Sayfa 147/213 İlkİlk ... 4797137145146147148149157197 ... SonSon
Arama sonucu : 1700 madde; 1,169 - 1,176 arası.

Konu: Dowes

1.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    e-beyan verenler bu basılı evrakları ne zaman ve nereye sunuyor?
    Bir yere vermiyorsunuz, dosyanızda saklıyorsunuz (in case)

Mesela kira beyannamesi verenler de evrakları bir yere vermiyor, ancak; banka kayıtları geçerli.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

2.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Bir yere vermiyorsunuz, dosyanızda saklıyorsunuz (in case)
    Tamam aynı şeyi diyoruz. Ben saklamadım diyelim. Bankalar yerli yerinde duruyor. Devletin inceleme zamanaşımı 5 yıl. Bankaların her tür belgeyi sunmaya zorunlu olduğu dönem de 5 yıl. Ne zaman incelemeye girersem o zaman evrakları toparlayıp sunarım. Elimde evrak yoksa, beyanname veremiyorum diye bir şey yok. Basılı evraklar sadece vergi incelemesine girenlerden istenir. Bu şanslı azınlıktan olacağını düşünenlerin her yıl her evrağı saklamasında zarar yok elbette. Ama zaruri de değil.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

3. Ben , 60.000 tl yi aşan temettü gelirinden dolayı beyanname verdim,

Neye göre; aracı kurumun verdiği rapora göre.

Stopaj iade hakkım doğdu; o evraklarla maliye ye müracaat ettim.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.

4.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Tamam aynı şeyi diyoruz. Ben saklamadım diyelim. Bankalar yerli yerinde duruyor. Devletin inceleme zamanaşımı 5 yıl. Bankaların her tür belgeyi sunmaya zorunlu olduğu dönem de 5 yıl. Ne zaman incelemeye girersem o zaman evrakları toparlayıp sunarım. Elimde evrak yoksa, beyanname veremiyorum diye bir şey yok. Basılı evraklar sadece vergi incelemesine girenlerden istenir. Bu şanslı azınlıktan olacağını düşünenlerin her yıl her evrağı saklamasında zarar yok elbette. Ama zaruri de değil.
    Tabi ki ; saklamak sorun değil.

Zaten beyannameyi doldurmak için geçmiş yılda yaptığınız yüzlerce işlemi aklınızda tutamazsınız ki.
    Bankadan raporu istersiniz, o rapora göre beyanname hazırlarsınız.

5. '' Gel bakalım'' derlerse de ; evraklar hazır.

6.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Alım fiyatı enflasyon düzeltmesi ile daha da arttırılır. Atıyorum 145 olur. Itfa tarihinde alım-satım arasındaki fark olan 45.000 üzerinden zarar gösterir, diğer gelirlere mahsup edersiniz. Başka gelir yoksa, iade talep edersiniz.

Ayrıca vergi beyanında tüm kalemler alt alta yazılıp toplanıyor. Zararlar ve giderler de bu şekilde. Faiz geliri ile sermaye zararı birbirini mahsup edemez diye bir şey yok. Alt alta yazılıp toplanacağı için otomatik olarak mahsup edilmiş oluyor direkt olmasa da.
    Sn.dowes ; verdiğiniz linkte yazılmış bulunan tüm ihtimaller alım-satım için geçerli.

Alım satımda bir sorun çıkmıyor zaten.Alış maliyetin belli, satış maliyetin belli ,aldığın kupon belli...

Sorun; 140.000 den alınmış itfaya kadar tutulmuş, itfada 100.000 olarak tahsil edilme durumunda ortaya çıkıyor.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Öyleyse iskontolu Eurobondu alın, primli olanı değil. Zaten getirileri çok yakınsa, dert etmeye değmez.
    anlamadim

ha iskontolu almissin sonra 100 e satmissin yada 100 e alip faiz toplamissin sonucta kazanc yokmu?

Yoksa Maliye iskontolu alinip par value ye satilan bond kazancindan vergi kesmiyormu?

inanamam buna

8.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Bu iyi fikirmiş, tabii nakit 20 milyon TL'si olan kaç kişi bu ülkede gerçekten GV ödüyordur o ayrı bir soru

FED faiz artışı, gerçekleştiği gün büyük bir sürpriz oluşturmadıysa, yani zaten fiyatlanıyorsa; en az 6 aydır tüm piyasa tarafından varlık fiyatlarına girmiş demektir. Diyelim ki bu tek bir günde oldu: Bundan 6 ay önce ABD uzun swap faizleri yükselir. Bu da, tüm dünyadaki tahvil fiyatlarını etkiler. Eurobond gibi tamamen yabancıa yönelik ve dolar cinsi tahvillerde, ABD tahvillerinin faizi kaç baz puan yükseldiyse, Türl eurobondunun faizleri de benzer miktarda yükselir (yani fiyatı düşer). Pratikte bu 1 günde değil de, 1-3 haftada gerçekleşir. Yani özetle: her şey piyasanın neyi fiyatladığına, yani beklentilere bağlı. Her tür sürpriz haber, açıklama ve gelişme, aynı gün fiyatları tekrar hareketlendirir. Ancak gerçek bir FED faiz artışı, bunun çoktan olup bittiği, artık hiçbir etki uyandırmadığı tarihe denk gelir.
    peki o halde 2019 da da en az 3 kez faiz artışı yapılacak deniyor FED tarafından,hal böyle olunca eurobond faizleri en az 75 BP yükselecek diyebilir miyiz

Sayfa 147/213 İlkİlk ... 4797137145146147148149157197 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •