Sayfa 807/1002 İlkİlk ... 307707757797805806807808809817857907 ... SonSon
Arama sonucu : 8011 madde; 6,449 - 6,456 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VII ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

1. Üç aylık değerlendirmemi yapınca /sepetimdeki mps beni memnun etse de ( aylık bist100'ü %2 geçme hedefine ulaşsa da ) detaylı inceledikçe ve günler geçtikçe doğal olarak katılım ile paralel hareket ettiğini aslında katılım endeksten çok da sapamadığını gördüğüm için, 4 lü hsyf spetimden çıkarıp, bir başka hisse fon ile değiştireceğim önümüzdeki hafta.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

2.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Üç aylık değerlendirmemi yapınca /sepetimdeki mps beni memnun etse de ( aylık bist100'ü %2 geçme hedefine ulaşsa da ) detaylı inceledikçe ve günler geçtikçe doğal olarak katılım ile paralel hareket ettiğini aslında katılım endeksten çok da sapamadığını gördüğüm için, 4 lü hsyf spetimden çıkarıp, bir başka hisse fon ile değiştireceğim önümüzdeki hafta.
    Hangi fonu düşünüyorsunuz? Gene katılım mı olacak.
    yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir.

3.  Alıntı Originally Posted by HMZ STBYK Yazıyı Oku
    ben teorik olarak olması gerekenleri yazdım ... ters yönde kalmıyor heyç yaparken teorik olarak hep doğru haklı çıkıyor ... ben koşulları sabitledim farkındaysanız. bir kez daha sakine yazdıklarımı okuyunuz... fon hedge yaparken o 19 günlük süreç içinde hedge sebebi ile zara yazmıyor ... hedge yaptığı için hisselerinin toplam değeri eksildiğinde o günü sıfır getiri ile kapatıyor ( koşulllardan biri bu yani ) sakince okuyun acelesiz
    Hedge yapmayanda daha karli cikariz, cunku borsa eksiyken yaptugimiz alimlar, borsa artidayken, diger hedge li fona gore daha fazla getiri sağlayacaktir.

4.  Alıntı Originally Posted by fon_fan Yazıyı Oku
    Hangi fonu düşünüyorsunuz? Gene katılım mı olacak.
    Haftasonu boyunca analiz yapacağım. Şu anda 4 alternatif var, hiç biri katılım değil. Hiç biri içime sinmezse, üçlü hsyf olarak devam edeceğim.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

5. Ağustos-Eylül-Ekim 3 aylık dönemi için.

İş günü ortalama bazında, portföyde günlük getirilerim.

yerli hsyf sepetim (4 fon) 0.22 %
    yabancı hisse senedi fonu ( 1 fon ) 0.27 %
    eurobond fon sepetim ( 2 fon ) 0.25 %
    sabit getirili fonlarım ( 3 fon ) 0.06 %

şeklinde oluştu.

6.  Alıntı Originally Posted by kaya99 Yazıyı Oku
    https://www.youtube.com/watch?v=okSiRli7Tzk Bu akşam canlı yayın varmış..
    NNF
    https://www.youtube.com/watch?v=TUtJip3o4wc

Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Ağustos-Eylül-Ekim 3 aylık dönemi için.

İş günü ortalama bazında, portföyde günlük getirilerim.

yerli hsyf sepetim (4 fon) 0.22 %
    yabancı hisse senedi fonu ( 1 fon ) 0.27 %
    eurobond fon sepetim ( 2 fon ) 0.25 %
    sabit getirili fonlarım ( 3 fon ) 0.06 %

şeklinde oluştu.
    HSYF ler yaklaşık %13-14
    Yabancı hisse fonları 15-16
    Eurobond %15
    Sabit getirililer %3,5-4
    Gibi getirmişler. Sabitliler ile beraber hepsinde aynı ağırlık var ise %12 civarı overall olur ki bence gayet başarılı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

8.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    HSYF ler yaklaşık %13-14
    Yabancı hisse fonları 15-16
    Eurobond %15
    Sabit getirililer %3,5-4
    Gibi getirmişler. Sabitliler ile beraber hepsinde aynı ağırlık var ise %12 civarı overall olur ki bence gayet başarılı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Toplamda 3 aylık , 11,3 % aslında performans evet. Oranlar %25 olmadığı için. Ancak yurtdışı bir çok veri, bizde hesaplanan alternatif kaynaklar ve kişisel gözlemlerim de enflasyonun pratikte 35-40 % arası bir yerde seyrettiği. O yüzden bu getiri çöp hükmünde olabilir,, ancak tl'yi korumuş belki kılpayı.
    3 ay önceki portföye ne alabiliyorsam bu 11.3 % , 3 aylıktan sonra o kadarını alamıyorum hangi üründe test ettiysem. Yani dijital bir artış ilüzyonu ile aslında sürekli geriliyoruz belki de. Rakamlar büyürken biz un ufak oluyoruz.

Okuldayken sınavlarda hoca sınavın not ortalamasını söylerdi. Atıyorum 65 derdi, kime sorsam 65 altıydı , nasıl 65 çıkar diye gülerdik. Enflasyon da o hesap. Elbette ağırlıklı ortalama ile hesaplanıyor vs. 20 yıl boyunca resmi enflasyona itiraz eden herkese itiraz etmiştim, komplo teorisyenliği yapıyorsunuz, bir üründen örnek veriyorsunuz , hesaplanan ağırlıklı ortalama diye.

Ama Allah için, %12 hesaplanan enflasyonda, 12'den daha fazla artan bunca ürün/hizmet varken, bir tane, kör kurşun gibi bir tane de bu son 1 yılda bu oranın altında artan ürün/hizmet olması gerekmez mi ister basit ortalama ister ağırlıklı ortalama olsun?
    Bir tane ama sadece bir ürün olsun ki geçen sene 100 lira iken, bu sene 110 liranın altında olsun. Ya da 10 lira iken bu sene 11 lira olmamış olsun. Berber fiyatından, ayçiçek yağına, otomobilden, çakmağa, gömlekten, otel ücretine bakmadığım şey kalmadı. Neye baksam %12'den fazla artmış. O zaman %12'den az artan ne ?

Ama öte yandan teorik resmi enflasyon ile gerçek enflasyon arasında hakikaten bu kadar fark olsa tüm maaş zamları resmi enflasyon üzerinden yapılırken insanların fakirleşmesi falan değil bildiğin ayakkabı derisi kemirmeleri lazım o oranda reel olarak azalırsa. Orada da kafamı kurcalayan tuhaflıklar var. Enflasyon %40'sa her sene insanlara %10 zam yaparsanız. 3 senede 9 da bir fakirleşmeleri gerek. Bu kadarının olduğu konusunda kuşkuluyum. Reel fakirleşme çok açık ama bu oran çok ürkütücü ve gerçekçi değil.

Ya da kim bu milyarlarca dolar tahvili yıllık %14 ile alan .

Ya hakikaten fiyatı hiç artmayan benim bilmediğim ürünler var bu birinci olasılık, ya insanlar gerçekten o oranda fakirleşiyorlar.

İkisinden biri gerçek olmak zorunda.

Kafamda deli sorular.
    Son düzenleme : hellistheothers; 31-10-2020 saat: 15:10.

Sayfa 807/1002 İlkİlk ... 307707757797805806807808809817857907 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •