Sayfa 7/72 İlkİlk ... 567891757 ... SonSon
Arama sonucu : 575 madde; 49 - 56 arası.

Konu: FONARŞİ ( hellistheothers )

1. Selamlar,
    Hisse senedi fonlarını anlayamıyorum, sanki yıllarca aynı hisse senetlerini tutuyorlar ve bundan işletim ücreti alıyorlar gibi geliyor bana.
    Ayrıca çok 'uzaktan' bir sorum var benim. Fon değerini nasıl belirliyor ve fonlar nasıl el değiştiriyor?
    Gene bir tahta var ve biz oraya alım-satım yazıyorsak ucuz ya da pahalı fon olabilir, fon sahip olduğu hisselerin değer artışı ya da azalışından etkilenmeyebilir mi? Okuduğum fonlarda da hep bir hedef konusu var, örneğin altın ve gümüş fonlarında altın ve gümüşün fiyat artışı kadar artmayı hedefledikleri yazıyor. Zaten salt gümüş fonu, gümüş değeri kadar artıp azalmaz mı? Bu nasıl hedeftir?

Bist 100 grafiğine bakınca da ben hep üzülüyorum, şu anda 'daha sonra daha iyisini alabilmek umuduyla- satın almaktan vaz geçeceğim bir ürünü(otomobil, bilgisayar, cep telefonu fark etmez) daha sonra daha iyisini bırak, aynı kalitede olanını bile alamayacağım gibi geliyor hep.. Ne zaman bunu söylesem forumda bist 100 ün üzerinde getiri elde etmenin 'çok kolay' olduğu yazılıyor forumda. E, madem öyle, fon sayfasına da bu soruyu sormuş olayım. Bist 100 kıstas değil mi geriye dönük verileri incelemede?

Kaldı ki, 'karlılığını sürekli arttırmış' şirketleri incelediğimde dahi ben bir reel getiri göremiyorum. Varsa da yadsınacak miktarda... Hatta son 10 yılda karlılığını 1000 kat arttırmış bir şirketin grafiğine baktım, elimde tutsam şirket daha ne yapsın diye düşünüp ağlardım herhalde. Burdan da şu soru çıkıyor Borsa, şirketlerin gerçek değerini yansıtıyor mu? Ya da biz gerçek değeri altında olanları bulup, gerçek değerine çıkacak 'umuduyla' alım mı yapıyoruz sadece? Belki de Sonsuza kadar ucuz kalacak, bir başka bir şey de hep pahalı kalacak. Tesla(400 milyar dolar) ilk defa bu sene kar etmiş. Son 5 yılda 40 katına çıkmış değeri. (TL ye karşı) apple (2trilyon usd) o kadar atmamış. (çeyrek 13milyar usd kar)
    Koç holding 5 yıl önceki fiyatında ama bu senenin ilk yarısında 4,4 milyar TL kar etmiş. Enflasyona karşı bile yenilmiş. Toplam şirket değeri 26 milyar TL. Sadece 3 senelik karıyla tekrar koç holding satın alabilirler. Turkcell hisse fiyatından yola çıkarak şirket değerinin 3te 1 fiyatına neredeyse satıldı, hisse değeri günlerce %10 arttı. Şirketin asıl Sahibi kendi payını borsa fiyatına göre 'bedavaya' vermiş olmasına rağmen.
    Genelde şirketleri incelerken en çok CEO larını okuyorum, haklarında bulabildiğim ne varsa. (milyonda bir bile olsa ortak olacağız en nihayetinde). Ben de fon fon yöneticilerini bulmaktan yana oy kullandım ama fon yöneticisi olup da sosyal medyada aktif ya da herhangi bir söyleşi, forum konuşması olana da daha rastlamadım. Bu nedendir? Sanki bana bütün fonları aynı insanlar yönetiyor ve yılda bir iki değişiklik ya yapıyorlar ya da yapmıyorlar gibi geliyor. (Kap metinleri hariç. Orada aktifler bir tek. Onu da muhtemelen bir beyaz yakalıya yazdırıyorlardır.)

Saygılar..

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Burası forumun en verimli ve faydalı bölümlerinden biri olacak. Paylaşımlarınız ve destekleriniz için tekrar teşekkürler Sn. hellistheothers

3.  Alıntı Originally Posted by Saf_sata Yazıyı Oku
    Burası forumun en verimli ve faydalı bölümlerinden biri olacak. Paylaşımlarınız ve destekleriniz için tekrar teşekkürler Sn. hellistheothers
    Çok teşekkürler , çok değerli katılımlar oluyor, sağolun.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

4. Hisse Fon Seçim Kriterleri

Hisse Fon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Kriterleri , alım öncesi ve alım sonrası şeklinde ikiye ayırmak daha anlamlı ve doğru olacaktır.

Alımdan Önce :

1. Endeks Relatif Getiri Başarısı.

Sadece getiriye bakmak son derece yanlış ve yanıltıcıdır. Bunun nedenini bir önceki konuda detaylandırıp anlatmaya çalışmıştım. Öncelikle hisse fonun 3 aylık/6 aylık/1 yıllık/ 5 yıllık periyotlarda bist100 getirisi ile kıyaslanmalı.

Her periyot için aylık en az %1.5 relatif başarı sağlayıp sağlamadığı kontrol edilmeli.

Yani 3 aylık periyotta endeksin %4.5 , 6 aylık periyotta %9.0 , yıllık periyotta %18.0 üstünde olması vs. gibi.

Bu rakamlar olmazsa olmaz değildir, ancak başarı için yaklaşık alt sınırlardır.

Dolayısıyla tekrar altını çiziyorum, getirisine değil, endekse göre getirisine bakıyoruz.

2. Günlük minimum alım miktarları

Bu değer, 500-600 tl gibi değerlerden düşük olmalı ki, ilerde bahsedeceğim, fonlarda biriktirme metodunda da kullanılacağı üzere günlük düzenli alımlara müsait olmalı.

3. 1 aylık/3 aylık / 6 aylık / yıllık periyotları arasında oransallık ve stabilite maksimumda olmalı.

iki hisse fonu düşünelim.

a hisse fonu 1 aylık %5 3 aylık %15 6 aylık %30
    b hisse fonu 1 aylık %2 3 aylık %28 6 aylık %32

B hisse fonu getirisi daha yüksek olmasına karşın, getirileri arasındaki oransallık stabilitesi yüzünden a hisse fonu seçilmeli. Başarısını, dönemsel tesadüflerden de bu sayede arındırmış olacağız.

Bu örnekte ideal bir durumdan örnek verdim asla bu kadar oransal olarak temiz olmayacaktır.

4. Türev Oranı

Hisse fonlar, endeksi geçmek için ellerinde doğal olarak çoğu zaman türev ve kaldıraçlı finansal enstrümanlar taşımakta. Ancak bunların miktarının portföy içinde az olması her zaman daha tercih edilir bir durumdur.

%15 üstünde türev ciddi tehlike arzeder.

5. İçerik Güvenliği

Mevzuatın izin verdiği ölçüde içeriğini ve hisse detaylarını açıklamayanlar tercih edilmeli. Hisseler bilindikçe piyasa oyuncuları fonun know-how'ından ( bilgi birikiminden ) ücretsiz yararlanıp, copy-paste işlem yapabilmekte ve fonun hisselerinde volatiliteyi artırıp, alım satımı zorlaştırabilmektedir.

Bu da olmazsa olmaz, değil, olursa iyi olur şartlardandır.

6. Fon Yönetim Ücreti

Bunun sanılanına aksine hiç bir önemi yoktur, zaten baktığımız getiriler bu ücretten arındırılmış net getiriler olacak tefaşta. O yüzden bize 5 lira kazandıracak fonun 1 lira kesmesindense 10 lira kazandıracak fonun 2 lira kesmesini umursamak anlamlı olmayacaktır.

7. Fon betası :

Beta değeri , bir fonun volatilitesini ifade eder.

A hisse fon , endeks 1 artarken 1,5 artıp, 1 düşerken 1.5 düşüyorsa,
    B hisse fon , endeks 1 artarken 1.2 artıp, 1 düşerken 1.2 düşüyorsa,

A hisse fon betası daha yüksektir, içeriğindeki hisselerin daha hassas, daha spekülatif olması olasıdır.

Bu değeri, hisseler için hesaplayan programlar olmasına ragmen, fonalr için hesaplayan bir program ya da veri ekranına rastlamadım. O yüzden, maalesef pratikte bunu gözucuyla 10-15 günlük verilere bakıp tahmin etmekten başka yolumuz yok.

Alımdan sonra

1. Performans Takibi

Alım yapılan fonun endekse relatif getirisi günlük takip edilmeli, ancak fon ile ilgili temel kararlar 3 aylık bir süreçten önce asla verilmemeli. Bir fonun başarılıdan, başarısız konumuna geçtiğini gösterecek veriler en az 3 aylık bir dilimi içermeli.

2. Fon Yönetim Kadrosu Takibi

Kap bilgileri aracılığıyla, fonun yöneticilerinin değişip değişmediği belli periyotlarda kontrol edilmeli, eğer değişmişse, 1.maddedeki ana takip süresi 1 aya indirilmeli.

Not : Bir sonraki başlıkta, portföyün içeriğinde hangi kategorilerin , hangi oranlarda olması, ideal portföy kurguları, ondan sonraki konuda değişken fon seçim kriterlerinden bahsedeceğim.

Bu kriterler teknoloji hisse fon, yabancı hisse ya da eft fon vs. gibi fonlar için değil yerli hisse fonlar için geçerlidir.
    Son düzenleme : hellistheothers; 09-10-2020 saat: 11:20.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Sn. Hellistheothers geç farkettim cok isabetli ve faydalı olmuş. Herkese hayırlı olsun yeni konu

Beta için türk fonları icin gördüğüm kadarıyla açık kaynak olmayan ücretli bir site var. Fonbul.com fonların standart sapmalari, sharpe ve treynor rasyoları gibi risk/performans değerlerini yayımlıyor. Full sürümünü kullanmadım. Kullanmış bir kişi varsa tecrübelerini merak ediyorum.

Yada açık kaynak bir yer bilen var mıdır?
    Aslında veri konusunda forumda cok yetenekli insanlar var. Bir el atsalar )

6.  Alıntı Originally Posted by matac Yazıyı Oku
    Sn. Hellistheothers geç farkettim cok isabetli ve faydalı olmuş. Herkese hayırlı olsun yeni konu

Beta için türk fonları icin gördüğüm kadarıyla açık kaynak olmayan ücretli bir site var. Fonbul.com fonların standart sapmalari, sharpe ve treynor rasyoları gibi risk/performans değerlerini yayımlıyor. Full sürümünü kullanmadım. Kullanmış bir kişi varsa tecrübelerini merak ediyorum.

Yada açık kaynak bir yer bilen var mıdır?
    Aslında veri konusunda forumda cok yetenekli insanlar var. Bir el atsalar )
    Çok teşekkür ederim Sn. Matac, ben de kurcalayım biraz.

7. Bir önceki gönderimde sehven, etf yerine eft fon yazmışım, gönderiyi değiştirmeme izin vermedi sistem, düzeltir özür dilerim.

8. Kısa Piyasa Yorumu 09/10

endeks : 1120 üstünde kaldığı sürece, 1245 hedefi ile hareket sürecektir. Dolar bazında zayıflık / alternatif getirili alanların daralması , temel ve yapısal nedenlerden daha çok etkili olacaktır. Dönemsel olarak da genelde borsanın başarılı olduğu bir dönemdeyiz. Hacim profili, viop takası vs. gibi kriterler de bunu destekliyor.

usdtry : 7.50-7.80 konsolidasyon bandı yaklaşımı tümü ile iptal oldu. Artık bambaşka bir pencere açıldı. İdari ( çok yuksek faiz artırımı vs. ) önlemler olmadıkça, tl'de zayıflama sürecektir. Olası 7.50 gerilemesi çok ciddi alım fırsatıdır.

fonlar : yaklaşık 100 liralık eib, 50 liralık ıdy ve 100 liralık gbc fon ekledim portföye. Eurobond fonları ve hisse fonları artırmadan devam ediyorum.

taşıdıgım hisseler / oyakc, sasa, aygaz,cusan

Sayfa 7/72 İlkİlk ... 567891757 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •