Sayfa 176/213 İlkİlk ... 76126166174175176177178186 ... SonSon
Arama sonucu : 1700 madde; 1,401 - 1,408 arası.

Konu: Dowes

1. Sayın jondowes,

Türk Bankalarının güncel reyting notlarını toplu olarak tablo halinde veren bir site varmıdır?

2. Sn jondowes, daha önce diğer başlıkta sordun ama cevap bulamadım ..90 lı yollarda mb faizi 60-70 idi.lakin bankalarda %130 faizler oluyordu ..nasıl işler bu mekanizma .hangi durumda ortaya çıkar böyle bir tablo ..tşk

3.  Alıntı Originally Posted by sermo Yazıyı Oku
    Sayın jondowes,

Türk Bankalarının güncel reyting notlarını toplu olarak tablo halinde veren bir site varmıdır?
    bazilari buradan gorulebilir
    daha duzgun gormek icin is yatirim SGMK kiymetler bulteni diye internette aratin
    kredi notu.jpg

4.  Alıntı Originally Posted by WYATT EARP Yazıyı Oku
    Sn. JonDowes,
    13 Eylüldeki MB'nin faiz kararı ile ilgili şahsi tahmininizi öğrenebilir miyim..
    -Faiz yükseltir mi
    -Yukseltirse kac puan olur
    Yükselteceğini açıkladı zaten. Ben fonlamayı 20-21, GLP'yi 24-25 civarı bekliyorum. Ancak "sistemi değiştiriyoruz" anlamına gelen açıklaması her şeyi değiştirme anlamına gelecek gibi.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

5.  Alıntı Originally Posted by inti Yazıyı Oku
    Sayın jondowes
    tcmb viop işlemlerinde yerel bankaların arbitraj amaçlı işlemlerini sayısal bir örnekle açıklayabilir misiniz?

Benim anladığım

Bankalarda viopta dolar long pozisyonunda mesela 7.00
    aynı anda spota 6.50 den satıyorlar

Sonra Fx swapa girip
    ellerindeki tlyi verip dolar alıyorlar

tüm bu işlemleri daha somutlaştırabilir miyiz?
    1. Banka VİOP'tan vadeli doları 7.00'den alır.

2. Hemen spota 6.50'den satar.

3. Elinde spottan gelen TL var, ve spota ödemesi gereken de nakit dolar ihtiyacı doğdu. Bunu swap piyasasında "Buy&Sell Dollar" yönünde bir swapla yapar. Bu swaplarda karşıya TL ödeyen taraf (yani işbu banka), TL ile doların faiz farklarını -yani swap pointi- kazanır. Oradaki swap point de diyelim ki bu vade için 60 kuruş.

4. Vade gelince swap kapanır, VİOP pozisyonu kapanır; banka spottan dolarını geri alır. Tüm nakitler sahiplerine döner. VİOP kontrat uzlaşma kuru ile, spota geri sattığı dolar kuru arasındaki cüzi fark, bankaya kar/zarar olarak yansır.

Bankanın kazancı: 1+2 toplamından 50 kuruş gider + 3. işlemden 60 kuruş gelir + 4. dikkate değer bir rakam olmaz 2-3 kuruş kar/zarar
    = takriben 8-12 kuruş arası net getiri.

Kurallara AYKIRIDIR.

6.  Alıntı Originally Posted by r.lucas Yazıyı Oku
    Sn jondowes, daha önce diğer başlıkta sordun ama cevap bulamadım ..90 lı yollarda mb faizi 60-70 idi.lakin bankalarda %130 faizler oluyordu ..nasıl işler bu mekanizma .hangi durumda ortaya çıkar böyle bir tablo ..tşk

90'larda daha sermaye piyasası yeni kuruluyordu. Ortada serbest dolaşabilen bir sermaye yoktu daha 85-86'ya kadar... O dönemin ne MB faizini, ne banka faizlerini, ne enflasyon rakamlarını... birbirleriyle sanki 100 yıldır etkileşim halindeymiş gibi analiz edemezsiniz. Geçişkenlik, akışkanlık oluştukça piyasa faizleri birbirine uyum sağlar.

Kurallara AYKIRIDIR.

7.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Yükselteceğini açıkladı zaten. Ben fonlamayı 20-21, GLP'yi 24-25 civarı bekliyorum. Ancak "sistemi değiştiriyoruz" anlamına gelen açıklaması her şeyi değiştirme anlamına gelecek gibi.
    Sn jondowes, ben biraz bu para politikası sistemini değiştireceğiz lafına takıldım.

1-Bu lafı direk faiz arttıracağız demek istemediği için mi sarf etti?

2-Yoksa politika faizi ile GLP arasındaki farkı açıp daha katı bir cezalandırma politikası izleyeceğini belirtmek için mi?

Daha 2-3 ay önce piyasalara sadeleşme sözü veren bir merkez bankası , 3 ay sonra sistemi değiştireceğiz dediğinde bu güvensizlik yaratmaz mı?.

1 ise laf başka yere çekilebileceği için yine de verimsiz bir cümle değil mi?

2 ise yine piyasa için güvenilirliğini zedeleyici bir adım değil mi?
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

8. MB'nin açıklamarını okuyup, beklentiye girip, sonra o bekletinin gerçekleştiğini gördüğümüz son tarih.... ne zamandı hatırlamıyorum

Yabancı da uzun yıllar önce bu lakırdıları tahmin etmeye çalışmayı bıraktı. Herkese neticeye bakıyor: TL borçlanmak pahalanacak. Az artarsa olumsuz. Çok artarsa olumlu. MB'nin izini paragraflarda kaybettirmesi bu özeti değiştirmeyecek.

Kurallara AYKIRIDIR.

Sayfa 176/213 İlkİlk ... 76126166174175176177178186 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •