6 aylık değerlendirme(01/07/2023-31/12.2023)

Fon portföyüm %100 Hsyf(%50 Hkh, %50 Kpu)

6 aylık getiriler

Hkh: %47.4
Hkh $ bazlı: %29.9
Kpu: %61.6
Kpu $ bazlı: %43.1
Bist 100: %29.7
Bist 100 $ bazlı:%14.2
Dolar/Tl : %13.5
Gram altın/Tl: %21.5

12 aylık getiriler

Hkh: %81.4
Hkh $ bazlı: %15.1
Kpu:Yok(yeni kuruldu)
Kpu $ bazlı:-
Bist 100: %35.6
Bist 100 $ bazlı: %-14.4
Dolar/Tl : %58.1
Gram altın/Tl: %78.4

Bir yılı daha geride bıraktık, öncelikle herkese sağlık ve mutluluk dolu bir yıl diliyorum.

Portföy getirimi tam olarak hesaplamak biraz zor. Daha önce bu başlıkta belirttiğim şekilde, düzenli her ayın 15'inde yüksek düşük demeden, aylık alımlar yapıyorum. Bu nedenle fonların geçmiş getirileri üzerinden 6/12 aylık bir değerlendirme yapmayı uygun biliyorum.

Öncelikle fonları kıyaslamadan önce, varlık sınıfı Bist 100 üzerinden konuşursak, daha önce de belirttiğim şekilde, endeksin geçmiş getirilerinden yola çıkarak %95 aralık ile 6 aylık getirilerde %+60 ile %-30 arasında olduğunu bulmuştum. (%5, %50 üzeri kayıp ihtimali var)

Bist 100 endeksinin 6 aylık getirisine baktığımızda %29.7 ile belirlediğim aralık içerisinde yer alıyor(%60 ile %-30 arasında). Bu neyi ifade ediyor; varlık sınıfı beklenildiği gibi hareket ediyor.

Portföydeki fonlara geçersek,

KPU:
Öncelikle yeni bir fon olduğu için Kpu ile başlarsam, ilk 6 aylık performansı etkileyici. Fon kıtasının üzerinde bir getirisi oluşmuş.Fon hem büyüme ve hem değer hisselerine yer veriyor. Fon 3 yıllık bir bakış açısıyla, Temel analiz yöntemiyle istontolu işlem gördüğü belirlenen, ilerleyen yıllarda güçlü büyüme potansiyeli olan, net aktif değerine göre yüksek iskonto içeren uzun vadeli yatırıma uygun şirketlerin oluşturduğu bir portföy hedefliyor. Fon uzun vade temalı olduğu için biraz daha fazla sabır isteyen fonlardan biri.

HKH:
Yunus Şahin ve Yaşar Yıldırım yönetiminde, bilanço odaklı temel analiz ile belirlenen hisselerden oluşan bir fon. Proaktif yönetilen, hızlı karar alan bir fon. Kuruluşundan bu güne etkili bir performansı var. Son 1 yıllık getiride kendi kategorisinde (katılım hisse fonlar) 1. Sırada. 6 aylık getirisine de kıtasının üzerinde getiri oluşmuş durumda.

Portföydeki %100 Hsyf oranına gelirsek, vadem uzun(10 yıl üzeri). Henüz ulaşmayı düşündüğüm yatırım hedefimin oldukça uzağındayım. Bu nedenle varlık dağılımına odaklanmak yerine düzenli alımlara odaklaniyorum. Bordrolu bir çalışan olarak portföy büyüklüğüm, yıllık maaşımın 5 katına ulaştığında varlık dağılımı üzerine kafa yormaya başlayacağım, bu noktada yıllık portföy getirilerim, yıllık alım miktarimi oldukça geçecektir.

Yeni yılda da %100 hsyf olarak aynı fonlarla devam ediyorum. Sabırlı bir şekilde düzenli alımlarla yatırıma devam. Zaman silahı bizim elimizde.

Yatırım tavsiyesi değildir.

Bol kazançlar.