Sayfa 942/1003 İlkİlk ... 442842892932940941942943944952992 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 7,529 - 7,536 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1. Sn mesut, zaten o kitleyi kimse ciddiye almıyordur. Kesin konuşan, ben dedimci, hiç bir somut desteği olmayan söylemlerde bulunanlara mesafeli bakmak lazım.

Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    Hell de burada defalarca yazdı, türevle yapabilecekleri çok sınırlı. BİST'teki 400 kağıttan en fazla 25-30 tanesini alıyorsunuz, sonuçta devir hızları da ortada, bizim gibi hergün bir kağıttan çıkıp, diğer kağıtlara girmiyorlar, giremiyorlar. Demem o ki, bu son 2-3 aydır, NNF'nin elindeki kağıtlar Bist'in üzerinde performans gösterdi, NNF'de bunun ekmeğini yiyor. MAC için de aynısı geçerli, finans hisselerine ağırlık verdiler, aylarca yerden yere vurduk, sonra Bankalara rağbet artınca yine MAC revaçta göründü, son 1 aydır Bankalardan çıkış var, yine MAC'i yeriyoruz.
    Buradan çıkan sonuç şu ki; hsyf yatırımı yaparken tek bir fona yoğunlaşmamak, stratejilerine ve taşıdıkları portföye göre 3-4 hsyf ile sepeti çeşitlendirmek en mantıklı yol olacaktır.

3. NNF yine dolmuş.
    5.000 liralık alışa bile saat:13.31 de iptal geldi.

Alıntı Originally Posted by rasit Yazıyı Oku
    NNF yine dolmuş.
    5.000 liralık alışa bile saat:13.31 de iptal geldi.
    Bugün endeksin geri çekileceğini varsayarak dün öğleden sonra verdiğim alım emrim gerçekleşti.

5.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    bence önermeniz yanlış. Fonların getirileri mkk kayıtlarındaki varlıklarının toplam tutarının değişimine göre oluşturuluyor. Eğer ki nnf böyle hesaplamıyor diyorsanız ki bu mümkün değil ama fon yönetimini usulsüzlük yapmak ile suçluyorsunuz gibi görünüyor.

"KATILMA PAYLARININ FİYATLARI NASIL HESAPLANIR?
    Fona iştiraki sağlayan katılma payının fiyatı kurucu tarafından her işgünü itibariyle hesaplanmakta ve izleyen gün yapılan katılma payı alış satışlarında bu fiyat uygulanmaktadır. Hesaplamalarda aşağıdaki prosedür takip edilmektedir:

Değerleme gününde portföyde bulunan varlıkların işlem gördükleri, alınıp satıldıkları borsalarda oluşan fiyatları dikkate alınarak fon portföy değeri hesaplanmakta,
    Fon portföy değerine fonun alacakları eklenmek ve borçları düşülmek suretiyle fonun toplam değeri belirlenmekte,
    Fon toplam değeri, değerleme gününde tedavülde olan pay sayısına bölünmek suretiyle birim katılma payı fiyatına ulaşılmaktadır.

Örnek olarak; Eğer 100 TL'nizi katılma payı başına toplam değeri 1 TL olan bir fona yatırırsanız 100 adet katılma payı alabilirsiniz. Eğer katılma payı başına fon toplam değeri 0,9TL'ye düşerse (çünkü fon portföyünde yer alan menkul kıymetlerin değeri düşmüştür) hala 100 adet katılma payınız vardır, fakat yatırımınızın değeri şimdi 90 TL'ye düşmüştür. Eğer katılma payının fiyatı 1,1TL’ye çıkarsa (çünkü fon portföyünde yer alan menkul kıymetlerin değeri yükselmiştir), yatırımınız 110TL'ye çıkar (bu örnekte alım satım komisyonunun olmadığı varsayılmıştır.)

Yukarıda belirtilen işlemlerin yapılması esnasında fonun portföyünde bulunan varlıklardan elde edilen faiz, temettü, alım satım kazancı ve günlük değer artışları aynı gün fona gelir olarak kaydedilmekte dolayısıyla katılma paylarının her gün için hesaplanan pay fiyatına yansıtılmaktadır. Bu surette belirli bir tarihte fondan ayrılan yatırımcı o güne kadar fonun kazancında (zararından) kendi payına düşen miktarı almış olmaktadır."

https://www.spk.gov.tr/Sayfa/AltSayfa/253
    Ben arkadaşın dediğini şöyle anladım; "BİST'in düşüşlerinde daha az düşmüştü, şimdi de onun ekmeğini yiyor."

Arkadaşın söylediği ikinci kısma da kısmen katılıyorum, trend yukarıyken kazanmak kolay, işler tersine döndüğünde aynı performansı sürdürmeleri zor olacak. Ama neyse ki piyasalar türev gibi sıfıra yakınsamıyor, yön uzun vadede yukarı. 12-18 aylık periyotlarda düşüş trendlerinde bence hisse fonlarından olabildiğince uzak durmak gerek. 2018 Ağustos sonrası 1 yıllık dönem incelenebilir, istisnasız tüm fonların yerinde saydığı bir dönem. Ustalık da zaten bu dönemleri önceden fark edip, farklı enstrümanlara kayabilmek. Başarabilenlere helali hoş olsun kazançları.

Bugün Dünya gazetesinde gördüğüm köşe yazısını da paylaşmak istiyorum. Güzel noktalara değinmiş.

https://www.dunya.com/kose-yazisi/ya...labilir/613212

6. Merkez kur % + 0,77

7.  Alıntı Originally Posted by shangil Yazıyı Oku
    BOA eur/try de 9.05 de actigi shortu 8.54 de kapatmistir bugun sabah!
    bir sey biliyorlarmis dalgaya binmek gerekiyor
    Canlar gider heyyyy

8.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Merkez kur % + 0,77
    patladi
    7.49 direncin ustu kapanis vay ana... demektir!
    Son düzenleme : shangil; 05-03-2021 saat: 16:57.
    Canlar gider heyyyy

Sayfa 942/1003 İlkİlk ... 442842892932940941942943944952992 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •