Sayfa 2/27 İlkİlk 123412 ... SonSon
Arama sonucu : 230 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Yeni başlayanlar için Teknik Analiz.

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
     Alıntı Originally Posted by obblomovv Yazıyı Oku
    Bence ilk soru şu:

TEKNİK ANALİZ NEDİR NE DEĞİLDİR?

En başta bana göre teknik analizin tanımını yapayım.
    Ki başlığın amacı anlaşılır olsun:

TEKNİK ANALİZ;
    BİR GRAFİKTEKİ FİYAT HAREKETLERİNİ GÖZLEMLEYİP,
    UYGUN BİR ŞABLON BELİRLEYEREK ANALİZİ YAPILAN ENSTRÜMAN ÜZERİNDEN PARA KAZANMA ÇABASIDIR...

Ek olarak; "ŞUNA ÖZELLİKLE VURGU YAPMAK İSTİYORUM!"

"BİR ŞABLON DERKEN, ORTAYA BİR ŞABLON ÇIKARTIP TÜM GRAFİKLERE UYGULAMAK DEĞİL", SÖZÜNÜ ETTİĞİM.
    BÖYLE BİR ÇABA; ALTIN KASE, SİHİRLİ FORMÜL, ÖLÜMSÜZLÜĞÜN SIRRI VB.Yİ ARAMAK GİBİ BİR ŞEY OLURDU...
    HER GRAFİĞE ÖZGÜ AYRI BİR ÇABA VE ŞABLON TASARIMI GEREKTİREN BİR SÜREÇ TEKNİK ANALİZ.

Burada hem fikirsek; Teknik analize başlayan herkese bolca pratik önerilen,
    Ali Perşembe' nin 3 kitaplık "Kim korkar teknik analizden?" serisi de dahil,
    bulabileceğiniz her kaynakta da(ki okumanızı öneririm ) bolca yer tutan:
    Trend ve Kanal çizgileri ile başlayalım.
    Ki teknik analiz deyince benim dışında hemen herkesin aklına Trend ve kanal çizgileri geliyor sanıyorum:
    Açalım xu100 grafiğini önümüze kanallarımızı çekelim. Bakalım neler olmuş:
    Hayırlı olsun Sayın obblomovv...

Emeğinize sağlık

2.  Alıntı Originally Posted by BJK Coccinella Yazıyı Oku
    Hayırlı olsun Sayın obblomovv...

Emeğinize sağlık

Dostum sağolasın. Bilmukabele.
    Olumlu-olumsuz görüşlerinle katkı sağlarsan sevinirim.
    https://www.kisavade.com/
    Al,sat,tut,yakala,sık,bırak vb. tavsiye için aracı kurumunuzla görüşün.

Dostum sağolasın. Bilmukabele.
    Olumlu-olumsuz görüşlerinle katkı sağlarsan sevinirim.
    Sizin elinize su dökemeyiz, takipteyiz. Başarılar dilerim...

Bildiğimiz bir konu olursa katkı sağlamaya çalışırım. Teşekkür ederim.

4.  Alıntı Originally Posted by BJK Coccinella Yazıyı Oku
    Sizin elinize su dökemeyiz, takipteyiz. Başarılar dilerim...

Bildiğimiz bir konu olursa katkı sağlamaya çalışırım. Teşekkür ederim.

Estağfurullah. Birlikte öğreniyoruz.
    "Oltaya Takılanlar" beni 10 gömlek aşar örneğin.
    Hala anlayamadım kriterleri

Hayırlı olsun, yine ve yeniden.

Estağfurullah. Birlikte öğreniyoruz.
    "Oltaya Takılanlar" beni 10 gömlek aşar örneğin.
    Hala anlayamadım kriterleri
    Ben Teknik Analizi bastçe şöyle tarif edebilirim. Selektörün buğdayı elemesi gibi, elekten geçebilenler Teknik Analize adaydır. Oltaya Takılanlar'da benim kullandığım elek sayısı biraz fazla. Her elek bir şablon benim nazarımda. Tüm eleklerden geçenlerin şansı biraz daha fazla oluyor... İster delilik deyin ister kaçıklık, kullandığım kriterler tek bir indikatör değil de birkaç indikatörün kombinasyonu olduğu için (StochRSI gibi) ve parametreler de tamamen değiştirildiği için standart indikatörlerin gördüğü işten daha fazlasını verebiliyor. Yani benim yaptığım parametreleri değiştirip kombinasyonlar sağlamak.

Hani dediniz ya ilk mesajınızda;

Ek olarak; "ŞUNA ÖZELLİKLE VURGU YAPMAK İSTİYORUM!"

"BİR ŞABLON DERKEN, ORTAYA BİR ŞABLON ÇIKARTIP TÜM GRAFİKLERE UYGULAMAK DEĞİL", SÖZÜNÜ ETTİĞİM.
    BÖYLE BİR ÇABA; ALTIN KASE, SİHİRLİ FORMÜL, ÖLÜMSÜZLÜĞÜN SIRRI VB.Yİ ARAMAK GİBİ BİR ŞEY OLURDU...
    HER GRAFİĞE ÖZGÜ AYRI BİR ÇABA VE ŞABLON TASARIMI GEREKTİREN BİR SÜREÇ TEKNİK ANALİZ.

düşüncenize tamamen katılmakla birlikte, kendim için söylüyorum; Her grafik için şablon tasarımı yapacağım ne bilgim ne de zamanım var... Benim tek yapabildiğim (sizin katılmadığınızı biliyorum) tek şablonu bütün hisselere uygulamak... Tek şablondan kastım sayısı belirsiz elek, ama hep aynı elekler. Şu an benim için sayısı yeterli.

Teknik Analizi öğrenmek, uygulamak, geliştirmek çok zaman alıcı bir uğraş. Gelişimi bitmeyen derya deniz benim gözümde...

Bu sefer bu olmadı, bu sefer şu olmadı... Eksiğimiz hiç bitmiyor. Ama bir daha ki sefere daha güçlü çıkıyorsunuz arenaya, bu da mutluluk veriyor insana. Teknik Analizi öğrendim bitti diye birşey yok yani. Biraz emek biraz şans biraz bilgi biraraya gelince neden olmasın...

7. Hazır bulmuşken ekleyeyim...

Şişeyi kanal üst bandından döndüren, "Kanal üst bandı mıydı acaba?"

Pembe ok ve soru işaretinden sonra bakalım...
    Ezberleri bir sorgulayalım istiyorum.
    Bakalım doğru mu ezber etmişiz?

Çenem düştü birkaç bişiler daha yazmak istedim...

Ben borsada o kadar çok dayak yedim ki, sayısı belli değil. Dayak yiyen insan nasıl olur bilir misiniz? Bir hikayeyle anlatayım. 5 maymun hikayesini çoğu kez forumda yazmıştım yeni başlayanlar için bir daha hatırlayalım.

Beş Maymun Hikayesi ve Kuramsal Negatif Öğrenme

Kafese beş maymunu koyarlar. Ortaya da bir merdiven ve tepesine de iple muzları asarlar. Her bir maymun merdivenleri çıkarak muzlara ulaşmak istediğinde dışarıdan üzerine soğuk su sıkarlar. Her bir maymun ayni denemeye giriştiğinde buz gibi soğuk suyla atılır. Bütün maymunlar bu denemeler sonunda sırılsıklam ıslanırlar.

Bir süre sonra muzlara hareketlenen maymunlar diğerleri tarafından engellenmeye başlanır. Daha sonra, suyu kapatıp maymunlardan biri dışarı alınıp yerine yeni bir maymun koyulur. İlk yaptığı is muzlara ulaşmak için merdivene tırmanmak olur; fakat diğer dört maymun buna izin vermez ve yeni maymunu döverler...

Daha da sonra ıslanmış maymunlardan biri daha yeni bir maymunla değiştirilir ve merdivene ilk yaptığı atakta dayak yer. Bu ikinci yeni maymunu en şiddetli ve istekli döven ilk yeni maymundur.

Islak maymunlardan üçüncüsü de değiştirilir. En yeni gelen maymun da ilk atağında cezalandırılır. diğer dört maymundan yeni gelen ikisinin en yeni gelen maymunu niye dövdükleri konusunda hiç bir fikirleri yoktur.

Son olarak en bastaki ıslanan maymunların dördüncüsü ve besincisice yenileriyle değiştirilir. Tepelerinde bir salkım muz asili olduğu halde artık hiç biri merdivene yaklaşmamaktadır. Neden mi? Çünkü burada isler böyle gelmiş ve böyle gitmelidir. İste bu nokta organizasyonel şartlanmanın başladığı yerdir.

İşte borsada kaybedenler kafasının üstünde duran muzu almaya korkuyor. Biraz cesaret lazım o muzu alabilmemiz lazım.
    Kendinize kesin ve net şartlar oluşturun. Deyin ki ben MACD sıfır ekseninin üstünde kapatmamışsa o hisseyi almayacağım, ya da kapanış 21 EMA’dan büyük değilse o hisseyi almayacağım. Korkmayın senet MACD sıfır eksenini aşınca hemen gitmez size alış fırsatı tanır, tanımazsa başka hisse beklemeye başlayın. Ya da fiyat 21 EMA’nın üstüne çıkınca füze olmaz hemen ha füze mi oldu ilginizi kesin o senetle, sizin istediğiniz oluşuncaya kadar o senedi bekleyin. MACD sıfır eksenini kırmadı ama kırmaya çok yakın, ya da fiyat 21 EMA’nın üstüne çıkmadı ama çıkmak üzere. Senet daha fazla çıkmadan ucuza almak istiyorsunuz. O zaman göstergeleri satın almaya başlarsınız… Gösterge satın almak nasıl mı olur? Para kaybede kaybede… Kendimden örnek vereyim haftalık periyotta yaptığım bir analizde MACD sıfır eksenini kırmaya çok yaklaşmıştı. Hisse GSRAY hissesi, şart oluşmadan ucuzdan alım yapmak istedim, 3 bin TL zararla pozisyonumu kapattım. İşte ben MACD’i 3000 TL’ye satın aldım. Peki MACD sıfırı kesseydi de para kazansaydım olamaz mı idi? Olurdu… Ama o zaman kullandığınız kriterle barışık olmayacaktınız, kendinizle ters düşecektiniz, disiplinden kopmuş olacaktınız…

Buna benzer çok örnekler var… Burada anlatmak istediğim hangi göstergeden dayak yerseniz o göstergeyi parametresiyle birlikte satın alıyorsunuz. Paranız yok mu satın almaya? O zaman sanal işlemler yapın kendinize notlar alın.

Sosyal medyada ya da forumlarda çoğu kimse hisse ismi verir okursunuz. Hisse bulmakla o hisseyi bulduğunuz fiyattan al tuşuna basmak arasında uçurumlar vardır. Çoğu insan bunu yapamaz. Duymuşsunuzdur ben şunu dedim gitti ben bunu dedim gitti. Demeyle olmuyor bu işler icraat lazım…

Kendi sisteminizi oluşturun sanal olarak deneyin sonra ringe çıkın. Bize bunları hiç kimse anlatmadı. Bir yere geldik iyi midir kötü müdür bilmiyorum ama dayak yiye yiye geldik. Siz de dayak yemeyin.

Sayfa 2/27 İlkİlk 123412 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •