Sayfa 93/382 İlkİlk ... 43839192939495103143193 ... SonSon
Arama sonucu : 3056 madde; 737 - 744 arası.

Konu: Dolarda Düşüş Kaçınılmaz

Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Sn.Tospa grafikleriniz çok güzel. Katılıyorum. Özetlemem gerekirse 5,50-5,00 bandı kademeli alım bölgesidir.. Artık dip noktayı kimse bilemez.. Ortalaması 5,35 TL diyorum... Buraya değmesi sizin grafiklerinize göre kesin gibi...

Dediğim gibi ben ilk alımımı 5,51 de yaptım.. Geriye doğru artık her 5 kuruşta bir kademe daha alırım.. 5,00 ı ben pek beklemiyorum..

Belki anlıkta günlükte olsa 5,36 nın altında 5,29 lar görülebilinir ama tekrar 5,35 lere atacaktır.. O sırada nakit TL si olan alır..

5,29 lar altı olmaz mı? İddia edecek kadar cahil bir insan değilim...

5,29 lar altıda bekleyenlerin olsun...
    Bakalım Sn. Selka birşeyler yapıyorlar, baskılıyorlar. Bu baskı teknık içi mi yoksa cidden tekniği bozabilecek bir baskımı. Ya da konjoktür değişti bizim daha haberimiz olmadı mı. Fazla bir zaman yok bunları öğrenmek için. Birkaç aya anlarız.

Şimdilik şahsen overalla bakınca rahatız. Geçen günlerde peder beyin izniyle hesap yapmak için girdim hesabına. İlk alımımız yaklaşık 4 yıl once 2.89 dan 90 bin usd ile olmuş 260 bin lira karşılıgında. Şu an yaklaşık 130 bin usd var hesapta. 5.50 kurdan 715 bin lira gibi bir rakam ediyor.Peder bey faiz ve usd harici herhangi bir yatırıma girmeye yanaşmadığı için mevduat getirisine göre hala çok iyi kardayız. Beklemeye devam. Tamamen usd den cıkıp bir daha arkamıza bakmayacağımız rakam 4.93 altı. Oraya gelirse benim bakış açıma göre devir değişmiştir. Yoksa devam.

2. Samimiyetinize inanarak bende açıkça yazmak isterim...

7 rakamlı benimde bir portföyüm var. Faizleri 250 baz beklerken 425 baz indirim geldi. Sanırım bu Eylül de en az 250 daha gelecek gibi.. %24,5 olan günlük faizim %21 e indi.. Bugün İNG de 100 baz daha indirmiş %20 yapmış günlük faizi...

Eylülde İNG herhalde %18 lere getirir...

Ben faizlerde bu düşüsü görünce; zaten konut piyasasını takip ediyordum.. Son 1 yıldır mahallemdeki tüm fiyatları izledim... Geçen sene pazarlık yapıp bana 780,000 TL den satılmayan lüks konutu, ben bu sene 26 Temmuzda 580,000 TL ye aldım... (Başka Blok Aynı Cephe)

(Allah olmayanlara da nasip etsin, olanlara benimkinden çok daha güzellerini nasip etsin,inşallah)

Konut piyasasının dipte olduğunu ihtiyacı olanın yenilenmek için mükemmel bir zaman olduğunu düşünüyorum....

Oturduğum ev 20 yıllık ve artık satma zamanım geldi...

Hal bu olunca, elimdekileri uygun rakamlı USD a çevirmeyi, binmek için bir araç oturmak için bir ev gerisini dövizde tutmak istiyordum...

Bu arada lüks bir aracıda sıkışmış bir iş adamından nakit para ile aldım.. 2015-2016 BMW ler Mercedesler Audi ler oldukça iyi fırsatlar veriyor...

Aldığım araç 2016 Model BMW 320 ED (Eff. Dynms modeli) 70,000 km de 147,500 TL ye aldım.. Hatasız.. Aynı modelin sıfırı 2019 modeli 340,000 TL den baz giriş modellleri satılıyor.

Dediğim gibi, bir şeyi zirvede en tepede, en sert ve dik hali ile eline almanın bir manası yok.. Her şeyin bir zamanı gelir..

2013-2014 yıllarında Marka bir Ev de oturmayıp lüks bir araca binmeyeni nerdeyse toplum ayıplama noktasına gelmişti..

İncik Boncuk Konakları, bilmem ne evleri filan... Aidatları kiralarından fazla olunca durum netleşti...

A4 dediğimizde herkesin aklına beyaz kağıt yerine AUDI gelen bir zamandan geçtik....

Umarım artık herkes akıllanmıştır....

Zarar ve zaman en iyi öğretici ve tedavi edicidir...

SAYGILARIMLA:...

Umarım herkes çatır çatır para kazanıyor, Yabancı da biz KY cılara bakıp kıskanıp ÇATIR ÇATIR çatlıyordur...

Ne diyeyim...

3.  Alıntı Originally Posted by Purplee Yazıyı Oku
    Uzun zamandır yazmıyordum başlığa.
    Takip ediyorum yine de.
    Durumumu söyleyeyim.
    6.15'ten ve 5.39, 5.70'lerden alımlar yapmıştım.
    6.15'ten daha fazla.
    Ortalamam 5.90'larda.
    Şimdi ev alacağım.
    Oturduğum evi kiraya vereceğim.
    İyi bir fırsat geçti elime.
    Elimdeki dövizin çoğunu bozmam gerekiyor.
    5.55'iken 5.65'lere çıkar bozmayalım dedik.
    Şimdi 5.48'lerde duruyor.
    Hiç böyle bir şey aklımdan geçmez idi.
    Ev almak, döviz bozmak.
    Mecbur kaldım.
    Durumum şuan kötü.

Herkesin hakkında hayırlısı olsun.
    Kimse çıkıp da şu başlıkta demesin olsun kur artacak bunlar oyun.
    E güzel forumdaşlar 6.20'den bozmadıktan sonra kur olmuş 5.50 70 kuruş fark var faiz maliyeti almış başını gitmiş.
    Kur yıl sonu 7tl olsa ne olacak 6.20'den alan adam için.
    Bu sıkıntıya katlanmanın bir cazibesi yok.
    Affınıza sığınarak alıntıladım sizi malum başlıkta okuyup.. Durumunuza gerçekten üzüldüm....
    Ve haklısınız... Tüm feryadım bu durumların yaşanmaması içindi...

Saygılar...

4.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Affınıza sığınarak alıntıladım sizi malum başlıkta okuyup.. Durumunuza gerçekten üzüldüm....
    Ve haklısınız... Tüm feryadım bu durumların yaşanmaması içindi...

Saygılar...
    bu durumlara çok üzülüyorum. birikim kolay yapılmıyor.

ara çok açılmadan kol kesebilmek çok önemli. faiz oranları hala yüksek günlükte zarar kısa sürede çıkıyor.

video ve yazılarını takip ediyorum.

merkez bankaları seri faiz indirirken tekrar dolara kademe yapılması yanıltır mı ?

belli bir noktada yıllarca yatay gidebilir gibi geliyor bana..
    ?

5. Sn Selka bir şey sormak istiyordum. Diyelim birşey oldu sanayileşmeye başladık ekonomimiz hızla yükselmeye başladı.bi kaç sene sonra, Böy le olunca dolar 2 lere 3 lere neyse artık düşer mi.
    Yoksa ekonomi çok iyi olsada dolar tl oralara düşmez mi başka parametreler mi var?
    Syg

6.  Alıntı Originally Posted by fan Yazıyı Oku
    bu durumlara çok üzülüyorum. birikim kolay yapılmıyor.

ara çok açılmadan kol kesebilmek çok önemli. faiz oranları hala yüksek günlükte zarar kısa sürede çıkıyor.

video ve yazılarını takip ediyorum.

merkez bankaları seri faiz indirirken tekrar dolara kademe yapılması yanıltır mı ?

belli bir noktada yıllarca yatay gidebilir gibi geliyor bana..
    Sn.Fan çok akıllıca bir yazı...

Öncelikle birikim kolay yapılmıyor, bunun için etraftan duyduklarınızdan değil, kendi aklınız ile yatırım yapmanız. Çünkü %80 iyi niyetli değiliz.

USD a gelince yatayda 2022 ye kadar vurabilir.. Ancak mantıklı davranmakta fayda var...

Faizler düşerken USD da düşüyor.. Yıl sonu TCMB kur tahmini 5,82 TL dir.. 5,48 TL den USD alsan 4 ay sonra 5,82 TL den satsan alacağın faizden daha iyi.. Kaldı ki Eylül yada EKim ayında bile 5,82 yi vurabilir..

O zaman satar TL günlük faize geçersin.. Kalan 2 ay fazladan faiz alırsın...

Ayrıca;

Sn.FAN

USD yatayda sarabilir... Ama burada tepkiye oynamak lazımdır.. 5,81 i görünce yada kısa vade 5,71 yakalayınca beklemek olmaz...

7.  Alıntı Originally Posted by mursevim Yazıyı Oku
    Sn Selka bir şey sormak istiyordum. Diyelim birşey oldu sanayileşmeye başladık ekonomimiz hızla yükselmeye başladı.bi kaç sene sonra, Böy le olunca dolar 2 lere 3 lere neyse artık düşer mi.
    Yoksa ekonomi çok iyi olsada dolar tl oralara düşmez mi başka parametreler mi var?
    Syg
    Sn.Mursevim....

Türkiye'de pek bir şey değiştiği filan yok.. Ekonomimiz 2018 Ağustos'ta USD 7,20 TL iken ne ise şimdi de o'dur...

O zaman nasıl batıyoruz, bitiyoruz, iflas ediyoruza kulak asmayacaktıysanız, şimdi USD düşünce uçuyoruz, kaçıyoruz laflarına inanmayın...

Bir ara ASELSAN fırtınası vardı.. Aselsanı bir şişirdiler millete 35-40 TL lerden Aselsan sattılar aradan 3 yıl geçti aselsan 16 TL ye geldi....

Bir ara Katmerciler vardı.. TOMA aracı imal ederlerdi.. Gezi olaylarında millete 9-10 TL den firmasyı sattılar.. Şimdi Katmerciler sanırım 2 TL lere geldi...

İnanmayın....

Sanayileşmek öyle akşamdan sabah olacak bi'şey değil..

Türkiye sanayileşmiş bir ülke değil...

Türkiye 82 milyon nüfusu ile ucuza çalışıp, hizmet edecek, sorgulamayacak, bir dilim ekmek bir çökelek peynir parası kazanınca mutlu olan yığınlar var..

Bu yığınlar üzerinden Sermaye grupları yığınla para kazanırken niye öldürsünler...

Kısaca şöyle izah edeyim...

Bir Kırgızistan lı yardımcınız var....

Aylık sizden 2,000 TL net alıyor. Sizin yemek, temizlik, alışveriş ihtiyaçlarınızı gideriyor, evde çocuklara bakıyor, çarşaf, bulaşık yıkayıp, size hizmetçilik yapıyor. Bunu 24 saat çalışarak yapıyor.

Ve siz bu kişiye 50,000 TL borç vermişsiniz.. Bunun ana parası yerine aylık 1,000 TL faiz alıyorsunuz.. Ve bu Kırgız yardımcıya 2000-1000=1,000 TL ödüyorsunuz...

Herşey dahil sabah 8 akşam 8 bifiil her tür işe koşan aylık 1,000 TL alan birisi..

Ölmesini istermisiniz, yada zengin olup size borçlarını ödeyip özgürlüğünü almasını istermisiniz...

Böyle birisinin sürekli fakir kalıp benim her tür günlük angarya işlerimi yapmasını isterdim...

Türkiye böyle bir konumda...

O sebeple asla USD 2-3 TL olmaz... Çeşitli şartlarda çeşitli dip değerleri vardır...

Mesela Suriye Savaşı bitse, AB ile müzarekeler yeniden başlasa, ABD ile kanka olsak, FED 150 baz faiz indirse, yetmeyip parasal genişlemede yapıyorum dese USD/TL 4,70 TL nin 1 kuruş altına gelmez...

Yukarıdaki şartların bazıları olur, bazıları olmaz...

O zaman bende 5,35 mantıklı bir nokta diyorum...

8. Teşekkürler sn Selka, ben sadece umut ediyorum.Çünkü umutsuz yaşanmaz.Ama içimizde bir tembellik var o kesin, milletçe ne zaman bu tembellikten kurtuluruz bakalım..

Syg

Sayfa 93/382 İlkİlk ... 43839192939495103143193 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •