Sayfa 3555/7020 İlkİlk ... 255530553455350535453553355435553556355735653605365540554555 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 28,433 - 28,440 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Buyuk Italyan aktor, Romali komedyen, yonetmen, senarist, besteci, sarkici ve seslendirme sanatcisi Alberto Sordi'nin olum yildonumu (24 Subat 2003)

"Endiseli degiliz, catismalarimiz yok, sadece ac oldugumuz kadar aciz."

2. Amerikali bilim kurgu yazari Octavia Butler’in olum yildonumu (24 Subat 2006)

“Shori, hafizasini yitirmis genc bir kizdir, ancak pesini birakmayan insanlik disi gereksinim ve yetenekleri kendine dair urkutucu bir gerceklikle yuzlesmesine sebep olur: Shori, aslinda gunduz disarida yasayabilmek uzere genetigi degistirilmis, elli uc yasinda bir vampirdir. Ailesine yapilan korkunc saldiridan tek basina sag kurtulan Shori, katilleri bulmak icin yola cikar.” Yavru Kus

“Shori is a young amnesiac girl whose needs and abilities lead her to a shocking discovery: she is in fact a 53-year-old vampire, genetically modified to survive daylight. The sole survivor of a horrific slaughter, Shori must now struggle to rebuild her family and learn who would want--and still wants--to destroy her.”

3. Nick Dunne ve Amy Elliott, 24 Subat 2007 Cumartesi gunu nisanlandilar. (Kayip Kiz - Gone Girl, 2014. Yonetmen: David Fincher)

4. 24 Subat 2008’de duzenlenen 80. Akademi Odul toreninde Coen Biraderlerin yonettigi Ihtiyarlara Yer Yok (No Country for Old Men, 2007) filmi En Iyi Film; Marion Cotillard, Kaldirim Sercesi (La môme - La Vie en Rose) filmi ile En Iyi Aktris; Daniel Day-Lewis, Kan Dokulecek (There Will Be Blood) filmi ile En Iyi Aktor Odulunu aldilar..

5. 24 Subat 2013’te duzenlenen 85. Akademi Odul toreninde Ben Affleck’in yonettigi Operasyon: Argo (Argo, 2012) filmi En Iyi Film; Jennifer Lawrence, Umut Isigim (Silver Linings Playbook) filmi ile En Iyi Aktris; Daniel Day-Lewis, Lincoln filmi ile En Iyi Aktor Odulunu aldilar.

6. “Dorduncu sinifa gecme vakti geldiginde okul Jobs’la Ferrentino’nun siniflarini ayirmanin en iyisi olduguna karar verdi. Yeni ogretmen “Teddy” lakabiyla bilinen, Imogene Hill adli, cabuk sinirlenen bir kadindi ve Jobs’in soyledigine gore “hayatimin azizelerinden biri oldu.” Kadin onu iki hafta izledikten sonra en iyi yontemin ona rusvet vermek olduguna karar verdi. “Bir gun okuldan sonra bana icinde matematik problemleri bulunan bir kitap verdi, bunu eve goturup cozmeni istiyorum dedi. ‘Manyak misin?’ diye dusundum. Sonra dunya kadar kocaman gorunen su dev lollipoplardan birini cikardi. Ve dedi ki, ‘problemlerin cogunu dogru cozersen sana hem bunu verecegim, hem de bes dolar.’ “Kitabi ona iki gunde geri verdim.” Birkac ay sonra Jobs’in artik rusvete ihtiyaci kalmadi. “Ogrenmek ve ogretmenimi memnun etmek istiyordum sadece.”

Kadin buna karsilik ona mercek asindirmak ve fotograf makinesi yapmak gibi isler icin hobi setleri verdi. “Bana en cok sey ogreten ogretmen oydu ve o olmasa hapse duserdim eminim.” Kadinin yaklasimi, Jobs’in ozel oldugu kanisini bir kez daha guclendirdi. “Sinifimda sadece benimle ilgileniyordu. Bende bir sey gormustu.”

“When it came time for him to go into fourth grade, the school decided it was best to put Jobs and Ferrentino into separate classes. The teacher for the advanced class was a spunky woman named Imogene Hill, known as “Teddy,” and she became, Jobs said, “one of the saints of my life.” After watching him for a couple of weeks, she figured that the best way to handle him was to bribe him. “After school one day, she gave me this workbook with math problems in it, and she said, ‘I want you to take it home and do this.’ And I thought, ‘Are you nuts?’ And then she pulled out one of these giant lollipops that seemed as big as the world. And she said, ‘When you’re done with it, if you get it mostly right, I will give you this and five dollars.’ And I handed it back within two days.” After a few months, he no longer required the bribes. “I just wanted to learn and to please her.”

She reciprocated by getting him a hobby kit for grinding a lens and making a camera. “I learned more from her than any other teacher, and if it hadn’t been for her I’m sure I would have gone to jail.” It reinforced, once again, the idea that he was special. “In my class, it was just me she cared about. She saw something in me.”

7. Osmanli Imparatoru (II. Mehmed) Fatih Sultan Mehmet’in oglu (Sehzade Cem) Cem Sultan’in olum yildonumu (25 Subat 1495)

Ruhumun kusu, kafesinde sabirli ol,
    Bu beden, eyvah! nasil da hizli yaslaniyor.
    Simdiden duydugum cingirak sesleri,
    Kervan yola cikmaya hazir; diyor.
    Yakinda hiclik diyarina ulasacak Ve sen,
    nihayet etin boyundurugundan kurtulacaksin, hamdolsun.

Bird of my soul, be patient of thy cage,
    This body, lo! how fast it wastes with age
    The thinkling bells are already I hear
    Proclaims the caravan's departure near.
    Soon shall it reach the land of nothingness,
    And thee, from fleshy bonds delivered, bless.

8. Italyan ressam Mattia Preti'nin dogum yildonumu (25 Subat 1613)

Wedding at Cana,1655

Pilate Washing his Hands, 1663

Sayfa 3555/7020 İlkİlk ... 255530553455350535453553355435553556355735653605365540554555 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •