Sayfa 672/1003 İlkİlk ... 172572622662670671672673674682722772 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 5,369 - 5,376 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1. Merkez Kur % + 0,20

2. teşekkür ederim. sağolun

3.  Alıntı Originally Posted by tele vole Yazıyı Oku
    İade mantığını hâlâ anlayamadım ama o da benim aptallığım olsun Çok teşekkür ederim ikinize de güzel açıklamalarınız için.
    Estağfurullah, öyle bir durum yok. Kafa karışıklığı olan noktayı anlıyorum, biz hesabımızdan kesildiğinde vergi kesildi sanıyoruz, aslında sadece geçici muhasebe hesaplarına alınıyor, vergi tek seferde beyanname verildikten sonra ödeniyor, verginin iadesi yok aslında. Yani vergi ödenir biter, devletten almak o kadar kolay değil, uğraşmak gerekir. Devlet kalkıp her gün vergi kesip iade falan yapmaz.

Yakın zamanda bunun örneğini PPF'lerde yaşadık, kural-kanun değişti, sistemlerini çok hızlı adapte edemediler, kesilen tutarlarda geçici hesaplardan ters kayıtla hesabınıza geri aktarıldı. Vergi-stopaj iadesi falan kesinlikle yok, çünkü bunlar zaten vergi beyanı öncesi dönemde gerçekleşen işlemlerdi. Zaten başından vergi-stopaj olarak kesilmemeliydi. Yani olmayan vergiyi kesip sonra iade etmiş gibi bir durum oluştu.

Vergi beyannameleri ile ilgili bir link paylaşıyorum.
    https://www.verginet.net/dtt/7/Beyan...eri_15142.aspx

Konu uzuyor ama alakalı bir örnek vereyim, banka sizden 100TL Kart ücreti +5 TL BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) kart aidatı aldı diyelim, siz de bunu 6 ay sonra fark ettiniz, banka bu ücretle ilgili devlete BSMV adı altında 5.-TL ödüyor. 6 ay sonra yaptığınız itiraz sonucu 100.-TL size iade edilse bile, banka 5 TL'yi çoktan devlete ödediğinden onu da zarar olarak yazıp size yine 105 TL olarak ödüyor. Devlete gidip biz müşteriyle anlaştık, hatalı almışız dalan diyemiyor. Ancak beyan öncesi o bir aylık sürede fark edilseydi, zarar olarak yazmasına gerek kalmazdı, çünkü beyanda bulunmamış ve tahakkuk etmemiş olduğundan gerçek bir gider olmamış olurdu.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,930
     Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Bir de '' sell in may and go away '' var. Borsalarda özdeyiş bitmez.
    Şu da eksik kalmasın o zaman "Trend is my best friend"
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    Aslında öyle olmuyor. Birebir iade ediliyor. Aslında iade de söz konusu değil, örnekle açıklamaya çalışacağım.

Stopaj gelir üzerind.... yaparlar ama iadesi için yatırdığınız vergi dairesine kadar getirtirler sizi.
    Yani doğru anladıysam, banka internet şubelerinde bize yansıyan kesti/kesmedi işleri , asıl resmi muhasebeye kadar, aslında informal dijital rakamdan ibaret . Yanlış değil ama henüz pratiğe dökülmemiş rakamlar oluyorlar. Çok faydalı oldu bu yazı benim için. Teşekkür ederim.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,930
    Tesla'nın değerlemeleriyle ilgili ilginç bir karşılaştırma, dolarda yükseliş başlığında gördüm, buraya da ekliyim dedim kaçıranlar için:

Alper Üçok
    @AlperUcok
    Tesla'nın piyasa değeri (744 Milyar $) > Toyota + Volkswagen + Daimler + GM + BMW + Honda + SAIC + Fiat Chrysler + Ford + Nissan toplam piyasa değeri (698 Milyar $). (7 Ocak itibarıyla)

-Tesla 2019 cirosu: 25 Milyar$
    -10 büyük oromotiv firmasının 2019 toplam cirosu: 1632 Milyar$

https://twitter.com/AlperUcok/status...58359480074242

7.  Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Tesla'nın değerlemeleriyle ilgili ilginç bir karşılaştırma, dolarda yükseliş başlığında gördüm, buraya da ekliyim dedim kaçıranlar için:

Alper Üçok
    @AlperUcok
    Tesla'nın piyasa değeri (744 Milyar $) > Toyota + Volkswagen + Daimler + GM + BMW + Honda + SAIC + Fiat Chrysler + Ford + Nissan toplam piyasa değeri (698 Milyar $). (7 Ocak itibarıyla)

-Tesla 2019 cirosu: 25 Milyar$
    -10 büyük oromotiv firmasının 2019 toplam cirosu: 1632 Milyar$

https://twitter.com/AlperUcok/status...58359480074242
    Yani kabaca diğerleri yerinde saysa Tesla bu hızla araba satsa önümüzdeki 30 yılı fiyatlamışız demek ki.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,930
    Borsalar herşeyi abartır der büyükler, iyi veya kötü yönde, ama bu bayağı bir abartı gibi geldi bana...

Sayfa 672/1003 İlkİlk ... 172572622662670671672673674682722772 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •