Sayfa 476/1006 İlkİlk ... 376426466474475476477478486526576976 ... SonSon
Arama sonucu : 8042 madde; 3,801 - 3,808 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - II

1.  Alıntı Originally Posted by correct Yazıyı Oku
    Merhabalar, Nkolay bono ile ilgili bir şey sormak isterim
    Malum mevduatın üzerinde faiz veriyor.
    Mevduatta TMSF garantisi varken bonoda yok. Aktif bank ta hesabım var ve Nkolay bono almak istesem şöyle 300k 400k kadar riski nedir acaba? Yani İşbank bonosundada TMSF garantisi yok ama arkada dev bir banka var. Bir sabah kalkdığımızda nkolay bono yatırımcısı parasını kaybetme riski ile karşılaşabilirmi?
    ben şahsen 300 tl daha fazla faiz almak için 400k parayı riske atmam.
    ancak karar yine sizin ve sizin risk algınıza bağlı
    Türkiye'de temel problem şu : bilgili olanların yetkisi yok , yetkisi olanlarında bilgisi yok.

2.  Alıntı Originally Posted by Crashontheway Yazıyı Oku
    Şu kadarını söyleyeyim ki işin hazin tarafı gerçekten 90'lı yılları özlüyoruz arkadaş!

Herşeyden önce hükümete güven vardı. Kimse enflasyon oranlarıyla oynandığını , tüik'in ikide bir yöntem değiştirip vatandaşı düzme peşinde olduğunu aklından dahi geçirmezdi.

Devlette memur akrabalarım vardı. Hiper enflasyonist bir ortam vardı ancak hükümet memurunu ezdirmezdi, açın bakın memur maaş zamlarına %80-%90 lara varan yıllık zamlar var o yıllarda. Mutlak suretle memur enflasyonun üstünde zam alırdı.

Buna mukabil yaşam standardı düşmezdi, rahat geçinir harcamasından kısmak zorunda kalmazdı. Bu da piyasayı canlı tutardı. Özel sektörde de zamlar tatminkardı kimse %10 zam al işine gelirse demezdi. Çünkü herkes biliyordu ki yüksek enflasyon vardı ancak gelirlerde ona göre yükselerek artıyordu. Çalışana saygı vardı.

Benim büyük abim sıradan bir mimarlık ofisinde çizim yapan yeni mezun bi gençti o yıllarda. Hiç unutmuyorum ay başı aldığı maaştan eve yardım eder, kalanıda hoyratça kordonda kızlarla yer içer gezerdi. Ona rağmen ay sonu param arttı hayret yahu diye espri yapardı birde. Birde keyfine düşkün adamdı çoğu yere taksiye atlar giderdi. Siagarasını en iyi marka içerdi keyfinden kalmazdı. Hadi şimdi aynı şartlarda yaşasın bakalım yeni mezun bir genç ay sonu evin yolunu bulabiliyor mu ne dersiniz ?

Faizlerde muazzam güzel getiriyordu, zengin akrabalarımız parasını katlardı her daim. kimse şimdiki gibi param eridi yandım anam diyerek çiçekten çiçeğe bal arısı gibi zıplamak zorunda kalmazdı. üzülmezdi. çünkü kallavi reel faizler alırdı parasına.

Peki ya şimdiyi özetlersek ?

Güven SIFIR. Devlet sürekli hesaplama yöntemleriyle oynayıp enflasyonu düşük göstermek suretiyle memur maaşlarını eritti. Asgari ücrete son 3 yılda %50 civarı zam gelirken memur ne aldı ? Özel sektör ne aldı ? Asgari ücretliyi ezdirmemek harika bir şey peki diğer insanlar ? Onlar ne zaman aklına gelecek acaba birilerinin ? Aynı şekilde özel sektörde devleti takip edip %7-%8 gibi komik yıllık zamlarla geçiştirdi çalışanları. insanlar perperişan çünkü 3 yıl önce maaşıyla yaşadığı refah seviyesinden kat be kat uzak.

Zam oranları gibi faiz oranlarıda dampingli uygulandı kasti olarak TL ye güvenen insanın ümüğüne çöküldü. bilinçli olarak çarpıtılan oranlarla gerçekçi olmayan hayali rakamlar dayatıldı. Türkiye tarihinde ilk kez eksi reel getiriyle tanıştı tasarruf sahibi.

Daha yazılacak çok şey verilecek çok örnek var lakin, kısaca şunu diyorum ki: o zamanlar çocuktuk gençtik müthiş hayallerimiz vardı. Ama aradan geçen koskoca 30 senede Türkiye'yi hala bu halde görmek çok ağırıma gidiyor. 90'lı yıllarda 2000'li yılları hayal eder özenirdik. Şimdi ise o yılları özler olduk.

Geçmişse dair tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum. Çevremde geçmişi ekonomik açıdan anlatacak insanlar az olduğundan yazınızı büyük bir dikkatle okuduğumu ifade etmek istiyorum.

3. Sayfa sakini değerli üstadlarım;

Hepimiz paramızın değerini korumak için büyük bir gayret içindeyiz. Bu kapsamda sizlere bir şey sormak istiyorum: Sahibi olduğumuz Finansman Bonosu ile özel sektör tahvilleri yönünden temerrüt riski gerçekleşmesi durumunda alacağımızı tahsil etmek için neler yapmamız gerekiyor ? Bu konuyla ilgili ayrıntılı araştırma yaptım ama doğru düzgün cevap bulamadım.

ÖNEMLİ NOT: Ben, hiçbir kurumun iflas edeceği anlamına gelecek bir yorum yapmadığımı, sadece niyetimin bilgi almak olduğunu önemle ifade etmek istiyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by correct Yazıyı Oku
    Mevduatta TMSF garantisi varken bonoda yok. Aktif bank ta hesabım var ve Nkolay bono almak istesem şöyle 300k 400k kadar riski nedir acaba? Yani İşbank bonosundada TMSF garantisi yok ama arkada dev bir banka var. Bir sabah kalkdığımızda nkolay bono yatırımcısı parasını kaybetme riski ile karşılaşabilirmi?
    Cvplar için tşkler, şöylede bir durum var yalnız

Mevduatta 100 bin tl ye kadar olan devlet garantisi ki bu 150 bin tl ye çıktı en son
    Bu durumda 150 bin tl harici olan paranız yine risk de olmuyormu?
    400k parayı 4 bankaya bölünce bu riskten kurtuluyormusunuz emin değilim ama böylede bir şey var

5.  Alıntı Originally Posted by correct Yazıyı Oku
    Cvplar için tşkler, şöylede bir durum var yalnız

Mevduatta 100 bin tl ye kadar olan devlet garantisi ki bu 150 bin tl ye çıktı en son
    Bu durumda 150 bin tl harici olan paranız yine risk de olmuyormu?
    400k parayı 4 bankaya bölünce bu riskten kurtuluyormusunuz emin değilim ama böylede bir şey var
    her ayrı banka hesabı için 150k güvencesi alabilirsiniz.
    3 ayrı bankada hesap açtığınızda 400k paranızın tamamı devlet güvencesinde kalır.
    Türkiye'de temel problem şu : bilgili olanların yetkisi yok , yetkisi olanlarında bilgisi yok.

6.  Alıntı Originally Posted by TOPRAK-SERDAR Yazıyı Oku
    her ayrı banka hesabı için 150k güvencesi alabilirsiniz.
    3 ayrı bankada hesap açtığınızda 400k paranızın tamamı devlet güvencesinde kalır.
    tşkler bilgi için.. nkolay da 300k parada 15 faiz ile banka mevduatı arasındaki getiride aylıkta 1k ya yakın fark oluyor. arada çok marj var. evet riskli ancak bir taraftan da nkolay çok cazip duruyor

Alıntı Originally Posted by correct Yazıyı Oku
    Arkasında calik holding var ve bddk denetiminde
    https://www.calik.com/tr/anasayfa

8. USD günlük için en iyi seçenek Fiba kiraz mı?

Fiba Serbest USD fonları da var ama getirisi değişken sanırım.

Eurobond tarafına sıcak bakmıyorum. Takibi zor ve çok uzun vadeli.

Sayfa 476/1006 İlkİlk ... 376426466474475476477478486526576976 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •