Sayfa 675/1002 İlkİlk ... 175575625665673674675676677685725775 ... SonSon
Arama sonucu : 8011 madde; 5,393 - 5,400 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VII ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

1.  Alıntı Originally Posted by Saf_sata Yazıyı Oku
    Öncelikle konu ile ilgili fikir beyan eden herkesin görüşlerine sonsuz saygı duyuyorum. Tabiki herkesin kendisine göre haklı sebepleri ve mantıklı görüşleri var. Naçizane görüş bildirmenin yanında bu tür bir fikir ayrılığının yıllar yıllar önce yine bu mecrada hisse konulu olarak gerçekleştiğini hatırladım ve bunu paylaşmak istedim.

Bu platform whatsapp, telegram, twiter vs gibi sosyal uygulamalar öncesi kişilerin yatırım ve özellikle borsa ile ilgili fikirlerini, düşüncelerini paylaşabildiği yegâne platformdu. Şuan bir önceki cümlede sıraladığım uygulamalarda binlerce takipçisi olan yazarların neredeyse tamamı, bu platform kökenli kişiler ki çoğuda paylaşımlarında bunu belirtir. Daha sonraları bazı gruplaşmalar, diğer yazarlar ile ayrışmalar, şuan ki konumuz olan enstrüman özelinde paylaşım ve Pazar bozulumu gibi konular sebebiyle çoğu kişi buradan ayrıldı ki benimde ayrılmam benzer tarihlere ve sebeplere dayanır. Tabiki bunda diğer sosyal uygulamaların bazı konularda daha aktif, ulaşılabilir ve popülerliğin fazla olması gibi bir çok sebepte sayılabilir.

Burası gerçekten bilginin paylaşıldığı, paylaşarak çoğaldığı ve hem yeni yatırım planlayanlara hem de örnekte benim gibi uzun yıllardır yatırım işleriyle uğraşıp fon tarafına uğramamış ve bir şekilde kısa vadeden uzun vadeye kayarak daha az stresli ve sürdürülebilir kazanç elde etme yolunda ilerlemek isteyenleri içeren bir alan. Ve burasının tam kapasiteyle bence amacına uygun şekilde çalışabilmesi için her türlü paylaşımın açık ve şeffaf şekilde yapılaması gerekli. Tabiki yönlendirme olmadan ve reklam yapmadan. Yoksa bazı paylaşımlarda gördüğümüz normal üzeri sevinç gösterileri yada normal üzeri yerme hareketleri benide fazlasıyla rahatsız ediyor.

Konuyu çok dağıtmadan şunu belirtmek isterim ki bu işin doğasında isimler vardır. Hisse isimleri, fon isimleri kısaca yatırım enstrümanlarının özel isimleri. Tabiki kanun ve mevzuat kapsamında yatırım tavsiyesi vermeden ve bunlara sıkı sıkıya uyarak. Bu kurallara riayet edildiği sürece bunların paylaşılmasında, özellikle fon tarafında portföy paylaşımında bir zarar göremiyorum. Peki bu farklı düşünceler nereden çıktı? Benim gördüğüm kadarıyla konu NNF ile birlikte su yüzüne çıktı ki mutlaka öncesine ait yaşanmışlıklar, birikmeler ve benzer durumlar vardır. Burada yazan fikir beyan eden çoğu kişi fon tarafında benden eski ve çok fazla tecrübeli. Kimseyi yadırgamak yada yargılamak haddime değil ki böylede bir amacım kesinlikle yok. Ancak devam eden güzel ve faydalı bir uygulamanın da birkaç hatalı durum sebebiyle sona ermesi bence yarardan çok zarar getirecektir ki bu zarar uzun vadede bir şekilde hepimize yansıyacaktır.

NNF tarafına dönersek reklamı bizzat yöneticileri tarafından kuşlu site üzerinden yapıldı ve orada yüksek takipçili diğer yazarlar tarafından bizzat hisse portföylerine eklendiği söylenerek parlatıldı. Şöyle ki yıllardır takip ettiğim uzun vade yatırımcısı olan ve portföylerinde sadece hisse taşıyan ve paylaşan yaklaşık 5 kişi, belli oranlarında bu fonu eklediklerini açıkça yazdı ve tavsiye etti. Sonrası malum zaten. Sonuçlarını ve gidişatını hep birlikte göreceğiz.

Öncelikle burada yazan, fikir beyan eden, tecrübelerini paylaşarak yol gösteren tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Uzun bir süre benimde yaptığım gibi sadece takip eden ve kendini geliştirmeye çalışan tüm arkadaşları da paylaşım yapmaya ve gerektiğinde sorarak ve fikirlerini söyleyerek öğrenmeye davet ediyorum.

Sözün özü;

“Bilgi paylaştıkça artar…”
    yazdıklarınızın her harfine katıldığımı belirtmek isterim. nnf olayındaki tesbitleriniz de son derece yerinde. geçen yıl b4the news burak arslanın eğitimine gittikten sonra bazı arkadaşlar bir gurup kurdular ve guruptan bir arkadaş beni arayıp bu fondan ve yöneticilerinin başarılı olduklarından bahsetti. yani sürekli hisse, altın ve wiop kontratıyla uğraşarak anlık işlem yapan kişiler arasında dahi bu fon dillendi. bu duruma iki açıdan bakabiliriz. öncelikle fon büyüklüğü ne kadar artarsa yönetimin işine gelir. çünkü ona göre yönetim ücreti alır. yani onların bizim gibi, aman fazla dillenmesin, sonra şişer, getirisi artar gibi bir dertlerinin olmadığına eminim. bizim gibi düşünseler zaten fona özel twitter sayfası açıp son derece de başarılı şekilde reklam yapmazlar. diğer yandan ise portföy büyüdükçe aynı başarıyı nasıl sürdürecekler? şayet getiriler zayıflamaya başlarsa da para çıkışları hızlanır ve yönetim ücreti bağlamında bunu da istemezler. işin özeti, sizin de bahsettiğiniz gibi abartmadan sakin bir şekilde fon ismi de paylaşılmalı. yatırım fonu isminin yasak olduğu bir yatırım formunun hiç bir anlamı ve faydası olmayacağı kanaatindeyim

2.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    buradan duyayım veya kendi incelemem ile bulduğum her fonda mutlaka aşağıdakileri uygularım. Fon yatırımı yapacak arkadaşlara da tavsiyem budur.
    - Fonun geçmiş fiyat hareketlerine bakmak
    - kap tan mutlaka izahnamesini incelemek
    - portföy dağılımlarını incelemek
    - fonun kıstas kriterine göre fiyat hareketlerine bakıp başarılı mı başarısız mı karar vermek
    - fonun içeriğindeki enstrumanlar hakkında fikir edinmek
    - fonun portföy değişimlerine bakarak nasıl fiyat, performans nasıl seyretmiş.
    - fon bu yukarıdakilere göre aktif yönetiliyor mu?
    Son derece faydalı ve hap şeklinde bilgiler. Teşekkürler sn. pit

3.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    yazdıklarınızın her harfine katıldığımı belirtmek isterim. nnf olayındaki tesbitleriniz de son derece yerinde. geçen yıl b4the news burak arslanın eğitimine gittikten sonra bazı arkadaşlar bir gurup kurdular ve guruptan bir arkadaş beni arayıp bu fondan ve yöneticilerinin başarılı olduklarından bahsetti. yani sürekli hisse, altın ve wiop kontratıyla uğraşarak anlık işlem yapan kişiler arasında dahi bu fon dillendi. bu duruma iki açıdan bakabiliriz. öncelikle fon büyüklüğü ne kadar artarsa yönetimin işine gelir. çünkü ona göre yönetim ücreti alır. yani onların bizim gibi, aman fazla dillenmesin, sonra şişer, getirisi artar gibi bir dertlerinin olmadığına eminim. bizim gibi düşünseler zaten fona özel twitter sayfası açıp son derece de başarılı şekilde reklam yapmazlar. diğer yandan ise portföy büyüdükçe aynı başarıyı nasıl sürdürecekler? şayet getiriler zayıflamaya başlarsa da para çıkışları hızlanır ve yönetim ücreti bağlamında bunu da istemezler. işin özeti, sizin de bahsettiğiniz gibi abartmadan sakin bir şekilde fon ismi de paylaşılmalı. yatırım fonu isminin yasak olduğu bir yatırım formunun hiç bir anlamı ve faydası olmayacağı kanaatindeyim
    Katkılarınız için teşekkür ederim. Fon büyüklüğünün performansa etkisi bence çok değişkenlik gösterebilecek bir konu. Burda fonun ve dolayısıyla yöneticilerinin değer arttırıcı işlemlere bakış açısı çok önemli. Hsyf örneğinde daha küçük ölçekli kağıtlarda kısa vadede yüksek perfonsla değer artışı mı, yoksa küçük ama hızlı büyüyen, döviz geliri olan firmalarda uzun vadede değer artışı mı, yada büyük rüştünü ispat etmiş değerli ama piyasaya göre geride kalmış firmalarda değer artışı mı gibi. Örnekler çoğaltılabilir tabiki.

Bu örneklerden ilkinde portföyün belli bir büyüklüğe kadar ilerlemesi pozitif katkı yaparken (tahtanın büyük oyuncusu olarak hızlı hareketler yaptırabilme gücü) bir süre sonra yönetilmesi zor bir boyuta ulaşan portföyde bu kadar çok kağıtta aynı işlemlerin yapılamaması gibi nedenlerle performans düşmeye başlayabilir ki bu klasik bir çan eğrisi durumudur. Max performans için optimum bir portföy büyüklüğü gerekir. Altıda üzeride performansı düşürür. İkinci örnekte ilgili şirketlerin tahtasının zayıf olması ve hareketlerin daha uzun vadeye yayılması gerekliliği nedeniyle potföy belli bir büyüklüğü geçtükten sonra suni hareketler olabilir ve buda kağıttaki sağlıklı büyüme yapısını bozabilirki bu tür şirketler borsamızda malesef iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdır. Bu sebeple çoğu zaman portföy büyüdükçe kağıt çeşitlendirmekte pek mümkün değildir. Üçüncü örnekte ise büyük ve derinliğe sahip firmalarda küçük portföy ile yüksek performans çoğu kez pek mümkün değil iken, performans artışları portföy büyümesinden çok genellikle endeks bazlı artışlara bağlıdır ki bu tür fonlarda endeks üzeri getiri elde edemediğiniz müddetçe portföyde büyümeyi koruyamazsınız.

Bu yazdıklarım tamamen hayal ürünü ve konuyu bir nebzede olsa ete kemiğe bürümek daha anlaşılır kılmak için yazdığım şeyler. İlk baştada söylediğim gibi çok değişkenlik gösterebilecek adeta çok bilinmeyenli bir denklem bu. Ben kendi adıma bu denkleme kafa yormaktansa sn pit'in az önceki mesajında yazdığı kriterleri uygulayarak ve bu forumda yazan diğer tecrübeli arkadaşların yorumlarını okuyarak portföyümü oluşturmaya ve istikrarlı/sürdürülebilir bir gelir elde etmeye çalışıyorum. Bırakalımda bu denklemi portföy yöneticileri çözsün. Onlara bu yüzden yüklü miktarda yönetim ücreti ödüyoruz.

hsyf ler bugün %1 civarı eksi olacak gibi görünüyor.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

5.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    hsyf ler bugün %1 civarı eksi olacak gibi görünüyor.
    Allah daha beterinden saklasın. 1180 altına geçmesi hoş olmadı. 1150 gündeme gelebilir.

6. Merkez dolar kuru bugün düne göre yaklaşık 1krş eksi.

7.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    Allah daha beterinden saklasın. 1180 altına geçmesi hoş olmadı. 1150 gündeme gelebilir.
    Yıl sonu yaklaştığı için borsada öyle sert satışların olacağını (önemli bir şey olmazsa) sanmıyorum.

Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Merkez dolar kuru bugün düne göre yaklaşık 1krş eksi.
    Akşama çok sert yukarı yapabilir tüm dünyada çok güçlü 3 gündür
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Sayfa 675/1002 İlkİlk ... 175575625665673674675676677685725775 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •