Sayfa 2861/7020 İlkİlk ... 186123612761281128512859286028612862286328712911296133613861 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 22,881 - 22,888 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Ingiliz asilli Amerikali sair Wystan Hugh Auden'in olum yildonumu (29 Eylul 1973)

Kimine gore ufak bir cocuktur ask,
    Kimine gore bir kus,
    Kimi der, onun ustunde durur dunya,
    Kimi der, kalp kurus;
    Ama komsuya sordum, nedense yuzume
    Manali manali bakti,
    Karisi bir kizdi bir kizdi, sormayin,
    Askedecekti tokadi.
    Sipitik terlige mi benzer yoksa
    Yoksa kandil coregine mi,
    Haciyagina mi benzer dersin kokusu

Tum saatleri durdurun, telefonu kesin,
    Kopegi havlatmayin arkasinda sulu bir kemigin,
    Piyanolari susturun, ve calarken boguk sesli davullar
    Tabutu cikarin disari, gelsin yas tutanlar.

Ucaklara inleyerek daireler cizdirin goklerde
    Yazarken bu haberi, 'O oldu.' diye,
    Siyah fiyonklar takin beyaz boyunlarina guvercinlerin,
    Trafik polislerine siyah eldivenler giydirin.

O benim Kuzey'imdi, Guney'imdi, Dogu'mdu ve Bati'mdi,
    Calisma haftam ve Pazar rahatimdi.
    Oglem, gece yarim, konusmam, sarkim;
    Sevgi sonsuza dek sanirdim, yanildim.

Yildizlar artik gereksiz, sondurun hepsini
    Ay'i paketleyin, parcalayin Gunes'i
    Dokun okyanusu, supurun ormani
    Artik hicbir sey guzellestiremez hayati.

2. Akademi, Golden Globe ve BAFTA Odullu Fransiz aktris, sarkici ve soz yazari Marion Cotillard'in dogum gunu (29 Eylul 1975)

3. Steven Spielberg’un yonettigi, kadrosunda Steven Spielberg, Clint Eastwood, Burt Reynolds, Tom Holland, Robert Markowitz, Martin Scorsese, Robert Zemeckis gibi unlu oyuncularin bulundugu, fantezi, korku ve bilim kurgu televizyon antoloji dizisi Inanilmaz Oykuler (Amazing Stories) 29 Eylul 1985’te NBC kanalinda yayinlanmaya basladi.

4. Denzel Washington, Tom Sizemore ve Jennifer Beals’in rol aldigi Mavi Elbiseli Seytan (Devil in a Blue Dress - Il diavolo in blu) 29 Eylul 1985’te vizyona girdi.

5. Ingiliz heavy Metal grubu Iron Maiden, 6.studyo albumu Somewhere in Time’i 29 Eylul 1986’da EMI records atiketiyle piyasaya surdu.

6. Amerikali heavy metal grubu Manowar, 7.studyo albumu The Triumph of Steel'i 29 Eylul 1992 Atlantic etiketiyle piyasaya surdu.

7. Robert De Niro’nun yonetip rol aldigi, kadrosunda, Chazz Palminteri, Lillo Brancato, Joe Pesci, Francis Capra, Taral Hicks, Kathrine Narducci, Clem Caserta, Alfred Sauchelli Jr., ve Frank Pietrangolare’nin bulundugu suc-drama Gunaha Davet (A Bronx Tale) 29 Eylul 1993’de Los Angeles’ta gosterime girdi.

“Onemli olan senin icin neyin iyi oldugu. Ve birbiriniz icin hissettikleriniz. Simdi beni iyi dinle: Geceyarisi, yataginizda yalnizsiniz, carsafin altinda ikiniz varsiniz. Onemli olan budur. Kalbinin soyledigi seyi yap. Bunu sana simdi soyluyorum: Hayatin boyunca uc buyuk kadinin olur. Buyuk boksorler gibi on yilda bir karsina cikarlar. Rocky Marciano, Sugar Ray Robertson ve Joe Louis. Bazen hepsi ayni anda cikar. Mesela ben: Ucu de 16 yasimdayken geldi, oluyor iste! Hayatin kurali bu, inan bana. Simdi bu kiz, belki de seni uslandiracak olan kizdir. Belki ilk buyuk kadinindir.”

“The only thing that matters is what's good for you and how you feel about each other. Let me tell you something, when you're alone late at night in bed just you and her under the covers, that's all that matters. You gotta do what your heart tells you to do. Let me tell you something' right now. You're only allowed three great women in your lifetime. They come along like the great fighters, every ten years. Rocky Marciano, Sugar Ray Robinson, Joe Louis. Sometimes you get'em all at once. Me? I had my three when i was 16. That happens. What are you gonna do? That's the way it goes, you know? Maybe this girl, she put wind in your sails. Maybe she's your first great one.”

8. Japon yazar Shusaku Endo'nun olum yildonumu (29 Eylul 1996)

"Ettigi dua, Tanri'ya minnetini sunmak icin degildi; yardim dilenmek icin edilen bir duaydi, hatta sikayetini ve kuskunlugunu dile getirmesi icin bir bahaneydi. Bir rahibin boyle hissetmesi utanc vericiydi. Hayatinin, kirginliklarini ifade etmeye degil, Tanri'ya hamd etmeye adanmasi gerektiginin bilincindeydi."

"His prayer was not one of thanksgiving to God; it was a prayer of petition for help; it was even an excuse for voicing his complaint and resentment. It was disgraceful for a priest to feel like this. Well he knew that his life was supposed to be devoted to the praise of God not to the expression of resentment. "

"Gunah, diye dusundu, genellikle sanildigi gibi bir sey degildir; gunah, calmak ve yalan soylemek degildir. Günah, bir insanin, bir digerinin hayatini acimasizca ayaklar altina almasi ve actigi yaralardan tamamen bihaber olmasidir."

"Sin, he reflected, is not what it is usually thought to be; it is not to steal and tell lies. Sin is for one man to walk brutally over the life of another and to be quite oblivious of the wounds he has left behind."

Sayfa 2861/7020 İlkİlk ... 186123612761281128512859286028612862286328712911296133613861 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •