Bizim prof opsiyon ve varantlara dair Nihat Hatipoğlu'nun Tüpraş kayıtlı (ben de başvurdum, arayan müdür, gençlerin çalışmadan oturduklarrı yerden milyonlar hayali olduğundan, bu yüzden de onları dolandırmanın hak olduğunu ima etti; ben de bunun üzerine tüpraşınızdan iş istiyorum diyince telefonu kapadı, bir daha da kayıt-mayıt için aramadı) enaz 5000TL yatırımdan 20 dk'dan itibaren garantili yüzlerce bin dolar kazandırımına benzer bir yatırım formülü örnekliyor.
Birönceki örnektekine benzer şekilde aynı anda ve aynı miktarlarda (örn.0.50TL'den 10000'er adet ve 5000'er TL) alım 3 aylık opsiyonu ve satım opsiyonu veya alım ve satım varantı alarak vade sonunda yükselişte veya düşüşte heriki kontrat primlerini de ödeyerek artan kazancı cebine koyuyor.
Örnekliyor, 100TL referanslı X varantını 3 aylık (ekim sonu) ve 0.50TL'den alım ve satım varantlarından 10000'er adet (amerika yada avrupa tip farketmez) alıp, itfa sonrası şayet X varantın piyasa fiyatı 110TL olmuşsa (110-100-2*0.5)*10000=90000TL cebe atıyor, yahutta itfada 110 yerine 90TL'ye düşmüşse, keza aynı şekilde (100-90-2*0.50)=90000TL cebe; yani, düşüş/yükseliş değil, onu tek ilgilendiren opsiyon/varant dayanak varlığının çok dalgalı (volatilite/uçuculuk oranı yüksek) olması. Kaybeden ve kazanan her iki yönlü primi de ödeyip dalganın artanını cebe atmak.
Ama prof'umuz dönüşüm oran çarpanını ve zaman erimesinden bahsetmiyor. Bahsetseydi 100-->110TL artışın 10TL değil 10*0.01=1TL getireceğini ve bunun da 2*0.50TL=1TL çift taraflı prime karşılık gelip, zaman itfasıyla da ekim sonunda 90000TL net kazanç değil yatırdığı net 10000TL'nin sıfırlanacağından dem vururdu Doc.Dr.Prof'umuz.
Herkes de benim gibi Tüpraş garantili yatırım kaydolması yerine ibnirospulardan iş istesinler bakalım, ne muamele görecekler tecavüzcü tacizci sapık dolandırıcılardan?!..
Bence hiçbir opsiyon/varant'tan hiçkimse para kazanamaz (sadece, keşke devalüasyon olsa beklentili mezara değin altın&dolar toplarlar).

Emeklilerin türkiye ve dünya hostel gezginci sportmen misyonunu teşviklemeyen, desteklemeyen, aksine engelleyen: Ey, şirk şirket organ organizma, aile okul işgören organizasyonu koşulmaz, yegane kalleş kadim külüstür yağ fıçısı bok çuvalı ossuruk tulumu hepobur inançsız aldatıcı kıyamet felahçısı tenezzülsüz nirvanacı kalleş fırıldak ibnirospu!.. Lanet olsun sana, allah belanı versin...
[https://github.com/mnihatyavas,https://mnihatyavas.wordpress.com/]