Sayfa 962/996 İlkİlk ... 462862912952960961962963964972 ... SonSon
Arama sonucu : 7962 madde; 7,689 - 7,696 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz X

Alıntı Originally Posted by sahingonul Yazıyı Oku
    ben dolar bazında da reel olarak %20 kayıp yaşandığını ekleyebilirim.
    5 sene önceki 10 bin dolarla aldığın ürünler bugün 12 bin dolara alabiliyorsun.
    Demek ki,sizin deneyiminize göre, dolar kuru enflasyonun %20 altında şu anda.Yani dolar kurunun 7*1.2=8.4 civarında olması gerekiyor.Ben de daha önce yazmıştım,benim hesaplamalarıma göre de dolar için şu anda adil değer(fair value) 8.5 TL civarında olmalı.

2. Hocam yabancı reel olarak beklenen enflasyona göre 600 bp faiz mevcut diyor yani aslında temel olarak evet bunlar yaşandı ülke fakirleşti ama artık benim beklediğim enf. Kabaca %13 diyor. O nedenle parayı soktum diyor...
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Demek ki,sizin deneyiminize göre, dolar kuru enflasyonun %20 altında şu anda.Yani dolar kurunun 7*1.2=8.4 civarında olması gerekiyor.Ben de daha önce yazmıştım,benim hesaplamalarıma göre de dolar için şu anda adil değer(fair value) 8.5 TL civarında olmalı.
    jpmorgan

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Sn deniz gerçek enflasyonun altındada olsa maaş zamları yapıldı. Şu saaten sonra dolar düşse dahi bu zamların maliyetler üstündeki etkisi geri dönmeyeceği için fiyatların beklendiği kadar geri gelmemesi normal değil mi ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

4.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Deniz hocam,

2020 yılsonu adil kur değeri 8,50 civarında olduğuna göre, Ocak TÜFE 1,68 olarak açıklandığı göz önünde bulundurulduğunda (Enag % 2,99 olarak açıkladı) ;
    ABD’de aylık enflasyonun sıfıra yakın olduğu düşünüldüğünde, Ocak 2021 sonu itibariyle adil kur değerinin (8,50 X % 1,68 = 8,64) - (8,50 X % 2,99 = 8,75) aralığında olması gerektiğini söyleyebilir miyiz?
    Yine bu şekilde her ay açıklanan yeni TÜFE rakamına göre adil kur değeri hesabı yapabilir miyiz?

Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    Deniz hocam,

2020 yılsonu adil kur değeri 8,50 civarında olduğuna göre, Ocak TÜFE 1,68 olarak açıklandığı göz önünde bulundurulduğunda (Enag % 2,99 olarak açıkladı) ;
    ABD’de aylık enflasyonun sıfıra yakın olduğu düşünüldüğünde, Ocak 2021 sonu itibariyle adil kur değerinin (8,50 X % 1,68 = 8,64) - (8,50 X % 2,99 = 8,75) aralığında olması gerektiğini söyleyebilir miyiz?
    Yine bu şekilde her ay açıklanan yeni TÜFE rakamına göre adil kur değeri hesabı yapabilir miyiz?
    Doğru söylüyorsunuz.Ben ,Yılbaşı itibariyle kabaca 1usd= 8.5 TL'nin adil değer olduğunu yazmıştım.Ondan sonra da her ay,ülkeler arası enflasyon farkı kadar ayarlama gerekir.Ocak ayında ABD'de enflasyon %0.3 olduğu için,1.0299/1.003=1.0268*8.5=8.72 Ocak ayı sonu için adil değer oluyor.
    Evet,her ay bu şekilde usd/TL adil değerini hesaplayabiliriz.

Ama bir şey daha var,ince ayar hesap yapmak için ülkeler arası "verimlilik artışını" da dikkate almak lazım.
    Bu yüzden,birkaç yılda bir burda da bir ayarlama yapmak gerekiyor.(Türkiye'de son 13 yılda verimlilik artışı sıfır iken ABD'de eskiye göre daha düşük olsa da düzenli olarak işgücü verimliliği artıyor,bu da dış ticarette rekabet gücümüzü korumak için TL'nin değerinde düşüş yönünde ince ayarlama gerektiriyor)

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/2...noloji-yerine/
    Son düzenleme : deniz43; 21-02-2021 saat: 11:49.

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Sn deniz gerçek enflasyonun altındada olsa maaş zamları yapıldı. Şu saaten sonra dolar düşse dahi bu zamların maliyetler üstündeki etkisi geri dönmeyeceği için fiyatların beklendiği kadar geri gelmemesi normal değil mi ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Dün de yazmıştım.Dolar kuru 8.5 TL'den ,7'ye düştü diye hiç bir şeyin fiyatı düşmedi,çünkü ithalatçı 8.5 tl'den ithalat yaptı,gümrük vergisi ödedi,ÖTV,KDV sini ona göre düzenledi,üstelik kurların da her an yeniden zıplama ihtimali var.
    Ayrıca enflasyonun bir çok nedeni vardır.En önemli nedeni para arzındaki artış,üretimin talebin geride kalması ile fiyatların daha yukarıda oluşması,verimsizlik ,kaynakların iyi değerlendirilememesi nedeniyle girdi fiyatlarındaki artış,fiyat mekanizmasının doğru çalışmaması,oligopol yapılar,düzenleyici kurulların iyi regülasyon yapamaması...bir çok neden sayılabilir.Sadece döviz kuru düşünce enflasyonun düşeceğini de zannetmek illizyondur. ve fiyatların geri döneceğini beklemek gerçekçi değildir.

Dövizin çıkması ya da düşmesi de enflasyonla birebir korele değildir.Merkez Bankasının kendi çalışmasına göre ilişki %15'tir.Yani döviz kuru %10 arttığında enflasyona etkisi 1.5 puandır(Benim hesaplamam daha yüksek)

https://tcmbblog.org/wps/wcm/connect...flasyona_gecis

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Hocam yabancı reel olarak beklenen enflasyona göre 600 bp faiz mevcut diyor yani aslında temel olarak evet bunlar yaşandı ülke fakirleşti ama artık benim beklediğim enf. Kabaca %13 diyor. O nedenle parayı soktum diyor...
    jpmorgan

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Yabancı için ülkedeki enflasyonun ne olduğu önemli değildir.Yabancı nominal faiz miktarı kur artışının üzerinde olduğu müddetçe para kazanır,aksi durumda para kaybeder.Bu nedenle carry trade yapan "sıcak paracıların" gözü döviz kurlarındadır.
    Dün de yazmıştım yabancı sıcak paracılar esas parayı faizden değil döviz kuru düşüşünden kazandılar(3.5 ayda faizden kazandıkları para sadece %4.95,diğer kazançları kur düşüşünden ):

"hesap kabaca şöyle,Kasım başında 8.5 TL'den dolarlarını bozdular

1000 usd*8.5=8500 TL

Kasım başından bu yana borsa endeksi kabaca %25 arttı.

8500*1.25=10 625 TL

Bugün kazançlarını cebe atmak için dolara geçiş yapıp ülkelerine geri dönseler:

10 625/7=1518 dolar alacaklar, yani 1000 dolarları %51.8 kazanç ile 1518 dolar olmuş durumda.

Ama sorunları,kazançlarını dolara çevirip çıkabilmeleri için birilerinin piyasaya 26 milyar dolar arz etmesi lazım,fakat bu tutarın küçük bir kısmı bile ortalıkta yok."

Aynı hesabı faiz için yaparsak:

1000 usd*8.5=8500 TL

Kasım başından bu yana faiz getirisi kabaca %4.95 arttı.

8500*1.0495=8920.74 TL

Bugün kazançlarını cebe atmak için dolara geçiş yapıp ülkelerine geri dönseler:

8920.75/7=1274.39 dolar alacaklar, yani 1000 dolarları %.27.44 kazanç ile 1274.4 dolar olmuş durumda.

Soktukları 19.9 milyar dolar sıcak para da:

18.9*1.2744+1*1.518=25.6 milyar dolar,kabaca 26 milyar dolar olmuş durumda.

3.5 ayda dolar bazında kazanç:25.6/19.9=%28.64(Bu rakam kabaca bir rakam çünkü tüm parayı Kasım başında sokmadılar,parça parça soktular.)
    Son düzenleme : deniz43; 21-02-2021 saat: 12:00.

8.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    döviz de kalmakta çözüm değil. örnekle
    2015 senesinde sıfır 1.0 vw polo 14 bin euro ile alınabiliyordu.
    şu an 22 bin euro fiyat var.
    yani 2015 senesinde 14 bin eurosu olan biri şu an itibarıyle %57 parası değer kaybetmiş.

14 bin euro 10 liradan 140 bin tl
    polo liste fiyatı 188 bin tl
    türkiyedeki enflasyonu dolarda kalarak yenemeyiz.

Sayfa 962/996 İlkİlk ... 462862912952960961962963964972 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •