Sayfa 17/124 İlkİlk ... 715161718192767117 ... SonSon
Arama sonucu : 988 madde; 129 - 136 arası.

Konu: ARZUM - Arzum Elektrikli Ev Aletleri San. Tic. A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by Oğuz Çelikdemir Yazıyı Oku
    Hemşerim dışında dikkat çeken olmamış. Halka arzdan şirketin kasasına beş kuruş para girmeyecek. Bazı arkadaşlar hatırlatmış, evet yabancı ortak güzel bir "EXIT" yapma derdinde.

Tek olumlu yanı, tam bir spek kağıdı. Halka arzdan değilde, sağlam bir düşüş yaptıktan sonra orta vadeli takip listesine alıp izlenebilir.
    Oğuz Bey aslında dikkat çektik üzerine de konuştuk önceki sayfalarda.

Şirket içeriye para sokmak isteseydi, içeride kalan ortaklar kendi hisselerini de halka arza katabilirlerdi.

Her şirket her an fon arayışında olmak zorunda değil. Arzum'un %51'lik asıl kurucu ailesinden gelen ortakları 2008'den beri bir hisse bile satmamış, satmaya gerek görmemiş, şimdiki çıkan ortak da yine kendi payını aldığında bir önceki ortaktan satın almıştır. Yani şu an çıkan ortak şirketten hisse aldığında da şirkete bir kuruş dahi girmemiştir. Kaldı ki şirkete fon sağlamanın tek yolu da halka arz değil.

2.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    İkisi farklı kavramlar. Diğerinde yabancı kurumsala satış olsa bile o satışların parası şirket kasasına girdi. Hatta kervan gıda açıklama bile yaptı paranın bir kısmını döviz alarak tutuyoruz diye.. Arzuma gelirsek; hani nerede paralar! Yatıracagın paralar nereye gidecek?
     Alıntı Originally Posted by Oğuz Çelikdemir Yazıyı Oku
    Hemşerim dışında dikkat çeken olmamış. Halka arzdan şirketin kasasına beş kuruş para girmeyecek. Bazı arkadaşlar hatırlatmış, evet yabancı ortak güzel bir "EXIT" yapma derdinde.

Tek olumlu yanı, tam bir spek kağıdı. Halka arzdan değilde, sağlam bir düşüş yaptıktan sonra orta vadeli takip listesine alıp izlenebilir.

Okumadan ezbere yorum yapmak bu olsa gerek.
    Biz sayfalardir ne konuşuyoruz acaba?

Alıntı Originally Posted by fezalii Yazıyı Oku
    Okumadan ezbere yorum yapmak bu olsa gerek.
    Biz sayfalardir ne konuşuyoruz acaba?
    Bunu benim yazdıklarım içinmi söylüyorsunuz?
    Ekin biçe biçe deste olur, borsacı çarpıla çarpıla usta olur
    Burada yer alan görüş ve öneriler kişisel fikirlerimi içeriyor olup yatırım tavsiyesine girmez. Bu uyarıyı dikkate almanızı rica ederim.

4. Arkadaşlar bilmeyenler için şirketin kasasına para girmemesi konusu hakkında bir açıklama yazmak istiyorum. Bundan önceki esenboğa veya kervan gıda halka arzlarında şirketler halka arz olurlarken sermaye artırımı yoluyla halka arz oldular. Rakamları uydurarak anlatmak gerekirse şirketin sermayesi 40 milyon ise 60 milyona sermeyeyi çıkarttılar. Dolayısıyla şirket ortakları ellerinde bulunan hisseleri satmadılar veya bir miktarını sattılar. Bu işlem sonucunda şirket ortaklarının elindeki hisse adeti değişmedi ancak şirkete yeni ortak gelmesi (halka arz olması) nedeniyle şirkette bulunan payları yüzdesel olarak azaldı.

Eğer şirket ortakları kendi ellerinde yer alan hisseleri (Arzumda olduğu gibi) halka arz etselerdi o şirketlerdede kasaya para girmeyecekti. Mantıken düşününce halka arzı veya borsayı bilmeyen herkesin anlayabileceği bir durum. Birde şu şekilde söyleyeyim kimse elindeki hissesini satıp gelen parayı aaa arkadaşlar siz bu parayı verdiniz benim hisselerime karşılık o zaman ben bu parayı şirkete koyuyorum hepimizin parası olsun demez.

Daha açık nasıl anlatılır onuda bilmiyorum. Daha öncede söylediğim gibi şirketin nakit ihtiyacı olduğunu borcunun çok olduğunu düşünen ve şirket nakit ihtiyacını karşılamıyor bu şirkete yatırım yapmak istemiyorum diyenlere saygı duyarım. Ancak bu şekilde düşünen kişilerin şirketin cari oranını asit test oranını paylaşmasını bekliyorum.

Sanki diğer şirketlerde ortaklar halka arzdan kendi sattıkları payları şirkete hibe etmiş gibi bir algı var burda onu düzeltmek anlamayanlara anlatmak için yazdım kimse üzerine alınmasın.

Son olarak Kervan Gıda izahnamesinde yer alan ibareyi ekliyorum; 'Şirket, sermaye artırımı yoluyla halka arz edilecek paylar üzerinden halka arz geliri elde edecektir. Şirket paylarının halka arzında sahip olduğu payları satan hissedarlar pay satış geliri, halka arza aracılık eden yatırım kuruluşuise halka arza aracılık komisyonu elde edeceklerdir.
    Görüleceği üzere Kervan Gıda arzında hem sermaye artırımı hemde ortak satışı yoluyla halka arz olduğu için Sermaye artırımı yoluyla arz edilen paylar üzerinden şirket, kendi paylarını satan ortaklarda kendi paylarına ilişkin satıştan gelir etmiştir.

5. Peki Arzum yerli ortakları neden halka arzı kabul etmiş olabilirler? Kendimce bu soruları yanıtlamam gerekirse;
    -Halka arz furyasının sürdüğü bu günlerde şirket halka arz olduktan kısa süre sonra piyasa değeri yükselebilir. Piyasa değerinin yükselmesi şirket ortaklarının elinde bulunan halka açık olmayan hisselerinde değerini artıracağı anlamına gelir
    -Halka arz olması şirket bilinirliğini artıracaktır.
    -Halka arz olmuş şirket finansal tabloları daha sık ve sıkı denetime tabi olması nedeniyle finans kuruluşlardan kredi almaktan tutun ihalelere katılmadan v.b. pek çok avantaj elde edeceklerdir.
    -Yabancı ortağın çıkması yönetim anlamında hisselerin önemli miktarda bölümünü elinde tutuyorken halka arz ile payların çok dağılacak olması yerli ortağı yönetim anlamında rahatlatacaktır.
    -Ayrıca halka arz için katlanılan maliyetler ve reklam giderleri yabancı ortak tarafından karşılacak şirketten para çıkmadan şirket halka arz edilecektir.

6. Cari Oran: Dönen Varlıklar/Kısa Vadeli Yük.

Arzum 2017 Cari Oranı: 1,94 2018: 1,37 2019: 1,35 2020Eylül: 1,32

Asit Test (Likidite) Oranı: (Dönen Varlıklar-Stoklar)/ (Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklar)

Arzum 2017 Likidite Oranı: 1,58 2018: 1,08 2019: 1,14 2020Eylül: 1,06

Yukarıda yer alan hesaplama izahnamede yer alan finansal tablolardaki rakamlardan hesaplanmıştır. Görüleceği üzere şirket stoklarını nakde çevirmeyi beklemeden kısa vadeli yükümlülüklerini yerine getirebilmektedir.
    Peki kısa vadeli borçları dışında borcu yok mu? Var ama kısa vadeli borçları yanında uzun vadeli borçları çok az. 2020 Eylül verilerine göre yukarıdaki hesaplamalarda da kullanılan kısa vadeli yükümlülükler 309.789.972 iken uzun vadeli yükümlülükleri sadece 11.760.044 olarak gözükmekte.

Tabiki nakit sadece borç ödemek için gerekli değil farklı yatırımlar yapılabilir . Sonuçta kim istemez daha fazla nakidi olsun:). Şirket isteseydi bu halka arza sermaye artırımınıda ekleyebilirdi gerek görmemişlerki eklememişler.

Alıntı Originally Posted by Timsah Yazıyı Oku
    Cari Oran: Dönen Varlıklar/Kısa Vadeli Yük.

Arzum 2017 Cari Oranı: 1,94 2018: 1,37 2019: 1,35 2020Eylül: 1,32

Asit Test (Likidite) Oranı: (Dönen Varlıklar-Stoklar)/ (Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklar)

Arzum 2017 Likidite Oranı: 1,58 2018: 1,08 2019: 1,14 2020Eylül: 1,06

Yukarıda yer alan hesaplama izahnamede yer alan finansal tablolardaki rakamlardan hesaplanmıştır. Görüleceği üzere şirket stoklarını nakde çevirmeyi beklemeden kısa vadeli yükümlülüklerini yerine getirebilmektedir.
    Peki kısa vadeli borçları dışında borcu yok mu? Var ama kısa vadeli borçları yanında uzun vadeli borçları çok az. 2020 Eylül verilerine göre yukarıdaki hesaplamalarda da kullanılan kısa vadeli yükümlülükler 309.789.972 iken uzun vadeli yükümlülükleri sadece 11.760.044 olarak gözükmekte.

Tabiki nakit sadece borç ödemek için gerekli değil farklı yatırımlar yapılabilir . Sonuçta kim istemez daha fazla nakidi olsun:). Şirket isteseydi bu halka arza sermaye artırımınıda ekleyebilirdi gerek görmemişlerki eklememişler.
    Detaylı bilgilendirmeniz ve faydalı bilgiler için teşekkürler Sn Timsah

8.  Alıntı Originally Posted by Timsah Yazıyı Oku
    Peki Arzum yerli ortakları neden halka arzı kabul etmiş olabilirler? Kendimce bu soruları yanıtlamam gerekirse;
    -Halka arz furyasının sürdüğü bu günlerde şirket halka arz olduktan kısa süre sonra piyasa değeri yükselebilir. Piyasa değerinin yükselmesi şirket ortaklarının elinde bulunan halka açık olmayan hisselerinde değerini artıracağı anlamına gelir
    -Halka arz olması şirket bilinirliğini artıracaktır.
    -Halka arz olmuş şirket finansal tabloları daha sık ve sıkı denetime tabi olması nedeniyle finans kuruluşlardan kredi almaktan tutun ihalelere katılmadan v.b. pek çok avantaj elde edeceklerdir.
    -Yabancı ortağın çıkması yönetim anlamında hisselerin önemli miktarda bölümünü elinde tutuyorken halka arz ile payların çok dağılacak olması yerli ortağı yönetim anlamında rahatlatacaktır.
    -Ayrıca halka arz için katlanılan maliyetler ve reklam giderleri yabancı ortak tarafından karşılacak şirketten para çıkmadan şirket halka arz edilecektir.
    Sn Timsah,

Detaylı yorumlarınız için teşekkürler. Ardı ardına yazdığınız üç mesaj güzel bir vaka analiz çalışması olmuş.

Sayfa 17/124 İlkİlk ... 715161718192767117 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •