Sayfa 2781/7020 İlkİlk ... 178122812681273127712779278027812782278327912831288132813781 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 22,241 - 22,248 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. 19.Yuzyilin uretken ve populer Amerikali yazari James Fenimore Cooper'in olum yildonumu (14 Eylul 1851)

"Mohikanlar, kitanin ilk kez Avrupalilarca isgal edilen bolumunun yerlileriydi. Dogal olarak vatanlarindan ilk kovulanlar oldular. Gorunuse bakilirsa, ulke kalkinmadan veya diger bir deyisle medeniyet gelip de yemyesil ormanlar kesilmeden once yok olan bu insanlarin kaderinin, kacinilmaz oldugu savunulur. Ayrica bunu kanitlayacak yeterli tarihi kanit mevcuttur." Son Mohikan

"The Mohicans were the possessors of the country first occupied by the Europeans in this portion of the continent. They were, consequently, the first dispossessed; and the seemingly inevitable fate of ali these people, who disappear before the advances, or it might be termed the inroads, of civilization, as the verdure of their native forests falls before the nipping frosts, is represented as having already befallen them. There is sufficient historical truth in the picture to justify the use that has been made of it."

2. Alman filozof, siyaset ekonomisti, tarihci, siyaset teorisyeni, sosyolog ve devrimci Karl Marx, Das Kapital'i 14 Eylul 1867 tarihinde Hamburg'ta yayinladi.

“Sermaye, tipki bir vampir gibi, ancak canli emegin kanini emerek yasayan olu emektir; emegin kanini ne kadar cok emerse o kadar uzun yasar. / Il capitale è lavoro morto che resuscita, come un vampiro, solo succhiando lavoro vivo, e tanto più vive quanto più ne succhia. / Capital is dead labor, which, vampire-like, lives only by sucking living labor, and lives the more, the more labor it sucks.”

3. Amerikali dogum kontrolu savunucusu, cinsel egitimci, yazar, hemsire ve Amerikan Dogum Kontrolu Birligi'nin kurucusu. Margaret Higgins Sanger’in dogum yildonumu (14 Eylul 1879)

“Kendi bedenine sahip olmayan ve bedenini kontrol edemeyen bir kadin ozgur degildir. Ve hicbir kadin bilincli olarak anne olup olmamayi secene kadar kendine ozgurum dememelidir.”

4. Italyan ressam Francesco Gonin'in olum yildonumu (14 Eylul 1889)

L'eroica morte del Carabiniere a Cavallo Giovanni Battista Scapaccino, 1844 (Museo Storico dell'Arma di Carabinieri)

A Rustic Couple, c. 1862

5. Hayatini Italya'da geciren Rus ressam Fyodor Andreyevich Bronnikov'un olum yildonumu (14 Eylul 1902)

The Sick Artist, 1861

At a Roadside Tavern

6. Italyan Usulu Bosanma (Divorzio all'italiana - Divorce Italian Style) ve Bastan Cikarilmis ve Terk Edilmis (Sedotta e Abbandonata - Seduced and Abandoned) filmlerinin yonetmeni, Italyan aktor, senarist ve yonetmen Pietro Germi'nin dogum yildonumu (14 Eylul 1914)

7. Uruguayli gazeteci, yazar ve sair (Mario Orlando Hardy Hamlet Brenno Benedetti Farrugia) Mario Benedetti'nin dogum yildonumu (14 Eylul 1920)

Benim taktigim sana bakmak
    nasil oldugunu ogrenmek
    nasilsan oyle sevmek seni

benim taktigim seninle konusmak
    seni dinlemek
    aramizda kelimelerden
    yikilmaz bir kopru kurmak

benim taktigim
    senin anilarina karismak
    nasil ve ne sebeple
    bilmiyorum ama
    seninle karismak

benim taktigim
    samimi olmak ve
    senin de samimi oldugunu bilmek
    seninle hic -mis gibi
    yapmamak, bu sayede
    aramizda bir perdeye
    ya da ucurumlara
    izin vermemek

stratejim ise
    taktigimden biraz farkli
    cok daha derin
    cok daha basit

stratejim
    nasil ve ne sebeple
    hic bimiyorum ama
    sonunda beni yaninda
    isteyecegin o gunu beklemek.

8. Fénéon ve Mallarmé Odullu Fransiz roman ve deneme yazari Michel Butor’nun dogum yildonumu (14 Eylul 1926)

“Her sanat eserinde ustesinden gelinmis bir intihar tesebbusu vardir. Eser, sadece digerlerine karsi direnebilmek icin degil, ayrica insanin kendisiyle arasinda 'modus vivendi' bulmasi icindir de, bu baskasi olan benle. “

“Il y a dans toute œuvre d'art une tentation surmontée du suicide. L'œuvre est là non seulement pour permettre de résister à autrui, mais pour trouver un 'modus vivendi' avec soi.”

(Terraluna : Modus Vivendi: Latince: Yasama tarzi / Modus vivendi bulmak: Cekismeli taraflar arasinda bir anlasma saglamak)

Sayfa 2781/7020 İlkİlk ... 178122812681273127712779278027812782278327912831288132813781 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •