Sayfa 6127/7020 İlkİlk ... 51275627602760776117612561266127612861296137617762276627 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 49,009 - 49,016 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Amerikali roman ve kisa oyku yazari, sair, cevre aktivisti, kultur elestirmeni, ciftci Wendell Erdman Berry’nin dogum gunu ( 5 Agustos 1934 )

Dunyanin kederi icimi burudugunde
    ve uyandigimda en ufak bir sese
    gelecegim ve cocuklarimin gelecegi icin korkarak,
    gidip uzaniyorum subasinda, govel ordek
    tum guzelligiyle yuzerken buyuk balikcil besleniyor.
    yabanillarin dirligine katiliyorum
    kederli dusuncelerin vergisini kesmeyen
    omurlerinden. Dingin suyun huzuruna variyorum.
    gun gormemis yildizlari duyumsuyorum tepemde
    isiklar icinde beklesen. Bir muddet
    birakiyorum kendimi dunyanin lutfuna, hurum iste.

“ Gecmisi biz tanimlariz. Ondan ve ondaki kotuluklerden kacmaya calismak icin mantikli sebeplerimiz vardir. Ama ondan sadece ona iyi seyler ekleyerek kacabiliriz. ”

2. James Jones'un ayni isimli romanindan uyarlanan, Fred Zinnemann'in yonettigi, Burt Lancaster, Montgomery Clift ve Frank Sinatra'nin basrollerini paylastigi, Akademi Odullu Insanlar Yasadikca ( From Here to Eternity - Da qui all'eternità ), 5 Agustos 1953'te New York'ta gosterime girdi.

3. Isvicreli ressam Alfred Heinrich Pellegrini’nin olum yildonumu ( 5 Agustos 1958 )

Vornübergebeugter Mädchenakt, 20.Jahrhundert

Sitzender Akt ( Seated Nude ) , 1910

4. Romanlari cok satan Italyan kokenli Amerikali roman yazari David Baldacci'nin dogum gunu ( 5 Agustos 1960 )

—Ama esinin vefat ettigini duymustum.

Jack basini iki yana salladi. ' Bu hic bir seyi degistirmez. '

—Efendim?

—Birini seviyorsaniz, sevginiz sonsuza kadar surer.

—But I thought your wife passed away.

Jack shook his head. ' Doesn't matter '

—What?

—When you love someone, you love them forever

—Hizli bir sekilde on kez ustuste ' on ' demeni istiyorum. Hadi basla !

Web soyleneni yapti ve Claire sordu. 'Aluminyum kutular neden yapilmistir ?

Web gurur dolu bi ses tonuyla gulumseyerek ' Teneke, ' dedi.

—Aluminyum.

Claire ayni rahatlatici ses tonuyla devam etti. 'Ustura kayisinin ne oldugunu biliyor musun ? Eski Bati'da tras bicaklarini bilemek icin kullandiklari sert bir deriydi. Cok hizli bir sekilde on kez 'ustura' demeni istiyorum. Basla.

Web bu kez cok dikkatli bir sekilde kelimeyi on kez tekrarladi.

—Yesil isikta ne yaparsin ?

Yuksek sesle ' DURURUM ! ' dedi.

—I want you to say out loud the word ‘ten’ ten times fast. Go ahead and do that.

Web did so and then Claire asked. ' What are aluminum cans made from ? '

—Tin, Web said in a proud voice, and smiled.

—Aluminum.

His smile faded.

Claire continued in her soothing voice, ' You know what a strop is ? It’s a rough leather strap that men used to use in the Old West to sharpen their razors. I want you to say the word ‘ strop ’ ten times very fast. Go ahead and do it. '

Obviously very wary now, Web said the word ten times.

—What do you do at a green light ?

—STOP! he said loudly.

5. Ingiliz hard rock grubu Whitesnake'in kliplerinde de rol alan, Amerikali aktris Tawny Kitaen'in dogum gunu ( 5 Agustos 1961 )

6. Amerikali aktris ve model ( Norma Jeane Mortenson / The Blonde Bombshell, MM ) Marilyn Monroe'nun olum yildonumu ( 5 Agustos 1962 )

7. The Beatles, 7.albumu Revolver'i 5 Agustos 1966 tarihinde Parlophone etiketiyle piyasaya surdu.

8. Clint Eastwood, Inger Stevens, Pat Hingle ‘in basrollerini paylastigi western Onlari Yuksege As ( Hang ' Em High - Impiccalo più in alto ), 5 Agustos 1968 tarihinde vizyona girdi.

Sayfa 6127/7020 İlkİlk ... 51275627602760776117612561266127612861296137617762276627 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •