Sayfa 3615/7020 İlkİlk ... 261531153515356536053613361436153616361736253665371541154615 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 28,913 - 28,920 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. "Kollarin her zamanki gibi cok guclu, efendim.’ Kampaspe'nin kulagina bu sozleri fisildayisindaki eda uc gun once olmus bir insanin bile kosnullugunu uyandirirdi.

"Belki unutmus olabilirsin, ama kollarim kadar guclu baska seylerim de var," dedi Iskender gene fisildayarak.

Apelles utancla oksurerek: "Efendim bu tablo yuzyillar boyunca yasayacak bir yapit olmali. Hatta bu tablolar demeliyim, cunku iki resmini yapmak istiyorum."

"Iki mi?" diye sordu Iskender.

"Sen kabul edersen elbette."

"Soyle bakalim."

"Ilk resim Zeus gibi simsek firlatmak uzereymissin gibi ayakta dururken cizilecek. Argos hanedaninin simgelerinden biri olan kartal bulunacak."

“Le tue braccia sono sempre fortissime, sire» gli sussurrò lei all'orecchio con un tono di voce che avrebbe risvegliato la libidine in un vecchio morto da tre giorni.

‘E ho altre cose non meno forti, nel caso te ne fossi dimenticata’ le mormorò lui di rimando.

Apelle tossicchiò il suo lieve imbarazzo e affermò. ‘Sire, questo quadro dovrà essere un capolavoro degno di durare nei secoli. Anzi, questi quadri, perché ne vorrei dipingere due.’

‘Due’ chiese Alessandro.

‘Se tu sei d’accordo, naturalmente.’

‘Sentiamo.’

‘Il primo dovrebbe ritrarti in piedi, in atto di scagliare un fulmine come Zeus. E avresti accanto un'aquila, che è anche uno dei simboli della dinastia argeade.”

2. "Kadin olmayan bir dunya nasil olurdu? Ay ya da yildiz olmayan bir gece, gunessiz bir gun, renksiz gokkusagi, gulumsemeyen dudaklar ve nefes almayan bir agiz olurdu. / Che cosa sarebbe un mondo senza donne? Sarebbe come una notte senza luna né stelle, una giornata senza sole, un arcobaleno senza colori, una bocca senza sorrisi o un respiro senza aria." Alex Pramix

3. Iskoc filozof ve ekonomist Adam Smith, Milletlerin Zenginligi'ni (The Wealth of Nations) 9 Mart 1776'da yayinladi.

“Aksam yemegimizi soframizda bulmamizin sebebi kasabin,biracinin veya firincinin comertliginden degil, onlarin kendi cikarlarina olan duskunlugundendir.”

"Krallarin ve bakanlarin; ozel kisilerin ekonomisini gozetmeye kalkismalari, ihtisam kanunlariyla yahut yabanci sus ve gosteris maddelerinin ithalini yasak ederek, bunlarin masrafini sinirlandirmalari, munasebetsizligin ve haddini bilmezligin son kertesidir. Onlar kendileri, hep istisnasiz en buyuk savurganlardir.Kendi israflari, devleti batirmazsa, uyruklarininkini hic batirmaz."

4. Hollandali ressam Johan Hendrik Louis Meijer'in dogum yildonumu (9 Mart 1809)

On the coast, 1840

Arrival in France of Bonaparte on the return from Egypt on 9 October 1799, unknown date

5. Ukraynali humanist sair ve ressam Taras Grigorovic Sevcenko'nun dogum yildonumu (9 Mart 1814)

Genis yaylalarin ortasinda
    bir mezara, sevgili Ukrayna’ma,
    gomun beni oldugumde.
    Yattigim yerden
    genis ovalar gorunsun.
    Gorunsun Dnipro ve
    gorunsunyamaclari nehrin.
    Gorunsun , duyulsun
    kukremesi nehrin.
    Ukrayna’dan mavi denize
    dusman kanini alip
    goturunce Dnipro;
    her bir seyi,
    tarlalari ve tepeleri terk edip
    dua etmek icin Tanri’ya varacagim.
    O gune kadar
    Tanri’yi tanimiyorum.
    Gomun beni ve kalkin ayaga!
    Kirin zincirlerinizi
    ve yikayin dusmanin
    kaniyla ozgurlugu!
    Ve beni buyuk ailemizde,
    ozgur ailemizde,
    yeni ailemizde sefkatle
    ve usulca anmayi unutmayin.

When I die,
    let me rest, let me lie
    amidst Ukraine’s broad steppes.
    Let me see
    the endless fields and steep slopes
    I hold so dear.
    Let me hear
    the Dnipro’s great roar.
    And when the blood
    of Ukraine’s foes flows
    into the blue waters of the sea,
    that’s when I’ll forget
    the fields and hills
    and leave it all
    and pray to God.
    Until then, I know no God.
    So bury me, rise up,
    and break your chains.
    Water your freedom
    with the blood of oppressors.
    And then remember me
    with gentle whispers
    and kind words
    in the great family
    of the newly free.

6. Denemeleri ve cocuk kitaplari ile unlu Ingiliz Romantik yazar ve sair Anna Laetitia Barbauld'in olum yildonumu (9 Mart 1825)

Sakin tabiatini gosterir onun duzgun satirlari;
    Cehresi kadar cilali, ve giysisi kadar derli toplu;
    Karari kadar saglam, havasi kadar rahat;
    Yanlissiz ama ozgur, ve usule uygun fakat durust:
    Ve ayni gorkemler yoneltir kalemini onun
    Halini ve tavrini sekillendiren ve adimlarini yonlendiren.

7. Italyanca librettosu Temistocle Solera tarafindan Fransiz Auguste Anicet-Bourgeois ve Francis Cornue'nun Incil'de Eski Ahit Yeremya kisminda bulunan bir hikayesinden uyarladigi, Giuseppe Verdi'nin besteledigi 4 perdelik Nabucodonosor operasi ilk kez 9 Mart 1842’de Milano, Teatro alla Scala’da sahnelendi.

8. Francesco Maria Piave’nin librettosunu, Victor Hugo’nun Hernani romaninda uyarlayarak yazdigi, Giuseppe Verdi’ni besteledigi 4 perdelik Hernani (Ernani) operasi ilk kez 9 Mart 1844’de Venedik, Teatro La Fenice’de sahnelendi.

Sayfa 3615/7020 İlkİlk ... 261531153515356536053613361436153616361736253665371541154615 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •