Sayfa 191/213 İlkİlk ... 91141181189190191192193201 ... SonSon
Arama sonucu : 1700 madde; 1,521 - 1,528 arası.

Konu: Dowes

1. Vatandaş o kadar TL'yi nereden bulacak Vatandaşın bozduğu DTH'ların yerini ne tutacak? Bunların cevaplarına göre değişir o durum.

Bu şekilde n işlemin sonucu devlet ile piyasa arasında bir dolar pozisyonu açmak olur. Likiditeyi etkileyen kısmı olması için işin içine bir noktada yabancıların girmesi lazım. TR'yi kapalı bir kap olarak düşünün. İçindeki pozisyon değişimleri kümülatif likiditeyi etkilemez. İllaki dışarıyla etkileşim gerekir. Yoksa bu döngüyle tüm cari açığı da yerliye fonlatırsınız.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

2.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Vatandaş o kadar TL'yi nereden bulacak Vatandaşın bozduğu DTH'ların yerini ne tutacak? Bunların cevaplarına göre değişir o durum.

Bu şekilde n işlemin sonucu devlet ile piyasa arasında bir dolar pozisyonu açmak olur. Likiditeyi etkileyen kısmı olması için işin içine bir noktada yabancıların girmesi lazım. TR'yi kapalı bir kap olarak düşünün. İçindeki pozisyon değişimleri kümülatif likiditeyi etkilemez. İllaki dışarıyla etkileşim gerekir. Yoksa bu döngüyle tüm cari açığı da yerliye fonlatırsınız.
    Eğer hazine TL borçlanmasını azaltıp , bireysele döviz tahvili çıkartırsa aslında piyasada fazla TL bırakmış olmaz mı?

Bu fazla TL'yi de vatandaştan borçlandığı döviz tahvili karşılığı aldığı dövizi piyasada bozarak sterilize etse?

Bir de vatandaş dolarizasyonu arttırmak istiyor ya, TL'den kurtulmak isteyen çoktur.

Şimdi ilk tahvilde 100 milyon borçlansa , borçlandığını %0 ZK ile tekrar komple piyasaya satsa aldığı TL ile de sanki Tl bazlı hazine tahvili satmış gibi hazineye aktarıp hazineyi fonlasa. Bu işlemi 5-6 kere tekrarlasa 500-600 milyon dolarlık genişletilmiş bir para arzı yaratmış olmaz mı?

Sadece zihin jimnastiği yapıyorum. Saçma noktalar varsa lütfen söyleyin. Sizce bunu engelleyen tek şey vatandaşın TL'yi bulamaması mı yoksa başka sınırlayıcı etkenler var mı?. İlk başlangıçtaki 100mUSD'yi bulmak motoru ateşlemek için yeterli değil mi. Sonuçta aynı dövizi piyasaya satarak tekrar geri borçlanacak.

Zira eğer bu tahviller yeterli derecede teşvik edilirse zaten piyasada %50 döviz %50 TL şeklinde ayrılmış ve hala ciddi oranda TL tutan bir mevduat yatırımcısı var. Yani yeterince teşvik edilirse elinde hala yüklü TL mevduat olan yatırımcı yok diyemeyiz, hatta az da sayılmaz. (1.1 trilyon TL TL mevduat var.)
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

3.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    SN. jondowes merhaba,

Devletin bireyseller için çıkardığı döviz tahvillerinde diğer tahvillerde olduğu gibi zorunlu karşılık %0 olarak belirlenirse ve devlet bu parayı döviz olarak 2-3 kere bu şekilde kredi-tahvil-kredi-tahvil şeklinde piyasa mekanizmasında çevirirse bu geniş döviz para arzını arttırmaz mı?

1- Bu tahviller yukarıda belirttiğim gibi diğer devlet tahvilleri gibi zorunlu karşılıktan muaf mı?

2- Eğer devlet bu yöntemle geniş döviz para arzını arttırırsa (bu parayı 3-4 kere kredi-tahvil-kredi döngüsü ile çevirerek),

Bu yurt içi döviz likiditesini arttırmaz mı?

Hayatta hiç bir şey bedava olmadığı için bunun sakıncaları ne olabilir?

Sonuçta aynı genişlemeyi TL kısmında yapsaydık bir sürü şey söyleyebilirdik ama bunu döviz kısmında yapınca işin detayında söyleyebileceğimiz ne olur?
    Bu dongu bir sekilde yaratilirsa (ki yonteme iliskin kuskularim var asagida) ic pıyasadakı doların dolasım hızı artar ama uretim tuketimle yapilan bir alisveris olmadigi icin milli hasila artmaz. Likidite de artmaz diye dusunuyorum ben.

Bir kac dusuncem oldu, musadenizle ben de dusuncelerimi ifade etmek istedim. Diyelim ki bir sekilde hazine piyasaya borc verir hale geldi, borc para ile verilecek borcu (artacak faizi nedeniyle) almak rasyonel olur mu? bir de diyelim ki oldu ve hazinenin tahvil satarak topladigi borc dovizi daha yuksek primle hazineden alacak birileri cikti, o parayi alan neden geriye tahvile yatirsin ki?
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

4.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    Bu dongu bir sekilde yaratilirsa (ki yonteme iliskin kuskularim var asagida) ic pıyasadakı doların dolasım hızı artar ama uretim tuketimle yapilan bir alisveris olmadigi icin milli hasila artmaz. Likidite de artmaz diye dusunuyorum ben.
    Dolaşım hızı arttığından geniş para arzı da artmaz mı?. Artan geniş para arzı da likiditeyi arttırmasa dahi döviz arzını arttırmaz mı?

Bir kac dusuncem oldu, musadenizle ben de dusuncelerimi ifade etmek istedim. Diyelim ki bir sekilde hazine piyasaya borc verir hale geldi, borc para ile verilecek borcu (artacak faizi nedeniyle) almak rasyonel olur mu? bir de diyelim ki oldu ve hazinenin tahvil satarak topladigi borc dovizi daha yuksek primle hazineden alacak birileri cikti, o parayi alan neden geriye tahvile yatirsin ki?
    Aslında Hazine piyasaya borç vermeyecek sadece tahvil ile borçlandığı dövizi satacak TL alacak. Bunun sonucunda da eline sanki TL bazlı tahvil borçlanmış gibi TL geçecek. Böylelikle eline geçen TL nedeniyle TL tahvil çıkarma ihtiyacı da azalabilir.

(Bu sadece kafamda kurduğum bir model) , tamamen tcmb'nin orta ve uzun vadede sıkı para politikasında başarılı olacağı kabulüne dayalı. Eğer tcmb başarısız olursa katmerli olarak devlet te dövizden büyük zarar görecek. Yani double or nothing stratejisi gibi.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

5.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Dolaşım hızı arttığından geniş para arzı da artmaz mı?. Artan geniş para arzı da likiditeyi arttırmasa dahi döviz arzını arttırmaz mı?
    Artmaz. Parayi basamadiginiz ya da basmak yerine kaydi olarak yaratamadiginiz durumda dar ya da genis para arzini artiramazsiniz. Sadece (elden ele) doalsim hizini artirmis olursunuz. Nitekim (Burasi konuyla pek alakali degil ama fikir vermesi icin bildiklerimi yaziyorum) GSYH hesaplama yontemlerinden birisi de para arzini (M) para hiziyla (V) carpmak ki para hizinin artmasi da ekonominin canlanmasi demek. Ama aslinda burada hizi artan para karsiliginda uretilen urunler de el degistirip tuketiliyor. Dolayisiyla uretim ve tuketimin, harcamalarin ve yatirimlarin da bir gostergesi. Ama bahsettiginiz durumda yakar top gibi eline doviz geciren karsidakine atarak sadece topun dolasim sayisini artismis olurlar, top sayisini top yapan bir makineniz yoksa artirmazsiniz.

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Aslında Hazine piyasaya borç vermeyecek sadece tahvil ile borçlandığı dövizi satacak TL alacak. Bunun sonucunda da eline sanki TL bazlı tahvil borçlanmış gibi TL geçecek. Böylelikle eline geçen TL nedeniyle TL tahvil çıkarma ihtiyacı da azalabilir.

(Bu sadece kafamda kurduğum bir model) , tamamen tcmb'nin orta ve uzun vadede sıkı para politikasında başarılı olacağı kabulüne dayalı. Eğer tcmb başarısız olursa katmerli olarak devlet te dövizden büyük zarar görecek. Yani double or nothing stratejisi gibi.
    Merkez bankasi piysaya vadeli ihaleyle ve viop`ta TL uzlasmali kontratlarla dolar veriyor (ve verir gibi yapiyor) zaten. Ama bunu tahvil faiziyle borclanip yapmak bence maliyetli olur cunku: yerlideki dovizlerin hatri sayilir kismini tek bir alicinin vadeli bir sekilde almasi epey maliyetli bir is; o dovizleri sonra goturup tek bir saticinin satmaya baslamasi da fiyatlari epey dusurur; bu sirada o dolarlari disariya kaptirma ihtimaliniz de var. Sahsen ben de bir yerli olarak ucuz dolari bulsam, gelecekete daha da dusecegini bilsem bile alip istiflerim. Sonra tahvil faiziyle artacak miktarlarda borc odemesi gelince, kocaman bir alicinin (vadesi de belli olan) bir borcunu odemek icin merkez satarken tl karsisinda deger kaybeden dolara ragmen dolarini satmamis olan doviz sahiplerinden ve piyasadan dolar cekmek icin dolar almasi ya da tahvil ihracina kalkmasi durumunda odeyecegi maliyet bence hic de dusuk olmaz. Nihai fiyatlar icin bir sey diyemem ama cok cevrilebilir bir dongu olacagini dusunmuyorum ancak emin oldugum husus su ki piyasada cok ciddi oynaklik yaratir. Dolar tl karsisinda asiri deger kaybederken ihracatci, ters dongude de ithalatci ve tuketici zarar gorur. Piyasa da fiyat yapamaz hale gelir bu durumda diye dusunuyorum.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Eğer hazine TL borçlanmasını azaltıp , bireysele döviz tahvili çıkartırsa aslında piyasada fazla TL bırakmış olmaz mı?

Bu fazla TL'yi de vatandaştan borçlandığı döviz tahvili karşılığı aldığı dövizi piyasada bozarak sterilize etse?
    Hazine'nin borçlandığı parayı bir yerlerde saklayıp hiç ellemediği gibi bir kapıya çıkar bu. Çok kısa vadede Hazine nakiti hemen harcamıyor ancak zaman içerisinde o borçlandığı para devletin tüm ödemeleri nedeniyle piyasaya geri dönüyor. Devleti ülkeden bağımsız bir dış oyuncu gibi düşünmeyin. Yeterince büyük resimde TL likiditesi = devletin+şirketlerin+bireylerin elindeki para. Birinden diğerine geçince stok oynamaz. Bu 3 aktörün bilançosundaki kalemlerin miktar veya para birimini kendi aralarında değiştirmesi totali oynatmaz. Mutlaka yabancıların bulaştığı bir senaryo gerekir. Alternatif: KGF benzeri kredileri hızlandırıcı bir makro politika gerekir. (sadece para piyasası araçlarıyla ciddi bir kayma da zor)
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

7.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Hazine'nin borçlandığı parayı bir yerlerde saklayıp hiç ellemediği gibi bir kapıya çıkar bu. Çok kısa vadede Hazine nakiti hemen harcamıyor ancak zaman içerisinde o borçlandığı para devletin tüm ödemeleri nedeniyle piyasaya geri dönüyor. Devleti ülkeden bağımsız bir dış oyuncu gibi düşünmeyin. Yeterince büyük resimde TL likiditesi = devletin+şirketlerin+bireylerin elindeki para. Birinden diğerine geçince stok oynamaz. Bu 3 aktörün bilançosundaki kalemlerin miktar veya para birimini kendi aralarında değiştirmesi totali oynatmaz. Mutlaka yabancıların bulaştığı bir senaryo gerekir. Alternatif: KGF benzeri kredileri hızlandırıcı bir makro politika gerekir. (sadece para piyasası araçlarıyla ciddi bir kayma da zor)
    Bir ülkenin kendi senyoraj hakkında bulunmayan yabancı bir parayı bu denli damarlarında dolaştırmasını ben de ciddi anlamda riskli ve verimsiz buluyorum. Sadece bu süreç sonunda oluşabilecek mekanizmalar ile ilgili bir beyin fırtınası yapmak istemiştim.
    Detaylı bilgiler için teşekkürler.

Hocam,

Japon yeni türünden yatırım aracı akıllıca mı? Saygılar.
    There is no escaping risk altogether and the future looks pretty grim.. So, not being aware of the facts can't be regarded as an excuse. Rules, without them, we'd live with the animals. If the rule you followed brought you to this, of what use was the rule?

Sayfa 191/213 İlkİlk ... 91141181189190191192193201 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •