Sayfa 148/213 İlkİlk ... 4898138146147148149150158198 ... SonSon
Arama sonucu : 1700 madde; 1,177 - 1,184 arası.

Konu: Dowes

1.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    benim merak ettigim TR de yasayan biri gidip Almanyadaki araci kurumu kullanip Turk eurobond alsa satsa kar etse bizim maliyenin nereden haberi olacak?

Bunu yapmak o kadar basitki
    neredeye yaşadığınızın önemi yok, dünyanın neresinde gelir elde ederseniz edin TR de vergiye tabisiniz, ancak , o parayı TR ye sokmadıkça kimsenin haberi olmaz.

Fakat , bu kezde Almanyada gelir vergisi ödeyeceksiniz

2.  Alıntı Originally Posted by harakiri35 Yazıyı Oku
    birçok ülke(ABD ve İngiltere mesela) kendi tax resident'ı olmayan kişilerden capital gains tax almıyor. ABD hisse'ye verilen temettüden stopaj(witholding tax) kesiyor ama İngiltere onuda kesmiyor. Gördüğüm en büyük dezavantaj anormal veraset(inheritance) vergileri. %40'a kadar çıkıyor. Onunda çözümü şahıs değil vergi cenneti üzerinden şirket olarak yatırımları yapmak.

insanlar neden bıyıklı yabancı oluyorun cevabı.
    vergi cenneti üzerinden şahıs olarak yatırım yapınca değişen birşey olur mu ?
    Ayrıca bildiğiniz tavsiye edebileceğiniz bir vergi cenneti var mı hali hazırda ?

3.  Alıntı Originally Posted by lanxcelot Yazıyı Oku
    peki o halde 2019 da da en az 3 kez faiz artışı yapılacak deniyor FED tarafından,hal böyle olunca eurobond faizleri en az 75 BP yükselecek diyebilir miyiz
    Diyemeyiz. Çünkü bu bugün ortaya çıkmadı, zaten biliniyordu aylardır = fiyatlarda zaten en az yarı oranda var. 2 ve 10 yıllık Abd faizlerinin grafiğini inceleyin. Yükselişin nedeni bu beklentilerin fiyata girmesi... "Söylenti alınır; haber (gerçekleşme) satılır."
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

4.  Alıntı Originally Posted by lanxcelot Yazıyı Oku
    vergi cenneti üzerinden şahıs olarak yatırım yapınca değişen birşey olur mu ?
    Ayrıca bildiğiniz tavsiye edebileceğiniz bir vergi cenneti var mı hali hazırda ?
    mühim olan şahıs olarak "tax residency"'nin nerede olduğu. nispeten düşük vergi alan veya hiç almayan yerler vardır. google'a yazdım şu sayfa çıktı güzelce anlatmış ingilizce biliyorsanız okuyabilirsiniz; https://flagtheory.com/tax-free-countries/

bir ülkede vergi mükellefliği/tax residency almak için genelde 183 günden fazla kalmak gerekiyor. Dünya üzerinde milliyete/pasaporta göre vergi alan benim bildiğim tek ülke ABD. eğer ABD vatandaşı iseniz naparsanız yapın IRS'e vergi vermek zorundasınız. Karşılıklı vergi anlaşmaları bu miktarı indirse de sıfırlamıyor. Yani Türk vatandaşı olmanız eğer atıyorum Monaco'da ikamet ediyorsanız Türkiye'de vergi mükellefi olmanızı gerektirmiyor.

Off-shore şirket kurup onun üzerinden yatırım yapmanın avantajları olduğu gibi muhakkak dezavantajlarıda vardır. bence yatırım yapılacak miktar çok değilse muhtelemen yapılan masrafa/uğraşa değmeyecektir. bununla ilgili bulduğum bir forumu da paylaşıyım; https://www.offshorecorptalk.com/

Bu arada ne off-shore hesap ne az vergi ödemek için ülke değiştirmek illegal değildir. böyle algılanmasının sebebi malum devletlerin yaratmaya çalıştığı algıyla alakalı. Sosyalistler de "zenginler bu şekilde para saklıyor" diyerek insanları negatif olarak dolduruşa getiriyor.

Hepsi "tax avoidance" ile "tax evasion" arasındaki farkta gizli.

Ha ABD'de yatırım yapıp Türkiye'de ikamet eden biri kazancını beyan etmez ise ne olur bilmiyorum. Kanunen suç işlenmiş olsa da daha Türkiye'de vergi toplamayı beceremeyen GİB bu durumda ne yapabilir? Daha basitinden soruyum; GİB vatandaşlarının vergi ikametgahından haberdarmıdır?

Türkiye kolay yolu seçmiş dolaylı vergiyi dayamış boyuna. Anlık stopaj gibi kesmediği vergileri toplamakta hem isteksiz hem beceriksiz.

Bu dediklerim yanlış anlaşılmasın kimseyi gelirini beyan etmemeye özendirmiyorum sadece mevcut durum hakkında görüşlerimi yazıyorum. Herkes efendi gibi vergisini versin

5.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Evet, beyanda bu zararlar ile getiriler birleşir ve mahsup oluşur. Ayrıca artık bu beyan internet sitesinden yapılıyor. Biraz inceledim ancak "banka raporunu da buradan yükleyin" diye bir şey göremedim. Bankadan rapor alınmadan beyan edildiğini düşünmeye devam ediyorum
    ben alım satımlarda bankanın dekontunu saklıyorum. gerekirse ibraz ederim.

doları hangi fiyattan aldığımız bilgisinin bankanın değil tcmb'nin o günkü alış kuru olarak yazılması gerekiyor. gelir vergisi kanununda böyle yazıyor. bkz. gelir vergisi kanunu mükerrer madde 81.

bu arada size bir soru: e-beyannamede yıl içinde yapılan alım satımlar işlenmiş olarak mı geliyor yoksa biz mi işliyoruz?
    Son düzenleme : mdemir; 20-07-2018 saat: 22:37.
    yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Sanki eurobond alış satış fiyatında da yüksekten alıp örneğin 140 birim anapara ödeme tarihinde itfa fiyatı olan 100 birimden geri aldığında da devlet bana bu zararı mahsup ettirmez gibi geliyor. Ben de vergi konusunda uzman değilim. Sn. Jondowes bu zararı o yıl için mahsup ettirir deyince çok emin olamadım. Zira 140.000 USD ye alınan eurobond 20 yıl sonra tüm kuponları alınıp durasyon noktası çoktan geçildiğinde bir de üstüne beyannamede 40.000 USD zarar yazma hakkı kaymaklı ekmek kadayıfı olurdu. Devlet bu tatlıyı yedirmez diye düşünüyorum.
    gelir vergisi hesaplanırken kar zarar hesapları yabancı para biriminden değil tl üzerinden yapılıyor.
    Son düzenleme : mdemir; 20-07-2018 saat: 22:37.

7.  Alıntı Originally Posted by Birinsan Yazıyı Oku
    Maalesef vergi konusunda okuduklarımı her zaman anlayamıyorum. Bir kaç basit sorum olacak.

1) kişinin senede 40 bin tl eurobond faiz geliri var. Başka her hangi bir geliri yok. Farz edelim 30 bin muafiyet var. Vergi sorumluluğu 40 bine mi 10 bine mi?

2) kişinin 29 bin eurobond faiz getirisi var. Muafiyet 30 bin tl. Dolar mevduat 2 bin tl faiz geliri var. Başka gelir yok. Eurobond faiz vergilenecek mi?

3) kişinin 30 bin eurobond getirisi var. Muafiyet 30 bin tl. 30 bin dükkan kira geliri var başka gelir yok. 60 bin mi vergilenecek 30 bin mi? Dükkan değil kira konuttan eldediliyorsa durum değişiyor mu?
    1. muafiyeti aşarsa hepsi beyan edilir. çok dandik bir kanun, akıllı biri tarafından yazılmamış...

2. mevduat gelirleri ile eurobond gelirleri birbirinden tamamen ayrıdır.

3. dükkanım yok ve olmayacak. bu bilgiye ihtiyacım olmadığı için öğrenmedim.

8.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    1. 10.000 TL üzerinden vergi ödenir. Ancak unutmayın GV kanunlarına göre listelenen her tür gelir de bu hesaba girmeli; mesela kira gelirleri.
    1. madde konusunda aynı fikirde değilim. eğer limit aşılıyorsa hepsi beyan ediliyor. gelir idaresinin örnek beyannamesinde bu şekilde. bkz. gelir vergisi kanunu madde 86. bent c.

Sayfa 148/213 İlkİlk ... 4898138146147148149150158198 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •