Sayfa 156/213 İlkİlk ... 56106146154155156157158166206 ... SonSon
Arama sonucu : 1700 madde; 1,241 - 1,248 arası.

Konu: Dowes

1. peki ama enflasyon şu anda %20,06 değil ki neden 21,06 % faiz gözüküyor garantinin sitesinde ben burayı tam anlamadım

https://www.paragaranti.com/bono-TRT180924T11

2.  Alıntı Originally Posted by lanxcelot Yazıyı Oku
    peki ama enflasyon şu anda %20,06 değil ki neden 21,06 % faiz gözüküyor garantinin sitesinde ben burayı tam anlamadım

https://www.paragaranti.com/bono-TRT180924T11
    Linkteki %21.06 '' aktif tahvilin '' oranı...
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

3. Tüfex i basit mantıkla şöyle hesaplıyabilirsin...

enf : %15,39
    risk primi : %3,5 ( her ne kadar %2 den ihraç edilmiş ise de ; 2.ci piyasada şu an %3.5 tan işlem görüyor.)

100 x 1,1539 x 1.035 = 119,42

Yani : %19,42 ye gelir.

Ay sonu yeni tüfe rakkamı hesaplara girince getiri +- değişir.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.

4.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Linkteki %21.06 '' aktif tahvilin '' oranı...
    şimdi oldu kusura bakmayın

5. o halde TRT180924T11 almak hiç mantıklı değil bunu alana kadar 5 yıllık veya 2 yıllık tahvil almak daha iyi

6. bu tahvillerin fiyatı her bankada aynı mıdır

7. TÜFEX 1 aylık enflasyona göre bakılıp da "bugün kötü gözüküyor" denerek alınmaz. 2-5 yıllık tahville kıyaslaması da böyle olmaz...

1 yıl önce örneğin: TÜFEX alan şu an 18-19 kazanıyor. Ama 2-5 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil alan şu an bile %11 kazanıyor. O gün de enflasyon daha düşüktü ve sadece o günün enflasyonuna bakarak gösterge tahvil alan ciddi kayıp yaşamış oldu.

Bugünden bakışla: enflasyon, piyasanın ima ettiğinden daha da yukarı gidecek diyorsanız: TÜFEX mantıklı. Yok enflasyon, ima edilenden daha düşük olacak (böylece bugün 2-5 yıl vadeli alan iyi para yapacak) diyorsanız, o zaman TÜFEX almamalısınız.

TÜFEX beklediğiniz enflasyona göre faizi değişen getiri sunuyor. Sabit kuponlu adı gibi, getiriyi sabitliyor. Kıyas, beklenti analiziyle yapılabilir. Salt bugünkü kupon getirileri kıyaslayarak olmaz.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

8. Ben olsam %50 sabit kuponlu , %50 tüfex alırdım.

Ben; aracı kurum vasıtasıyla direk bist bono tahvil piyasasından alıyorum.

Sayfa 156/213 İlkİlk ... 56106146154155156157158166206 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •