Değerli katkınız için teşekkürler.

Yani %33.3 ten %20 sapma olursa, (%26,7-%39.9 dışına çıkmak) acil durum fonumdan(Zpk) satıp, ilgili aralığın(%26.7) altına düşen fona minimum alım yaparak ilgili aralığa geri döndürme üzerine. Acil durum fonumda bu işlem için yeterli nakit yoksa, yükselmiş fon/fonlardan, minimim miktar satarak, düşük kalan fonu gerekli aralığa geri döndürecek miktar alış yapmak. Tabiki böyle bir durum her zaman olacak bir durum değil, ekstrem bir durum.
Özellikle yukarıdaki taktiğiniz dikkatimi çekti. Anladığım kadarıyla portföyünüzü çok karışık bir hale getirmekten hoşlanmıyorsunuz ve 3'e bölmüşsünüz. Onda da aşırı sapma durumlarında (volatil dönemler vb gibi süslü kelimelerden hoşlanmıyorum) birbirlerine ters hareket edeceklerinden yola çıkarak bu tip dönemlerde portföy ağırlıklarını değiştirerek maliyetlerinizi düşürüyorsunuz ve yeni bir stratejiye geçiyorsunuz.

Bu arada Sharpe oranlarından bahsedince zamanında yararlandığım Açık Öğretim Fakültesini Portföy Yönetimi ile ilgili bir eğitim dökümanı vardı elimde, diğer arkadaşların da yararlanması için linkini paylaşayım.

https://dosya.org/Wnywj

Portföyüm için google tablolar sitesinde oluşturduğum online tablo ile de, iş yoğunluğuma göre günlük ya da haftalık olarak fon portföyümdeki yüzdelik değişimleri takip ediyorum.
Ben de benzer şekilde bir portföy dosyası tutuyorum. Birkaç aydır düzenli tuttuğumdan çok ilkel bir durumda, ilerleyen dönemlerde kabaca bu dosya içeriklerinizden de yararlanmak isterim. Böylece eksikliklerimi böylece görmüş olurum. Kendimin takip ettiği dosya içeriğini de ilerleyen günlerde ayrıca paylaşacağım.

Tekrar katıkınız için teşekkürler.