Sayfa 672/681 İlkİlk ... 172572622662670671672673674 ... SonSon
Arama sonucu : 5443 madde; 5,369 - 5,376 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1. Arkadaşlar bir lot alanı pişman ediyorlar. Hemen aşağı basıyorlar.

Redmi 4X cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Halk bankasının durumu özel.

0,48 dediğin THY PD / DD değeri , 0,24 olan Arena PD / DD değerinden 2 kat daha yüksek.

Piyasanın şu an çok farklı şeyler fiyatladığı kesin. Yoksa son dönemlerin en iyi kar rakamını açıklayan Arena 0,24 PD / DD değerindeyken , diğer bilişim şirketlerinin 1'in üzerinde olmasını başka türlü açıklıyamayız.

Arena üzerinde oyun uzun zamandır sürüyor. Sadece PD / DD olayı değil olay , FD / FAVÖK de süper ucuz , F/K da çok ucuz . Yatırım yapılırken bunlara bakılmayacak da nereye bakılacak ?

Ama şu an piyasa artıdayken bile arena %3 düşüyorsa , bu arenaya özel bir oyun oynandığını gösterir. KY de panik yapmış olabilir ama şu an itibari ile dönen lot sayısı 55 bin. Bu tahtada herkes bu hareketi yapar. Çok da büyük oyuncu olmaya gerek yok. Tahta boş.ve nedne talep gelmediğini anlamış değilim.
    sn emirhan...

bilanço sonrası yine ertan tunayı aramıştım... neler sorduğumdan bahsedeyim.

---vergi gideri çok gelmemiş usd bazlı bilanço hazırlamayı mı bıraktınız dedim.. maalesef bırakmamışlar.. """dolar artışı yine yüksek vergi gideri demek...
    --- öz sermaye çok artıyor kar yok dedim...---- ticarı alacaklardan kaynaklı dedi... dolar kurunun etkisi..
    --- paynet ve yukko nun kara etkisini sordum. ---- çok düşük dedi kurumsal satışlardan şirketin para kazandığını.. bu kurumsal satışların devlet kurumları büyük şirketler olduğunu söyledi..

--- sektörün en verimsiz şirketiyiz.. pazarlama ve genel yönetim gideri karı götürüyor..---- 2019 yılınnın başından beri üst düzey yöneticilerimiz bu konu hakkında konuşuyorlar çözüm aradıklarından bahsetti. bizde farkındayız gibi.. ama net bir değişimden söz edemedi... burası çok önemli..tekrar arayıp konuşmak gerekli özellikle ayda bir...
    YATIRIM, sonu yanlış giden SPEKÜLASYONDUR. EĞER, zamanında spekülasyondan çıkmazsanız MECBUREN yatırımcı olursunuz.

3.  Alıntı Originally Posted by mdal Yazıyı Oku
    sn emirhan...

bilanço sonrası yine ertan tunayı aramıştım... neler sorduğumdan bahsedeyim.

---vergi gideri çok gelmemiş usd bazlı bilanço hazırlamayı mı bıraktınız dedim.. maalesef bırakmamışlar.. """dolar artışı yine yüksek vergi gideri demek...
    --- öz sermaye çok artıyor kar yok dedim...---- ticarı alacaklardan kaynaklı dedi... dolar kurunun etkisi..
    --- paynet ve yukko nun kara etkisini sordum. ---- çok düşük dedi kurumsal satışlardan şirketin para kazandığını.. bu kurumsal satışların devlet kurumları büyük şirketler olduğunu söyledi..

--- sektörün en verimsiz şirketiyiz.. pazarlama ve genel yönetim gideri karı götürüyor..---- 2019 yılınnın başından beri üst düzey yöneticilerimiz bu konu hakkında konuşuyorlar çözüm aradıklarından bahsetti. bizde farkındayız gibi.. ama net bir değişimden söz edemedi... burası çok önemli..tekrar arayıp konuşmak gerekli özellikle ayda bir...

Sn. Mdal bilgi için teşekkürler. Yatırımcı ilişkileri bölümünün bu kadar açık ve detaylı bilgi vermesi de ayrıca takdire şayan bence. Genelde çok ketun olurlar ve genelde herkesin verebileceği yuvarlak cevaplar verirler ama bu sefer daha açık konuşmuşlar.

Aslında söylenenler de bizim burada paylaştığımız ve dillendirdiğimiz konular.

USD bazlı muhasebe hesabı tutan firmalarda doların bir önceki döneme göre düşmesi veya aynı kalması kara olumlu yansır ( daha az vergi ödeyecekleri için ) , öz sermayeye ise negatif yansır.

31.12.2018 tarihinde kur 5.30 civarı idi. 31.3.2019 tarihinde ise 5.60 civarı. Yani 3 ayda %5-6 civarı yükselmiş. Önceki dönemlere göre daha stabil kalmış diyebilitiz. Bu durumun karlılğa çok etki etmeyeceği ve şirketin normal karını edeceği belliydi. Nitekim güzel kar açıkladı.

USD bazındaki yüksek alacak ve stokları da TL bazında arttıracağı için öz sermayenin de yükseleceği belliydi.

Bunun tam tersini 2018 3. çeyrek ile 4. çeyrek arasında görmüştük. Orada da kur Ekim -Aralık arası çok düştüğü için 14 milyon zarardan kara geçmiştik ama öz sermaye de düşmüştü.

Dolayısıyla bu kural değişmeyecek. USD yükseldiği sürece karlılık düşecek ama öz sermaye artacak. USD düştüğü sürece de tersi olacak. 1 Nisandan bu yana kur %10'a yakın yükseldi. Haziaran sonuna böyle girersek yada daha yüksek girersek , karlılık yine zarar görür ama öz sermaye artmaya devam eder.

Genel yönetim ve pazarlama giderilerinin sektör ortalamalarının en az 2 katı olduğunu burada defalarca yazdık. Net kar marjı diğer bilişim şirketlerinde %2-4 arası iken , Arena'da %1 bile değil. Buna acil tedbir alınması lazım ama ilk çeyrek gelir tablosunda çok bir fark yok henüz.

Yukkonun para kazanmadığı aşikar ama Paynet gittikçe büyüyor. Belki şu an çok para kazanmıyor olabilir ama geleceğin işi bu fintech olayı. O yüzden orada büyüme ve karlılık artarak gider. Yukko için çok pozitif değilim elden çıkarsalar belki daha iyi olur.

Özellikle bulut teknoloji ve yazılım işinden daha çok kurumsal pay alırlarsa karlılık da artacaktır.

Ben satışlar böyle arttığı sürece iyimserim. Net kar marjı artmasa bile satışların yüksekliği net karın yükselmesine sebep olur. Net kar marjını da arttırabilirlerse süper olur.

4. sevgili emirhan bey, arena konusunda çok bilgilisiniz gerçekten, öncelikle emeğinize sağlık... size göre gerçekten hisse fiyatı olan 3 tl yi nasıl buluyorsunuz? dolara vursanız 0,50$ yapıyor? gerçek ederimiz ne olmalı? tabi ülkenin içinde bulunduğu durum cabası, çok teşekkürler, emeğinize sağlık demek istiyorum...

5.  Alıntı Originally Posted by the pasha Yazıyı Oku
    sevgili emirhan bey, arena konusunda çok bilgilisiniz gerçekten, öncelikle emeğinize sağlık... size göre gerçekten hisse fiyatı olan 3 tl yi nasıl buluyorsunuz? dolara vursanız 0,50$ yapıyor? gerçek ederimiz ne olmalı? tabi ülkenin içinde bulunduğu durum cabası, çok teşekkürler, emeğinize sağlık demek istiyorum...

Sevgili pasha öncelikle teşekkür ederim. Arena konusunda benden daha bilgili arkadaşlar var ama belki de bu ortama çok da girmek istemiyorlar. Maalesef çok nankör bir ortam burası. Bazen çok iyi niyetli bildiklerinizi , görebildiklerinizi anlatıyorsunuz ama ya spekülatörün adamı yada KY düşmanı olarak damgalanabiliyorsunuz.

Sorunuza gelince. Aslında son 5-10 yazımı okursanız orada zaten tüm düşündüklerim var. Bence borsanın her açıdan en ucuz ve sağlam 10 şirketinden biridir. Bu şirket 9 sene önce 2.67 USD hisse bedeli üzerinden satıldı Hintlilere. Ki o zamanlar hem ciro hem de özsermaye açısından bu kadar iyi değilken.

Gerçi özsermaye ve satış USD bazında belki de çok değişmedi ama yine de aynı kaldığını bile düşünsek , o zaman 2.67 USD eden şirket şu anda 0.50 USD seviyesinde. 9 senelik USD enflasyonunu üstüne koysanız 9 sene önceki 2.67 USD şu an nereden baksanız 3.30 - 3.40 USD seviyesidir. Gerçi bu dönem içinde şirket temettü de verdi ama yine de 3 USD'dan aşağı değildir.

Yani anlayacağınız çok iskontolu işlem görüyor. Son 2 senedir kar edemediği için , yada çok minimal karlar ettiği için hisse performansının düşmesini anlarım ama yine de bu kadar düşmemeliydi. Ve şu anda kar etme problemi de ortadan kalktı. 2. çeyrek karı belki çok parlak gelmeyebilir ama yine de 6 ayda 7-8 milyon kar etsek bile bu son 2 senenin çok çok üstünde.

Bilişim şirketleri en yüksek ciroyu son çeyrek yaparlar. Dolayısıyla ben satışların artarak bu seneyi 3 milyar TL'ye yakın bir ciro ile kapatacığımızı düşünüyorum.

%1 net kar marjını yakalask 30 milyon TL kar demek. %2 olsa 60 milyon demek. Hadi düşüğünü ele alalım. 30 milyon kar etsek bugünkü fiyatla F/K 3 demektir. Herhalde borsa ortalaması en az 7-8 civarı bu konuda.

FD / FAVÖK bu hızla giderse , bu fiyata göre sene sonu 2 civarı olur ki bu da borsa ortalamasına göre çok ucuz olduğunu gösteriyor.

PD / DD zaten en güçlü olduğumuz rasyo. Zarar da etsek sırf bu rasyo yüzünden çok ucuz olduğumuz ortaya çıkıyor. Şu anda 0.25'in altındayız. Burada şu kötü borsada bile dandirik zarar eden şirketler 3-5 PD / DD değerinde işlem görüyor.

Yani anlayacağın güzel kardeşim , neresinden bakarsan bak Arena bu borsanın en ucuz , sağlam ve cazip kağıtlarından biri. Ama anlaşılmaz bir şekilde hakettiği değeri görmüyor. İMKB 30-50-100 kağıdı olmadığından yabancı ve büyük fonlar rağbet etmiyor fazla. Çünkü yabancı ve büyük fon likit ve derinliği olan kağıt ister. 1 kademede 300-500 bin lot işlem olsun ister aldığı kağıtta. Çünkü bunlar milyon lotla işlem yaptıkları için , alım -satımı kolay olan kağıt olsun isterler. Arena ise bazen günü 50-60 bin lotla tamamlıyor.

Kağıt dağınık mı toplu mu o bile belli değil. Ama sihirli bir el inatla kağıt yukarı gitmesin diye uğraşıyor. Büyük oyuncular kağıttan uzak olunca da işi kolaylaşıyor. Çünkü KY'nin aldığı 5-10 bin lotla yukarı gidemeyiz. %5-10 yukarı gidip KY'nin pili bitince o sihirli el çıkıyor kağıdı az bir lotla aşağı basıyor.

Bu kısır döngü ne zaman bozlulur. 3 ihtimal var. Ya hakikaten bu sene tüm çeyreklerde çok güzel kar açıklar ve artık herkes ucuz kaldığını görür ve yüklenir. Çok geniş bir KY tabanı yada bazı fonlar alır. Ya arka arkaya çok güzel iş bağlantısı haberleri çıkar. Yada yine bir satış hikayesi olur ve Hintliler şirketi satışa çıkarır.

Bunlar olursa o zaman o sihirli el istese de tutamaz kağıdı buralarda.

4. bir ihtimal var. O sihirli el artık kağıdı iyice topladım yukarı çekme vakti geldi diyorsa , zaten bahansei çok kağıt çok ucuz kaldı haberini piyasaya yayarak kağıdı yukarılara çekebilir.

Normalde şu kötü borsada bile bu kağıdın en az 6 lira olması lazımdı ki normal değerinin 8-10 lira olması mantıklıdır. 13-15 liralar şu an hayal ama bu borsa çok olmazları gördü bugüne kadar.

Ben toplamaya devam ediyorum ama inan bana ne zaman ederini bulur hiçbir fikrim yok. Yukarıdaki 4 olaydan birisi olursa bu iş olur.

6.  Alıntı Originally Posted by ÖZKNTLK Yazıyı Oku
    Arkadaşlar bir lot alanı pişman ediyorlar. Hemen aşağı basıyorlar.

Redmi 4X cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Nasıl oldu biraz açıklar mısınız?

SM-N950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Sevgili pasha öncelikle teşekkür ederim. Arena konusunda benden daha bilgili arkadaşlar var ama belki de bu ortama çok da girmek istemiyorlar. Maalesef çok nankör bir ortam burası. Bazen çok iyi niyetli bildiklerinizi , görebildiklerinizi anlatıyorsunuz ama ya spekülatörün adamı yada KY düşmanı olarak damgalanabiliyorsunuz.

Sorunuza gelince. Aslında son 5-10 yazımı okursanız orada zaten tüm düşündüklerim var. Bence borsanın her açıdan en ucuz ve sağlam 10 şirketinden biridir. Bu şirket 9 sene önce 2.67 USD hisse bedeli üzerinden satıldı Hintlilere. Ki o zamanlar hem ciro hem de özsermaye açısından bu kadar iyi değilken.

Gerçi özsermaye ve satış USD bazında belki de çok değişmedi ama yine de aynı kaldığını bile düşünsek , o zaman 2.67 USD eden şirket şu anda 0.50 USD seviyesinde. 9 senelik USD enflasyonunu üstüne koysanız 9 sene önceki 2.67 USD şu an nereden baksanız 3.30 - 3.40 USD seviyesidir. Gerçi bu dönem içinde şirket temettü de verdi ama yine de 3 USD'dan aşağı değildir.

Yani anlayacağınız çok iskontolu işlem görüyor. Son 2 senedir kar edemediği için , yada çok minimal karlar ettiği için hisse performansının düşmesini anlarım ama yine de bu kadar düşmemeliydi. Ve şu anda kar etme problemi de ortadan kalktı. 2. çeyrek karı belki çok parlak gelmeyebilir ama yine de 6 ayda 7-8 milyon kar etsek bile bu son 2 senenin çok çok üstünde.

Bilişim şirketleri en yüksek ciroyu son çeyrek yaparlar. Dolayısıyla ben satışların artarak bu seneyi 3 milyar TL'ye yakın bir ciro ile kapatacığımızı düşünüyorum.

%1 net kar marjını yakalask 30 milyon TL kar demek. %2 olsa 60 milyon demek. Hadi düşüğünü ele alalım. 30 milyon kar etsek bugünkü fiyatla F/K 3 demektir. Herhalde borsa ortalaması en az 7-8 civarı bu konuda.

FD / FAVÖK bu hızla giderse , bu fiyata göre sene sonu 2 civarı olur ki bu da borsa ortalamasına göre çok ucuz olduğunu gösteriyor.

PD / DD zaten en güçlü olduğumuz rasyo. Zarar da etsek sırf bu rasyo yüzünden çok ucuz olduğumuz ortaya çıkıyor. Şu anda 0.25'in altındayız. Burada şu kötü borsada bile dandirik zarar eden şirketler 3-5 PD / DD değerinde işlem görüyor.

Yani anlayacağın güzel kardeşim , neresinden bakarsan bak Arena bu borsanın en ucuz , sağlam ve cazip kağıtlarından biri. Ama anlaşılmaz bir şekilde hakettiği değeri görmüyor. İMKB 30-50-100 kağıdı olmadığından yabancı ve büyük fonlar rağbet etmiyor fazla. Çünkü yabancı ve büyük fon likit ve derinliği olan kağıt ister. 1 kademede 300-500 bin lot işlem olsun ister aldığı kağıtta. Çünkü bunlar milyon lotla işlem yaptıkları için , alım -satımı kolay olan kağıt olsun isterler. Arena ise bazen günü 50-60 bin lotla tamamlıyor.

Kağıt dağınık mı toplu mu o bile belli değil. Ama sihirli bir el inatla kağıt yukarı gitmesin diye uğraşıyor. Büyük oyuncular kağıttan uzak olunca da işi kolaylaşıyor. Çünkü KY'nin aldığı 5-10 bin lotla yukarı gidemeyiz. %5-10 yukarı gidip KY'nin pili bitince o sihirli el çıkıyor kağıdı az bir lotla aşağı basıyor.

Bu kısır döngü ne zaman bozlulur. 3 ihtimal var. Ya hakikaten bu sene tüm çeyreklerde çok güzel kar açıklar ve artık herkes ucuz kaldığını görür ve yüklenir. Çok geniş bir KY tabanı yada bazı fonlar alır. Ya arka arkaya çok güzel iş bağlantısı haberleri çıkar. Yada yine bir satış hikayesi olur ve Hintliler şirketi satışa çıkarır.

Bunlar olursa o zaman o sihirli el istese de tutamaz kağıdı buralarda.

4. bir ihtimal var. O sihirli el artık kağıdı iyice topladım yukarı çekme vakti geldi diyorsa , zaten bahansei çok kağıt çok ucuz kaldı haberini piyasaya yayarak kağıdı yukarılara çekebilir.

Normalde şu kötü borsada bile bu kağıdın en az 6 lira olması lazımdı ki normal değerinin 8-10 lira olması mantıklıdır. 13-15 liralar şu an hayal ama bu borsa çok olmazları gördü bugüne kadar.

Ben toplamaya devam ediyorum ama inan bana ne zaman ederini bulur hiçbir fikrim yok. Yukarıdaki 4 olaydan birisi olursa bu iş olur.
    Yabancı payı %58 leri bulmuş görünüyor. Bu da yaklaşık 9500000 lot yapar. Piyasada yaklaşık 5500000 lot var ama kimlerde. Bu kadar lotu yabancı niye toplar? Gözde olmayan bir şirket olduğu için mi? Birileri ya da hisse hakim ortak vb. nin yakında iyi haberler verme ve hakettiği fiyatlara hareketi olur mu göreceğiz.

8. Arena da önce bir satış el değiştirme vb. bir haber ve arkasından bir bedelsiz haberi tarzı bir gelişme senaryosu olma ihtimali ile bir hareketlenme olabilir. Ama tabiî ki ne zaman ve nasıl olur bilemeyiz. Bunu ancak patron ve hisseyi toplayan "varsa" bilebilir. Yoksa Ky ancak izler izler başka ne bilebilir.

Sayfa 672/681 İlkİlk ... 172572622662670671672673674 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •