Sayfa 21/23 İlkİlk ... 111920212223 SonSon
Arama sonucu : 184 madde; 161 - 168 arası.

Konu: Bekçi

Alıntı Originally Posted by ayvagobeknuri Yazıyı Oku
    Ceza almadıysan gel be ya... iki lafın belini kıralım...
    Süresiz yasaklandı..

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

>>> FORUM KURALLARIMIZ <<<

Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Galiba Güneysu gömmüş sarhoş dürzüyü
    Baya derine gömmüş sittin sene çıkamayacak gibi
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

3.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Baya derine gömmüş sittin sene çıkamayacak gibi
    Andropozlu nick ti galiba zaten.

4. Gerçeği bileceksiniz, gerçek sizi özgür kılacak. Hz.İsa...
    Yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir...

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Emmiden hakiki yalanlar
    Gönderi
    7,825
    Bak sen melemiş bu:

Alıntı Originally Posted by kuzu Yazıyı Oku
    karaiplerde tekne turundayım diye yazdımya ula.....

hissenete gitsem kuzu nicki ile giderim.....kuzu cezalı degilki…..

neyse bi bakiyim ne olmuş dedim......baktım....ana oda ne....taaa platodata daha sonra matriks forumda ki.....hepimizin hocası.….KARİZMACELAL agebeyimiz teşrif etmiş hissenete…..

bizim ayhan…..bu kesin kuzu....yazı tarzı o.....

diğerleri hayır değil....demişler....bu onun taklidi demişler.....

ayhanım gıt aklıyla......kuzu taklid edilemez bi adamdır.....kimse onu taklid edemez....deyince....KAVGA CIKMIŞ......bi ölü.....10 agır yaralı.....ayhanımın kaburga kemikleri komple kırık yatıyor.....

halbuki negeregi var....ister kuzu olsun....ister olmasın....KUZU NİYE BU KADAR BÖYYÜK Bİ ADAM YAAA.....

niye kuzuyu gözünüzde bu kadar büyütüyorsunuz yaaa…..oda bi insan ula.....

GARİZMACELALİ eskilerden herkez tanır....hepimizin hocasıdır....niye sen kuzusun diye ona hakkeret ettiniz....o kuzudan en az 10 kat bilgili.....

bana niye tilifon etmedin ayhanım….ben sana derdim....senin fareden eccik gelişmişi küçük beynin bele derin işlerden ne anlar.....yazık degilmi kaburga kemiklerine gavat….yönetici nickli MEDEK mi mıdık mı....oda gelmiş....geyik beyniyle geyik yapmış.....

öğrenemedim.....1 ölü var demişlerdi.....o guneysu ise.....yazık....murad almadan gitti gavat…..öteki tarafta GEYİKÇİLER insallah bunu gene yönetici yaparlar....

yawww….benim reklamımı yapın diye kuruş harcamıyorum.....bu gıt beyinliler....reklamımı yapa yapa telef olacaklar.....NE BÜYÜK Bİ İNSANMIŞIM BEN YAWW....dedim ve dashaklarımı avuçladım....bunlar işte kıskanılanlar....ha ha ha
    Selamlar. Burada yazmış olduğum bilgi, yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Webster üstad nerede diye sormayın, işte burada: https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=45203

6. Çok güzel bir dizi olmuş. Düşünenlere çok şey öğretir. Ekonomi, siyaset, tarih ...

sercan kösterit
    @sercankosterit
    Okumak cehaleti götürür derler, eşeklik baki kalırmış. Modernite cehaleti bile götüremedi. Cahil insan tarihe bugünün gözünden bakar. Canan Karatay'ın "Fransız ihtilali tuz yüzünden yapıldı" sözlerine kızıp saldıranlar bu kategoride incelenebilir. Öyleyse biraz tuzdan bahsedelim.
    Farklı inançların kaynaklarında adı geçen tuzun kutsal olduğundan bile bahsedilir, "ekmek ve tuz" denir. Game of Thrones'de bir davette misafirlere ekmek ve tuz ikram edilir. Bir çeşit ritüel olmuş.
    Roma İmparatorluğu bazı dönemlerde maaşları tuz ile ödermiş. İngilizce maaş anlamındaki salery, tuz anlamındaki salt sözcüğünden gelir. Torosların yörükleri geçimini Tuz Gölü-Alanya hattında tuz taşıyarak sürdürürmüş.
    Tuz o kadar değerliymiş ki; Macar 1. Rakoçi İsveç ile ittifak yapıp Lehistan'a saldırdığında ilk hedef olarak Krakow'u belirlemelerinin sebebi tuz depolarının orada bulunmasıymış.
    İlk defa Mısır'da yapıldığı söylenen tuz ile et ve balık kurutma sayesinden yiyecekler uzun süre korunabiliyordu. Roma'nın ciddi bir avantajı tuz madenleriydi. Gıdaları kurutan askerler daha uzun mesafelere gidebiliyordu. Bu sayede Roma ordusu uzak diyarlarda savaşabiliyordu.
    Roma'da tuzun İtalya'nın tamamına dağıtımı için Appian Yolu yapıldı. İlaç yapımında da kullanılan tuz her dönem bir lüks olarak görülmüştür. Tuzluk Avrupa'da kralların sofralarını süsleyen ve olmazsa olmaz bir lükstü.
    Manas destanında , Kutadgu Bilig de, Kadı Burhaneddin divanında, Yunus Emre şiirlerinde tuzdan bahsedilir. Zenginliği, cömertliği ifade eder. Bazı inançlarda tuz tanrı olarak bile görülmüş.
    ABD yılda 40 milyon ton civarı tuz üretimi ile 1 trilyon dolar civarı gelir elde eder. Tarihte kurulan neredeyse bütün büyük devletlerin ya tuz ocakları vardır ya da tuz ocağı olan bir yer için savaşmıştır.
    Bir de tuz vergisi vardır. Farklı devletler tuzdan vergi almış. Rus Çarlığı'nda bir dönem halk tuz vergisi yüzünden çok sıkıntı çekmiş. Devletler tarih boyunca tuza ya vergi ya tekel uygulamışlar.
    Tüm bunlardan sonra modernite gelmiş. Her şeyin çakması gibi tuzun da çakmasını yapıp kilosunu 1 liraya satmış. Modern insan için tuzun bir değeri yoktur. Canan Karatay'ı anlayamaması normaldir.
    Fransa'ya gelecek olursak; devrimin sebebi eşitlik, özgürlük, milliyetçilik miydi? Hem evet hem hayır. O günün insanı açlıktan sefaletten sokağa döküldü. Bahsi geçen fikirler ihtilalin sebebinden ziyade sonucu olabilir. İhtilalin fikri yönelimi ayrıca incelenmeli ve sefalet de.
    1_Fransa'nın Amerikan bağımsızlık savaşına verdiği yıllar süren desteğin sebep olduğu iktisadi sıkıntı
    2_Eyjafjallajökull
    3_Tuz vergisi vb. halkın sırtına yüklenen maddi yükler
    4_Seçkinlerin (kilise/devlet/yahudi tüccar) halkın sefaletine kayıtsızlığı
    liste uzatılabilir.

7. sercan kösterit
    @sercankosterit
    ·
    16 Şub 2018
    Mesela Fransızlar neden ekmek bulamamış hiç düşündünüz mü ?
    İzlanda'da bulunan Eyjafjallajökull adlı yanardağının 1783-84 yıllarında püskürttüğü lav ve duman başta Fransa olmak üzere Avrupa'nın bir çok yerine fırtına ile ulaşmış.
    Kuraklık ve dumanın etkisi ile ölümler olmuş. Tarımın iflas edişi köylüyü bitirmiş. Şehirli halk gıda temin edemez hale gelmiş. Açlık ve duman halkı kırmış. Aslında bu yanardağ etkisi bardağı taşıran damla olmuş. Ondan önce tuz vergisi var mesela.
    İtalya'da Santorini patlarsa(patlama tehlikesi var) aynı etki hatta fazlası Türkiye üzerinde olur(Ege,Akdeniz,Güneydoğu)tarım alanları etkilenir.

Tuz toplayıcılarından nefret edilirmiş. Orasına burasına tuz torbası saklayan kadınların sakladıklarını bulmak için kadınları taciz ederlermiş. Tuz vergisine karşı işlenen suçlardan yılda 3000 kişi idam ediliyormuş. Bunlar yakalananlar. Gerisini siz düşünün.
    Evet tuzun devrimde hiç rolü yokmuş ! Tabi canım, halk özgürlük ve eşitlik için savaştı. O yüzden kralı öldürdükten sonra 10 sene geçmeden Napolyon'u imparator yaptılar. Zaten bütün bunları tuz vergicisinin taciz ettiği, ekmek bulamayan Ayşe abla belirliyor değil mi ?
    Acaba o günlerde vergicilerin taciz ettiği, tefecilerin sırtına bindiği, papazların günah çıkartmak için para istediği, kız kardeşini kralın s..tiği Ayşe abla gibi ekmek bulamayan halktan kaç kişi Robespier'i tanıyordu? Kaçı devrim felsefesinin ateşli bir neferiydi ?
    sercan kösterit
    @sercankosterit
    ·
    15 Mar 2018
    @sercankosterit
    adlı kişiye yanıt olarak
    J.Von Hammer - Muhteşem Süleyman - Muhteşem Devri kitabından alıntı

[url=https://resimyukle.xyz/i/48AC8J][img]https://i.resimyukle.xyz/48AC8

Sayfa 21/23 İlkİlk ... 111920212223 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •