Sayfa 309/999 İlkİlk ... 209259299307308309310311319359409809 ... SonSon
Arama sonucu : 7990 madde; 2,465 - 2,472 arası.

Konu: Viop - XXI

1.  Alıntı Originally Posted by TÜRKOĞLU Yazıyı Oku
    turizm işi bitik bu sene...bize asıl lazım olan yabancı turist onlarda yok bu sene...AB kendisi zor durumdayken kalkıpta sana gönderir mi vatandaşını...kendi birlik içindeki ülkelerde halleder işi...yerli turistin bir faydası yok çünkü döviz girdisi yok...zaten yerli turistte zor bu sene...gidende yazlık kiralar kimse bu ortamda otele tıkılıp kalmak istemez...bana bedava deseler ailemi alıpta gitmem otele falan...giden gitsin...
    turizimcilere pek üzülmüyorum, yabancı turist olduğu dönemlerde yerli turiste yaptıkları muameleleri duyuyoruz, biliyoruz.
    Ama ekonomi için sıkıntı maalesef.

2. Bankaların bilançolarında karlılıklar makyajlı olabilir, zaten bankalar kazanırken millet aç diye söylemler var diye uzun yıllardır dile getiriliyordu.
    Hele şu covid döneminde çok büyük karlar açıklanmayabilir, karşılıklar (kredi) arttırılarak karlılık törpülenebilir.

3.  Alıntı Originally Posted by şahit Yazıyı Oku
    işbankasındakilerde kafa çalışsa,
    adil şişe 8 lira mı,
    şişeyi 8.5-9 lira yaparlardı.
    diğer hisselere de dokunmazlardı.
    zaten piyasa gereğini yapardı onlarda.
    Ondan sonra rahat rahat birleşirdi.

Ben olsam büle yapardım.
    Ama gördüğüm,
    yumurta dayanmış ama halen kördüğüm.
    Düşükten topladılar, açıklamadan sonra pay oranı artmış, yan şirketler vs aracılığı ile de toplamıştır.

Birleşme kesinleşince diğerleri için red edilmeyecek teklif muhtemelen sunar, millet hissesini değiştirir. Büyük yatırımcılardan zaten onay almışlardır. Geçen sene SISE şirket küçük diye MSCI dan çıkarılmıştı.
    Tüm yorumlarım asla/zinhar alım veya satım tavsiyesi değildir.
    "Zayif devamli adalet ister, halbuki bu kuvvetlinin umurunda bile değildir."

4.  Alıntı Originally Posted by ariston Yazıyı Oku
    perşembeleri BDDK raporu oluyor. Konut kredileri hız kesmemiş ise bir tur daha borsa çıkar ama sanki kredi alan aldı borsaya geldi.
    Hala bu yüksek fiyatlardan ev alan varsa bravo. Ben temmuzdan sonra bilinçli tüketici olarak bu furyanın bitmesini bekliyorum.
    Bu fiyatlara kredi çekmenin anlamı yok bence... YTD

5. ML ve INFO aynı adamlar olduğuna kanaat getirdim, INFO yüklü alıyor sonra kayboluyor birden ML ortaya çıkıyor.
    Bir kaç kez de Gedik aynı durumdaydı.

6.  Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    Hala bu yüksek fiyatlardan ev alan varsa bravo. Ben temmuzdan sonra bilinçli tüketici olarak bu furyanın bitmesini bekliyorum.
    Bu fiyatlara kredi çekmenin anlamı yok bence... YTD
    VIOP'daki insanlar genelde akıl mantık öne çıkaran insanlar.

Diğer farklı düşünüyor olabilir, 2 sene ödemesiz kredi var, enflasyon 2 sene sonra patlasa ev bedavaya gelir, yıllık sigorta esas masraf olabilir. Zaten ucuz evler satılıyor, Büyük Yalı vs sabahtan akşama yeni yeni reklamlar ile evini satmaya çalışıyor.

7. Wikipeida'da dolaşırken ordan orya gidiyorsun.
    O arada Elmas Ahmet Paşa diye birine denk geldim, ismi ilginç olunca bakayım dedim.

Adam para reformu yapmış.

Elmas Mehmed Paşa
    Osmanlı Sadrazamı
    Görev süresi
    2 Mayıs 1695 - 11 Eylül 1697
    Hükümdar II. Mustafa

https://tr.wikipedia.org/wiki/Elmas_Mehmed_Pa%C5%9Fa
    ...

Para reformları
    Elmas Mehmet Paşa'nın sedareti sırasında 1695-1696 yıllarında çok önemli ekonomik para reformları gerçekleştirilmiştir. İstanbul'da ve diğer büyük şehirlerde sürümde bulunan çeşitli ayarda çeşitli altın paralar toplanarak, İstanbul, İzmir ve Edirne darphanelerinde darbettirilen ve üzerinde Sultan II. Mustafa'nin tuğrası bulunan, "tuğralı" Osmanlı altınlarından ilki olan, "Tuğralı Cedid Altunu" ile değiştirilmiştir.

Ayrıca Osmanlı piyasalarında geçerli "sikke-i kefere", "zolta/zolata", "esedi", "guruş" denilen yabancı gümüş sikkeler toplatılıp yerine ya İstanbul Darphanesinde yeniden darbedilen veya vezne uygun halis iseler eskilerin üzerine yeniden II. Mustafa tuğrası vurularak ortaya çıkartılan, Osmanlı "Cedid Kuruş" gümüş sikkeleri sürüme konulmuştur. Devlete verilecek vergilerin bu yeni Osmanlı sikkeleri ile ödenmesi şart koşularak bu yeni altın ve gümüş sikkelerin piyasalar ve halk tarafından kabul edilmeleri sağlanmıştır.

8. ABD'de alışlar gelirse bizim eksi makas artıya geçer yakın zamanda shorçu kardeşler dikkat etsin.

Sayfa 309/999 İlkİlk ... 209259299307308309310311319359409809 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •