Sayfa 15/72 İlkİlk ... 513141516172565 ... SonSon
Arama sonucu : 575 madde; 113 - 120 arası.

Konu: FONARŞİ ( hellistheothers )

1. Fonlarda Biriktirme Üzerine Deneme (2)

Bu aşamadan sonra yapacağımız ilk şey, her zaman , günlük yatırım miktarı olarak aldığımız 100 tl. nin 3 katı kadar miktarı sürekli boşta tutmak. Yani günlük yatırımımız dışında her zaman 300 tl. boşta para olacak.

Günlük yatırım için ayırdığımız miktar , yani 100 tl = toplam 2% eksi değişime denk gelecek.

Nasıl bir biriktirme yapılacağını en iyi örnekler anlatacağı için onun üzerinden gidelim.

Örnek 1 : bist 100 % 2,10 usdtry % -0.50

Artı performans gösteren dayanağa yatırım yapan fonlara ertesi gün yatırım yapmıyoruz.

Bu koşulda hisse bazlı fonlara yatırılacak miktar = 0 tl.

döviz bazlı enstrümanlara ise 100= %2 ise , 25 = -0.50% olacağından

döviz bazlı fonlara yatırılacak miktar = 25 tl

Kalan 100-25 = 75 tl ise, 1.kategorideki sabit getirili fonlara yatırım yapılacaktır.

Örnek 2 : bist 100 - %1,10 usdtry %-0.90

Bu durumda hisse yoğun fonlara 55 tl.
    döviz bazlı fonlara ise 45 tl yatırılacaktır.

sabit getirili fonlara o gün yatırım yapılmayacaktır.

Örnek 3 : bist 100 -%2,20 usdtry %-1,00

bu durumda hisse yogun fonlara 110 tl ,

döviz bazlı fonlara 50 tl yatırım yapılacaktır.

Bu durumda günlük yatırımımız 60 tl aşılmak zorundadır. Bu kısmı , boşta tuttugumuz 300 tl ( günlük yatırım miktarı *3) kısmından karşılayacağız.

Sonrasında tekrar 300 tl boşa çıkarmak için gerekli sabit getirili fonu satacağız.

Kolayca anlaşılacağı üzere, hem bist100 hem usdtry'nin artı olduğu günlerde günlük yatırımımızı sadece sabit getirili fonlara yaapcağız.

Burada en bariz sıkıntılardan biri, 50 tl altında fon alımı mümkün değildir çoğu zaman. Bu yüzden, 50 tl altı alımlar pas geçilebilir, sadece üstündeki işlemler uygulanabilir. Ya da diyelim ki 20 tl.lik bir yatırım pas geçildiyse, sonrasında 30 tl.lik yatırım gerektiği anda beraber yapılabilir.

Benim kişisel olarak günlük yatırım miktarım bu meblağın üzerinde olduğu için pratikte bu sıkıntı ile karşılaşmıyorum, ancak bu durumda olanlar kişisel revizeye gidebilir.

Zaten birebir uygulanması için değil, başta da söylediğim gibi ufuk açmak için paylaşıyorum.

Metodun amacı, fon maliyetlerini mümkün olduğu kadar düşük tutabilmek, girişleri doğru yerde yapmaya çalışmaktır.

Ve yine uzun vadede dönemsel sapmalar olsa dahi , portföyde sabit getirili fonlar %50 civarı yer tutarken döviz bazlı enstrümanlar %25, endeks bazlılar da %25 tutacak ve daha önce başka bir yazıda paylaştığım ideal portföy kurgularına da yakın olacaktır.
    Son düzenleme : hellistheothers; 15-10-2020 saat: 16:20.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

2. Fonlarda Biriktirme Üzerine Deneme (3)

Özetle, fonlarda birikimin temel amacı düşen enstrümanlarda alım yapıp, olası yukarı hareketlerde beklemektir.
    Herkes buna uygun kendi modellemesini yapabilir aslında.

Bu; psikolojik olarak daha yönetilebilir, yatırım fonları genel mantığı ile de daha uyuşur bir stratejidir.

Yatırım kurumlarında çalışan profesyonel dostlarımla da sohbetlerimde her zaman söyledikleri, hisse senedi yatırımcılarında batışların en büyük nedeninin ''paçal'' denen hisse düştükçe daha çok almak üzerine yeryüzünde yeri olmayan , hiç bir trade mantığı ile uyuşmayan bir yolun izlenmesidir.

Tekil şirketler batabilir, ne kadar büyük olurlarsa, olsun, ancak endeksler batmaz. Dolayısıyla aynı anda en az 40-50 şirkete yatırım yapan fonların , şirketlerin aksine bir ''dibi '' vardır. Çünkü bütün şirketler asla aynı anda batmaz.

Zaten hisse fonu seçiminde de detaylarını açıkladığım üzere, endekse birebir paralel giden, relatif getiri yapamayan hisse fonlarla asla ilgilenmeyeceğiz. Bizim gözümüz hep bist100'ü yenebilen fonlarda olacak.

Dolayısıyla, paçal'ın tam da uygulanabileceği, sonuç alınabileceği alandır yatırım fonları.

Bol kazançlar.

Bir sonraki yazıda eurobond fonları seçimi, nasıl bir getiri umulmalı, yatırım dinamikleri, tefaştaki eurobond fonları, nelerden etkilenirler, vs. den bahsedeceğim.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

3.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Kısa Piyasa Yorumu 14 /10

Endeks : Düne göre ekstra bir şey söylemeyeceğim. Aynen devam ediyor. TL zirve 1,245 test edilecektir.

usdtry : Yeni direnç 8.00 mi oldu psikolojik anlamda, test ettiğinde satış gelip gelmeyeceğini görmek gerek. 7.50'ye gevşemesi halinde uzun kontrat ile alım yapmak dışında izleyeceğim sadece.

fonlar : orada da değişen bir şey yok. eib ve ıdy ile birlikte zaman zaman gbc ( yabancı hisse fonu ) ekliyorum şimdilik. Hisse fonu ve eurobond fonu eklemeyip bekliyorum.

Hisse portföyümde bugün beklemediğim kadar çabuk prim yapan ipeke'yi çıkardım. mepet ve pgsus ekledim. Son durum mepet/pgsus/sasa/gsdde
    15.10 / Kısa piyasa Yorumu

Endeks tarafında sınırlı ve hacimsiz satışlar var. Şu anda sadece destek noktalarını güçlendirdiği düşünülebilir. Kısa vadeli boğa piyasasının kısmi düzeltmesi hüviyetinde. Bahsettiğim 1140- 1120 vs. altı olmadıkça 1245 hedefli hareket sürecektir kanımca.

usdtry / trendi sürüyor ancak açının dikliği de azalıyor. Biraz dinlenmek, konsolide olmak isteyecektir ppk toplantısına kadar. Ancak daha önce de yazdıgım gibi. 7.50 civarına gevsemesini alım fırsatı kullanmak dışında izlemekle yetiniyorum.

fonlar : sadece sabit getirili fonları artırmaya devam.

Hisse : Aynı 4 hisse ile devam ediyorum. ( tektu ekledim ) mepet/pgsus/sasa/gsdde/tektu

viop : 129.700 civarında %50 kadar endeks uzun pozisyona girdim.

4. Özellikle son paylaşım serisi tamda beklediğim şeydi. Çok teşekkürler sn. hellistheothers

Biriktirme tekniğinizi çok iyi anladım ve bence son derece mantıklı. Belki günlük olarak istikrarlı uygulayamam ama alımlarımı bu formata uyarlamakta çok zor değil. Paylaşımlarınız için tekrar teşekkürler. Son olarak fon isimleri konusunda diğer başlıkta fikirlerimi beyan ettim. Umarım sizde aynen bu formatta devam eder ve gerek fon özelinde gerekse portföy detaylı olarak paylaşımlarla yol gösterirsiniz.

Saygılarımla,

5.  Alıntı Originally Posted by Saf_sata Yazıyı Oku
    Özellikle son paylaşım serisi tamda beklediğim şeydi. Çok teşekkürler sn. hellistheothers

Biriktirme tekniğinizi çok iyi anladım ve bence son derece mantıklı. Belki günlük olarak istikrarlı uygulayamam ama alımlarımı bu formata uyarlamakta çok zor değil. Paylaşımlarınız için tekrar teşekkürler. Son olarak fon isimleri konusunda diğer başlıkta fikirlerimi beyan ettim. Umarım sizde aynen bu formatta devam eder ve gerek fon özelinde gerekse portföy detaylı olarak paylaşımlarla yol gösterirsiniz.

Saygılarımla,
    Çok teşekkür ederim, elimden geldiği kadar, vaktim olduğu kadar paylaşımlara devam etmeye çalışacağım.

6. merhabalar, alıma kapanış verilerine göre mi karar veriyorsunuz yoksa belirlediğiniz bir saatteki verilere göre fonun o günkü son işlem saatini yakalayacak şekilde mi emir giriyorsunuz?

7.  Alıntı Originally Posted by coltrane Yazıyı Oku
    merhabalar, alıma kapanış verilerine göre mi karar veriyorsunuz yoksa belirlediğiniz bir saatteki verilere göre fonun o günkü son işlem saatini yakalayacak şekilde mi emir giriyorsunuz?
    Kapanış verileri. elbette ertesi günkü veriler bir gün önceki ile uyuşmayabilir, ancak uzun vadede daha avantajlı fiyatlar oluşuyor.

8. Sn. hellistheothers;

Hem ana başlıkta, hem de kendi başlığınızdaki bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Biriktirme yöntem önerinizi anladım, ancak toplu giriş için bir öneriniz olabilirmi? Yeni giriş yapacaksak günlük biriktirme şeklinde mi ilerlemeyi önerirsiniz yoksa başka bir formülle girdiyi fon gruplarına dağıtmayı mı?
    Mesela 45 gün önce ilk kez fon alma kararı vermiş olsaydık, bu sürede hem bist100, hem de USDTRY çoğunlukla artı yazdığı için neredeyse tüm paramızı sabit getirili fonlara yatırmamız gerekecekti.

Tekrar paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.

Sayfa 15/72 İlkİlk ... 513141516172565 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •