Sayfa 14/51 İlkİlk ... 4121314151624 ... SonSon
Arama sonucu : 406 madde; 105 - 112 arası.

Konu: Yatırım Fonu Portföyleri

1.  Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    Başaralılarınızın devamını diliyorum, zor olanı başarmışsınız, karda oturmak. Aşağı giderken zaten pek satmaya hevesli olmayız. Yılı güzel bir kapanışla bitirmek dileğiyle.
    İyi dilekleriniz için çok teşekkürler sn. meesut

Hepimiz için inşallah güzel ve kazançlı bir yıl kapanışı olur.

Saygılarımla,
    Bilgi paylaştıkça artar... Yazdıklarım, yorumlarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by Saf_sata Yazıyı Oku
    ....
    Aylık Getiri; %3,85

Bu ay için planım; PPF'de ve bir miktar USD'de bulunan miktarı uygun zamanlarda (muhtemel BİST düzeltme hareketlerinde) HSYF lere ilave yaparak portföye nihai halini vermek ve Ocak/2021 itibariyle günlük/haftalık takipleri bırakarak sadece aylık ilaveler ve aylık/3 aylık getiri kontolleri ile yatırımcılık hayatımda yeni bir sayfa açmak. Bu hedef doğrultusunda emin adımlarla ilerliyorum ve 2 aylık uygulamada dahi şimdiye kadar hiç başaramadığım şeyleri gerçekleştirmek kendime olan inancımı arttırıyor. Hakkımızda hayırlısı olsun. Herkese bol kazançlar dilerim.

2021 Genel Portföy Planım ile ilgili paylaşımım;

https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?p=4950901

(Yazdıklarım tamamen acemice deneysel uygulamalar olup yatırım tavsiyesi içermez)
    Güzel bir başlangıçtan sonra, istikrarlı bir ay daha geçirmişsiniz sn. Saf_sata, tebrikler. Yeni yıl ve önümüzdeki yıllardada başarınızın devamını dilerim.

Ben de sizin gibi uzun vadeli yatırımcı olarak(10 yıl üzeri), mümkün olduğunca kısa vadeli piyasa haberleri, teknik analizler vs. takibi yerine artık, uzun vadeli hedeflerle ilgili analiz ve makro ekonomik haberleri takibe dönüyorum. Kısa vadeli piyasa hareketleri başdöndürücü bir hale geldi benim için.

En az 10-15 yıl daha tasarruf etmeyi ve bu tasarrufları yatırım fonlarında değerlendirmeyi düşünüyorum. Bu 15 yıl stratejimi (altın, hisse, döviz fonu sepetini) değiştirmeyi de düşünmüyorum.

Yatırım ufkum, uzun vade olduğu icin düşük riskli(risk düzeyi 2)kısa vadeli fonlara(ppf, kısa vade borçlanma ve kısa vade kira sertifikalari fonlarına) ana portföyümde yer vermiyorum. (Sadece acil ihtiyaçlar için bir miktar bulunduruyorum.)

Yüksek Risk düzeyinde olan fonlardan, riski 5 olan döviz fonu ve riski 6 olan altın ve hisse fonları biriktiriyorum.

Ülkemizdeki yüksek enflasyonun uzun vadede dolar tl kurunda bulunduğunu düşünüyorum. Dolar ve borsasın ters korelasyon gösterdiğini ve portföyde beraber bulundurulmasının, volatilite- ani düşüşlerde oynaklığı azaltacağını(+ekonomik kriz, devalüasyon vs riski) düşünüyorum. Bunuda bir döviz fonu ile portföye eklemek mantıklı geliyor, döviz fonlarının içeriğindeki hazine döviz tahvil, kira sertifikaları, eurobond vs. kupon getirileri ile uzun vadede ortalama dolar bazında yıllık % 3-4 getirisi olabiliyor.

Altın, küresel risk algısı bozulduğunda ön plana çıkan bir emtia. Ülkemizde de uzun vadeli bakıldığında, dolar etkisi ile de geçmişte getirisi ile ön plana çıkmış bir yatırım aracı. Önümüzdeki 10 yılda da, dolar bazında 4-5 kat getirisi(hatta daha fazlası) olabileceğini düşünüyorum. Bu yüzden portföyümün önemli kısmıda altın fonuna ayrılmış durumda.

Geriye kalan kısım da hisse fona ayrılmış durumda. Önümüzdeki 7-8 yıl içinde dolar bazında tarihi zirveleri tekrar görebileceğimizi düşünüyorum. Kabaca dolar bazında 3 kat yapar. Endeks üzeri getiri hedefleyen fonlarla bu oran dahada yukarı çekilebilir. Değer yatırımını ön plana çıkaran, uzun vadeye odaklanan hisse fonlardan başarılı olanlar ön plana çıkacaktır.

Kısa ve orta vadede de, spekülatif hisseler yerine, sağlam şirketlerin hisselerin getiride ön plana çıkacağını düşünüyorum.

Yabancı hisse senetleri ile ilgili yatırım yapmıyorum. Son 10 yılda bakıldığında, abd borsa endeksleri ortalama dolar bazında yıllık %7-8 getirileri olmuş, önümüzdeki 10 yılda ortalama dolar bazında %4-5 civarı olabilir.

Önümüzdeki 1 kaç yılın, korona etkileri sebebiyle küresel piyasalarda; iç piyasalarda da ek olarak ekonomik ve siyasi gelişmeler nedeniyle, yüksek volatiliteli geçeceğini düşünüyorum.

Aktif trade işlemleri yapmadığım ve stratejim sabit olduğu için forumda bundan sonra aktif olarak pek paylaşım yapmayı düşünmüyorum.Düşüncelerimde, ya da portföydeki fonlarda değişiklik olursa veya başkalarına faydasını olabilecek yeni şeyler öğrenirsem paylaşmaya çalışırım.

Herkese hayırlı günler dilerim.

Yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Güzel bir başlangıçtan sonra, istikrarlı bir ay daha geçirmişsiniz sn. Saf_sata, tebrikler. Yeni yıl ve önümüzdeki yıllardada başarınızın devamını dilerim.

Ben de sizin gibi uzun vadeli yatırımcı olarak(10 yıl üzeri), mümkün olduğunca kısa vadeli piyasa haberleri, teknik analizler vs. takibi yerine artık, uzun vadeli hedeflerle ilgili analiz ve makro ekonomik haberleri takibe dönüyorum. Kısa vadeli piyasa hareketleri başdöndürücü bir hale geldi benim için.

En az 10-15 yıl daha tasarruf etmeyi ve bu tasarrufları yatırım fonlarında değerlendirmeyi düşünüyorum. Bu 15 yıl stratejimi (altın, hisse, döviz fonu sepetini) değiştirmeyi de düşünmüyorum.

Yatırım ufkum, uzun vade olduğu icin düşük riskli(risk düzeyi 2)kısa vadeli fonlara(ppf, kısa vade borçlanma ve kısa vade kira sertifikalari fonlarına) ana portföyümde yer vermiyorum. (Sadece acil ihtiyaçlar için bir miktar bulunduruyorum.)

Yüksek Risk düzeyinde olan fonlardan, riski 5 olan döviz fonu ve riski 6 olan altın ve hisse fonları biriktiriyorum.

Ülkemizdeki yüksek enflasyonun uzun vadede dolar tl kurunda bulunduğunu düşünüyorum. Dolar ve borsasın ters korelasyon gösterdiğini ve portföyde beraber bulundurulmasının, volatilite- ani düşüşlerde oynaklığı azaltacağını(+ekonomik kriz, devalüasyon vs riski) düşünüyorum. Bunuda bir döviz fonu ile portföye eklemek mantıklı geliyor, döviz fonlarının içeriğindeki hazine döviz tahvil, kira sertifikaları, eurobond vs. kupon getirileri ile uzun vadede ortalama dolar bazında yıllık % 3-4 getirisi olabiliyor.

Altın, küresel risk algısı bozulduğunda ön plana çıkan bir emtia. Ülkemizde de uzun vadeli bakıldığında, dolar etkisi ile de geçmişte getirisi ile ön plana çıkmış bir yatırım aracı. Önümüzdeki 10 yılda da, dolar bazında 4-5 kat getirisi(hatta daha fazlası) olabileceğini düşünüyorum. Bu yüzden portföyümün önemli kısmıda altın fonuna ayrılmış durumda.

Geriye kalan kısım da hisse fona ayrılmış durumda. Önümüzdeki 7-8 yıl içinde dolar bazında tarihi zirveleri tekrar görebileceğimizi düşünüyorum. Kabaca dolar bazında 3 kat yapar. Endeks üzeri getiri hedefleyen fonlarla bu oran dahada yukarı çekilebilir. Değer yatırımını ön plana çıkaran, uzun vadeye odaklanan hisse fonlardan başarılı olanlar ön plana çıkacaktır.

Kısa ve orta vadede de, spekülatif hisseler yerine, sağlam şirketlerin hisselerin getiride ön plana çıkacağını düşünüyorum.

Yabancı hisse senetleri ile ilgili yatırım yapmıyorum. Son 10 yılda bakıldığında, abd borsa endeksleri ortalama dolar bazında yıllık %7-8 getirileri olmuş, önümüzdeki 10 yılda ortalama dolar bazında %4-5 civarı olabilir.

Önümüzdeki 1 kaç yılın, korona etkileri sebebiyle küresel piyasalarda; iç piyasalarda da ek olarak ekonomik ve siyasi gelişmeler nedeniyle, yüksek volatiliteli geçeceğini düşünüyorum.

Aktif trade işlemleri yapmadığım ve stratejim sabit olduğu için forumda bundan sonra aktif olarak pek paylaşım yapmayı düşünmüyorum.Düşüncelerimde, ya da portföydeki fonlarda değişiklik olursa veya başkalarına faydasını olabilecek yeni şeyler öğrenirsem paylaşmaya çalışırım.

Herkese hayırlı günler dilerim.

Öncelikle iyi dilekleriniz için çok teşekkürler sn. Tradestop

Bugün için sizinle çok benzer bir hikayemiz ve sonrası içinde benzer planlarımız/beklentilerimiz olduğunu daha önce belirtmiştim. İstikrarlı ve artarak devam eden bir başarı ile hedeflerinize ulaşmanızı dilerim ki şahsi olarak buna ulaşacağınıza inanıyorum.

Stratejiniz gayet basit, anlaşılır ve tutarlı. Yaklaşık 2 ay önce ilk okuduğumda önce basitliği sebebiyle şaşırmış ve temkinli yaklaşmıştım. Ama bugün itibariyle kendi stratejimi oluşturmamda sn. Hell ile birlikte bana en çok yardımı dokunan kaynak oldu.

Bes fonlarımıda katarak oluşturduğum uzun vadeli plan, kendi kafamdakileri sizlerden öğrendiklerim ile harmanlayarak şekillendi. Bu açıdan sizlere teşekkürü bir borç bilirim. iyi ki sizleri tanımışım.

Ocak 2021 itibariyle bende en azından portföy tarafında sadece okuyucu olacağım çünkü daha öncede belirttiğim gibi günlük/haftalık takibi bırakacağım ve uvy olmanın keyfini süreceğim.

En kötü ihtimalle 10 yılın sonunda işler planladığım gibi gitmez kaybeden tarafta olursam yasal emekliliğe kadar çalışmaya devam eder, az buçuk birikenide çocuklara/torunlara miras olarak bırakırım. Ama bugünleri yatırım yapmadan geçirir, geleni harcarsam bir umudum olmayacak ve beyaz yakaya mahkum olarak yaşayacağım. Şimdi güzel hayallerim ve hayattan beklentilerim var ve bu uğurda her daim birikime/yatırıma devam.

Hakkımızda hayırlısı olsun.

Herkese mutlu pazarlar dilerim..

Saygılarımla,

MI 5 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Bilgi paylaştıkça artar... Yazdıklarım, yorumlarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

4. Selamlar arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Yatırım işleriyle de ilk defa ilgilenmeye başlıyorum. Bu ayki portföyüm çok acamice olabilir ama sizlerin de görüşlerini almak istiyorum açıkçası.

Aylık ortalama %4-5 oranında kar etme stratejisi niyetimdeyim. Risk seviyesi olarak 4 maksimum 5 olarak değerlendirmek istiyorum.

Portföy Dağılımı:
    Fon sepeti fonları (ARL, ARM, YAN) %53
    Değişken fonlar (IBB, TI7, EIB, GPB, SUA) %31
    Yabancı fon sepeti fonu (GUH) %8
    Karma fon (YAK) %6
    Para piyasası fonu (ALE) %2

5. Anlamadığım şey, altın fonu tutmak yerine neden gram altın veya gram gümüş almıyorsunuz? Acaba benim stratejik mi yanlış?

Mi 9T Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6.  Alıntı Originally Posted by ozgur7481 Yazıyı Oku
    Selamlar arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Yatırım işleriyle de ilk defa ilgilenmeye başlıyorum. Bu ayki portföyüm çok acamice olabilir ama sizlerin de görüşlerini almak istiyorum açıkçası.

Aylık ortalama %4-5 oranında kar etme stratejisi niyetimdeyim. Risk seviyesi olarak 4 maksimum 5 olarak değerlendirmek istiyorum.

Portföy Dağılımı:
    Fon sepeti fonları (ARL, ARM, YAN) %53
    Değişken fonlar (IBB, TI7, EIB, GPB, SUA) %31
    Yabancı fon sepeti fonu (GUH) %8
    Karma fon (YAK) %6
    Para piyasası fonu (ALE) %2
    Fon seçimleriniz hakkında yorumda bulunmak beni aşar, ancak beklentinizin fonlarınızla uyuşmadığını söyleyebileceğimi düşünüyorum.
    Seçtiğiniz fonların neredeyse tamamı (GUH) hariç, son bir yılda da son ayda da %2 ve altında kalmış. Bu fonlarla (HSYF olmadan) bahsettiğiniz aylık oranlara ulaşmak mümkün olmayacaktır sanırım.

7. 1/3 Hisse Fonu*, 1/3 Tca, 1/3 Zpf portföyümün Aralık ayı(1-31 Aralık) getiri durumu;

Hisse Fonu*: % +12.38
    TCA: % -0.25
    ZPF: % -4.70
    Pörtföy Getirisi: % +2.47

(*15 Aralıkta Rbh yerine Elz portföye alınmıştır. Yaklaşık getiridir.)

Stratejide değişiklik yapmadan Yeni yılda da aynı şekilde devam ediyorum. Bu ayda da portföydeki hisse fonlarda bir değişiklik oldu. Rbh yerine bes fonlarından tanıdığım Qinvest'in Elz fonuna geçtim. Altın fonu olarak Tca, Döviz fonu olarak Zpf ile devam ediyorum. Altın fonlarından bir müddet stopaj 0'lanması, uzun vade altın yatırımı yapanlar için güzel oldu.

Portföyün 2020 aylık getirileri
    Ocak: % +5.13
    Şubat: % +0.54
    Mart: % -3.41
    Nisan: % +15.53
    Mayıs: % +1.82
    Haziran: % +4.60
    Temmuz: % +8.71
    Ağustos: % +0.92
    Eylül: %+6.79
    Ekim: % +3.84
    Kasım: % -0.34*
    Aralık: % + 2.47**

(*17 Kasımda Mps yerine Rbh portföye alınmıştır. Yaklaşık getiridir.)
    (**15 Aralıkta Rbh yerine Elz portföye alınmıştır. Yaklaşık getiridir.)

2020 yıllık bileşik getiri(01/01/2020-31/12/2020 tefas verilerine göre)

Hisse Fon*/**: % +90,70
    Altın Fonu (Tca): % +48,51
    Döviz Fonu(Zpf): % +24,72
    Yıllık Getiri : % + 54,64

Yeni yılda portföy durumunu kısmet olursa, aylık yerine 3 aylık/6 aylık şeklinde paylaşacağım. Arada varlık tahsisinde yada fonlarda değişiklik yaparsam güncelleme yaparım.

Herkese hayırlı kazançların olacağı mutlu bir yıl dilerim.

8.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    1/3 Hisse Fonu*, 1/3 Tca, 1/3 Zpf portföyümün Aralık ayı(1-31 Aralık) getiri durumu;

Hisse Fonu*: % +12.38
    TCA: % -0.25
    ZPF: % -4.70
    Pörtföy Getirisi: % +2.47

(*15 Aralıkta Rbh yerine Elz portföye alınmıştır. Yaklaşık getiridir.)

Stratejide değişiklik yapmadan Yeni yılda da aynı şekilde devam ediyorum. Bu ayda da portföydeki hisse fonlarda bir değişiklik oldu. Rbh yerine bes fonlarından tanıdığım Qinvest'in Elz fonuna geçtim. Altın fonu olarak Tca, Döviz fonu olarak Zpf ile devam ediyorum. Altın fonlarından bir müddet stopaj 0'lanması, uzun vade altın yatırımı yapanlar için güzel oldu.

Portföyün 2020 aylık getirileri
    Ocak: % +5.13
    Şubat: % +0.54
    Mart: % -3.41
    Nisan: % +15.53
    Mayıs: % +1.82
    Haziran: % +4.60
    Temmuz: % +8.71
    Ağustos: % +0.92
    Eylül: %+6.79
    Ekim: % +3.84
    Kasım: % -0.34*
    Aralık: % + 2.47**

(*17 Kasımda Mps yerine Rbh portföye alınmıştır. Yaklaşık getiridir.)
    (**15 Aralıkta Rbh yerine Elz portföye alınmıştır. Yaklaşık getiridir.)

2020 yıllık bileşik getiri(01/01/2020-31/12/2020 tefas verilerine göre)

Hisse Fon*/**: % +90,70
    Altın Fonu (Tca): % +48,51
    Döviz Fonu(Zpf): % +24,72
    Yıllık Getiri : % + 54,64

Herkese hayırlı kazançların olacağı mutlu bir yıl dilerim.

Bol kazançlar sayın tradestop.
    Çok fazla dağılmadan sade bir portföyle güzel bir kazanç sağladığınızı düşünüyorum.Tebrik ederim.
    Saygılar.

Sayfa 14/51 İlkİlk ... 4121314151624 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •