

Tiryakilere iyi oyunlar...