Sayfa 505/1003 İlkİlk ... 5405455495503504505506507515555605 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 4,033 - 4,040 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1.  Alıntı Originally Posted by taysan Yazıyı Oku
    iş yatırım başlattı kasım 2020'de. ardından garanti çıkarttı. şimdi diğerleri de hazırlık aşamasında.

iş yatırım gümüş fonunu yalnız sadece nitelikli yatırımcılara açtı. Böyle de bir dipnotu var.

2.  Alıntı Originally Posted by drselcuk Yazıyı Oku
    Ipj elinde olan var mi? 1 aydır elimde.ilginc bi fon.. icinde neler var bilgisi olan var mi?
    Bende var
    Ama IPJ'nin endeksi şu anda uzaya çıkmış vaziyette.
    Her an patlayacak diye ödüm kopuyor.

Yerli oto firma hissesi de var, yabancı oto hissesi de

günlükte 18.5 varmi ? fon un avantajı günlük olması

4.  Alıntı Originally Posted by wolf1453 Yazıyı Oku
    5 aydır taşıyorum bu fonu. Getirisi gayet güzel Ama neye göre hesaplanıyor anlamış değilim.
    İçinde hisse senedi yok ama borsaya çok duyarlı. Borsa inişi ve çıkışına göre hisse senedi gibi tepki veriyor. İçindeki türev araçlarından mı kaynaklanıyor bilmiyorum.

Son dönem borsa primli olduğu için getirisi gayet iyi oldu ama borsada yön aşağı olursa muhtemelen ona uyacaktır.
     Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Neredeyse tüm getiri ve götürüsü VİOP'ta açtığı usd, altın ve bist 30 kontratlarından geliyor.
    Düşüşü doğru tahmin edip doğru pozisyonlar açarlarsa düşüşte bile kazandırabilir.
    Bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim.

5.  Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    başka forumda yazmışlar:
    YKB'si YAN YAC YPV için açıklama yaptı fon stopajı yok diye zaten AK portvöyün rakibi bunlar AK'tada stopaj yok.

yac in sıfır stopaj olma ihtimali varmi?
    YAC sıfırdır.
    Hem şemsiye fon türü hemde fon ünvanı stopajdan kurtarıyor.

Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Bende var
    Ama IPJ'nin endeksi şu anda uzaya çıkmış vaziyette.
    Her an patlayacak diye ödüm kopuyor.

Yerli oto firma hissesi de var, yabancı oto hissesi de
    Eksi beklerken hep artı... yarin yine eksi bekliyorum bakalimne olacak

7.  Alıntı Originally Posted by Lemon Yazıyı Oku
    Bahar sonu aşının da iyimserliği ile bu badireyi atlattık deyip ilk tırpanı vururlar. Yaşadıklarımızdan ders almayan bir yapımız olduğundan ilk fırsatta 36 ay vadeli tatil kredilerimizi hazırlamak için bekliyorlardır.
     Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Aslında faizlerdeki reel getiriler 12 ay öncesi değil, sonrasına göre belirlenir vs. diye son dönemin trend bir ekonomik söylemi var. Ama piyasa gerçeği ve bireysel yatırımcı davranışı ile hiç örtüşmüyor. Yatırımcı gerçekleşmiş geçmişi, belirsiz gelecekten çok daha fazla önemser. ( Zaten önümüzdeki 12 ay enflasyon beklentisi de bundan çok geride değil )

Şu anda 3-4 puan civarı yıllık reel faiz var. 300 civarında cds'i olan bir ülke için gayet ortalama, makul bir risk primi. Gel gör ki, zaten veri güvenilirliği de çok şüpheli. Enflasyon hesaplayan tüm alternatif oluşumlar çok çok daha yüksek rakamlara ulaşıyor.

Vida şu anda tam oturdu, umarım oynamazlar. Ama aynı tahmin bende de var, yine zorlayacaklar piyasa dinamiklerini maalesef. Sonra yine hikaye baştan.

Evet , biraz soğuyacak ekonomi, aslında soğumayacak bile ısınması azalacak. Ama ülkesinin parasını tasarruf eden adama reel faiz vermezsen, pantolon bir yerinden patlar, kurdan patlar, oradan olmazsa borsadan patlar, altın ile patlar., başka yerden patlar. İnatlaşmaktan vazgeçtiklerini ummak istiyorum.

Bir de tabii ekonomi teoriği açısından şöyle bir durum var, reel faiz yüksekliği ve ekonomi daralması arasındaki ilişkinin iki ayağı var. Birincisi kredi sıkılaşması. Buna itiraz yok. Ancak ikinci ve daha önemli ayak, alternatif finansal getirinin, ticari ve reel ekonomi getirisine göre çok rekabetçi olması. Yani çok kabaca söylemek gerekirse, insanların ''dur ben dükkanımı/işletmemi kapatayım da bankaya yatırayım'' demesi.

Ama gelişmekte olan piyasalarda karlılıklar gelişmiş ülkelerdeki gibi düşük olmadığı, çok daha yüksek olduğu için bunun da pratik gerçekliği yok. Türkiye reel sektör karlılıkları için bu reel finansal getiriler rekabetçi olmaktan çok çok uzak ve ekonomi açısından korkutucu olmaktan çok çok uzak hala.
    2020 enflasyonunu %36,7 olarak hesaplamış bir grup.
    https://enagrup.org
    https://twitter.com/ENAGRUP/status/1...117649408?s=20

Yani bu durumda faiz zaten baştan kaybettiriyor.

Fakat şu pandemi ortamında faiz arttıran 2 ülkeden biriymişiz.Bu da başka bir sorun.

Faizi bıraksanız kur patlayacak.
    Faizi arttırsanız ekonomi kitlenecek.

Çok bilinmeyenli bir denklem içinde birikimleri eritmemeye çalışıyoruz.

Geçen sene Şubat ortalarında pandeminin başlangıcında almıştım, kısa bir sürede yüzde kırka yakın düştü, uzun vadeli baktığım ve yatırım yaptığı elektrikli araçlar alanına inandığım için satmadım ve peyderpey biriktirmeye devam ettim. Uzun yıllar ufak ufak biriktirmeyi ve elimde tutmayı düşünüyorum.

"Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir."

Edit: Alıntı yapmıştım, fakat alıntı kısmı çıkmamış. Sn .drselcuk un sorusu üzerine yazdım.

Sayfa 505/1003 İlkİlk ... 5405455495503504505506507515555605 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •