Sayfa 532/579 İlkİlk ... 32432482522530531532533534542 ... SonSon
Arama sonucu : 4630 madde; 4,249 - 4,256 arası.

Konu: HALK Cafe - III

1. Sağolasın karcal, bu hisseyi trade ederek elde ettiğin kazançların devamını diliyorum. Bu arada Halk Bankası 19 gün sonra 11 Şubat itibariyle yuvarlak 500 milyon tl ekstra kazanç yazacak. Bunun nedeni, 11 Şubat'ta itfası olacak olan 500 milyon dolarlık eurotahviline dolar kuru 8.5 tl üzerinden bilançoda kontincensi babında karşılık ayrılmış olmasıdır. Dolar kuru 7.5 tl nin de altında seyrediyor ve yüksek ihtimalle 11 Şubat geldiğinde bu seviyelerden dolar alınıp itfa yapılacak ve aradaki 1 tl den fazla kur farkı yani toplamda 500 milyon tl gibi bir meblağ bilançoya artı olarak yansıyacaktır. Tabii bu meblağ bankanın olağan bankacılık hizmetlerinden ve iştiraklerinden elde edeceği normal kâra "kur farkı" olarak ilave edilecek. Bilginize.
    BJKAS 14 Mayıs 2024 19.96 alış, 16 Mayıs 2024 27.30 satış. Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

2. 11 Şubattaki itfa yapıldıktan sonra zaten geriye bankanın son eurotahvili kalıyor, o da 13 Temmuzda itfası olacak olan %5.125 yıllık getirili 500 milyon dolarlık eurobond. Her 2 eurobond da şu anda 100 üzerinden 99.6'dan işlem görüyor yani ful değerden. Hisse ile ayrı gezegenlerdeler. Ful değerden işlem görmenin hisse senedi açısından eşdeğeri defter değerine eşit seviyeden işlem görmektir. 2020 sonu itibariyle defter değeri 44 milyar tl olacağına göre hisse başına DD 44 : 2.48 = 18 tl dir. Eurobondların ful değerden işlem görüyor olması hisse senedinin 18 tl den işlem görüyor olması ile eşdeğerlidir. TH
    BJKAS 14 Mayıs 2024 19.96 alış, 16 Mayıs 2024 27.30 satış. Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    11 Şubattaki itfa yapıldıktan sonra zaten geriye bankanın son eurotahvili kalıyor, o da 13 Temmuzda itfası olacak olan %5.125 yıllık getirili 500 milyon dolarlık eurobond. Her 2 eurobond da şu anda 100 üzerinden 99.6'dan işlem görüyor yani ful değerden. Hisse ile ayrı gezegenlerdeler. Ful değerden işlem görmenin hisse senedi açısından eşdeğeri defter değerine eşit seviyeden işlem görmektir. 2020 sonu itibariyle defter değeri 44 milyar tl olacağına göre hisse başına DD 44 : 2.48 = 18 tl dir. Eurobondların ful değerden işlem görüyor olması hisse senedinin 18 tl den işlem görüyor olması ile eşdeğerlidir. TH
    Tüm bu bilgi ve detayları sağladığınız için teşekkür ederim, boş hamasetler yerine ispatı ile verilen objektif bilgileri çok önemsemekteyim. Elbette bist özelinde her zaman makul öngörülen durumların gerçekleşmemesi durumundan dolayı kaybedenler sizi eleştiriyor zannedersem ama kim olur ise olsun hakaretleri hiç makul karşılamıyorum, siz de kulak asmayınız sayın TH. Ve dava konusunda ABD den yeni yönetim adına umutlu bakıyorum, çıkmaza sokmak abd ye de bir yarar getirmeyeceğini düşünüyorum Saygılar

ASUS_X008D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by karcal Yazıyı Oku
    Tüm bu bilgi ve detayları sağladığınız için teşekkür ederim, boş hamasetler yerine ispatı ile verilen objektif bilgileri çok önemsemekteyim...........
    Eyvallah karcal. Evet, maalesef HALKB sahipsiz kaldı. BoA gibi robotların, al-satçıların, şortçuların ve çok kısa vade momentum treyderlerinin insiyatifi ile hareket ediyor. Ayrıca bir kamu kağıdı olması ve piyasa koşullarına uyumlu şekilde profesyonelce yönetilmemesi yüzünden bu hisseye bir yatırım aracı olarak bakan da pek yok. Bunun üzerine bir de ABD'deki yargılama süreci eklendiğinde durum daha da olumsuz bir hal alıyor.

5. Bir gelişmenin olumluya dönmesi için genellikle ve de öncelikle en kötü haline düşmesi gerekir. İşte tam burada şu soruyu sormamız gerekiyor: Bu hissede "en kötüsü" halihazırda görüldü mü acaba? Kimi evet görüldü diyecek, kimi de hayır henüz görülmedi diyecek. Çoğunluk hangisi ise o grubun beklentisinin tersini uygulamak icap eder Peter'in bürokrasi kanunu gereğince.

6. Şöyle bir risk var hem de büyük bir risk. Banka yönetiminin stratejik bir hatasından veya yetersizliğinden kaynaklı bir riskten bahsediyorum (şahsi görüşümdür). Bana göre bu iş asla mahkeme sürecine gelmemeliydi, makul bir mali ceza ile çok önceden halledilmeliydi. Bu tür düzinelerce emsalin olduğundan dem vurmuştum ki bu doğrudur. "Bana atfedilen suçu ne kabul ediyorum ne de inkar" denilerek bu dosya çoktan kapatılmalıydı ama maalesef yapılmadı.

7. Eğer olur da duruşmalı mahkeme süreci start alırsa bahsettiğim bu risk devreye girecek. Ne idüğü belirsiz, söz konusu davanın detaylarıyla alakalı bilgisi olmayan ve de savcı tarafından manipülasyona açık 12 tane jüri üyesi bankanın geleceği ile alakalı çok önemli bir karar verecek. Demografik yapıyı dikkate alırsak 5 tane beyaz, 3 tane siyahi, 2 tane latino, 2 tane de asya kökenli adam veya kadın olacak bu jüri. Banka ile alakalı çok önemli bir kararı bunlara emanet etmek bence akıllıca değil.

8. Eğer uzlaşma olmazsa ve mahkeme süreci işlerse ilgili ABD kanunu gereğince mahkemeden bir karar çıkacak demektir. Söz konusu yasal mevzuat maalesef çok aşırıya kaçabilir, makuliyetten uzaklaşabilir. Ne de olsa hakim kanun ne diyorsa onu uygulayacak. Öte yandan uzlaşmalarda bir al-ver süreci yaşanıyor, makuliyet her zaman ön planda kalıyor. Mahkeme süreci işlerse orada hakimin vereceği karar bankanın oldukça aleyhine olabilir. Çünkü ilgili ABD yasası olası bir mali ceza için banka ile alakalı herhangi bir kriterden bahsetmiyor, tam tersine yasaya aykırı yapıldığı iddia edilen meblağın ?? katı kadar bir mali ceza öngörüyor. İşte yukarıda bahsettiğim risk budur.

Sayfa 532/579 İlkİlk ... 32432482522530531532533534542 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •