Sayfa 127/147 İlkİlk ... 2777117125126127128129137 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 1,009 - 1,016 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1. Merhaba,

petrolün ve diğer emtiaların dünyadaki fiyat artışları son dönemde bir anomali haline dönüştü. Bu durumdan kendimizi korumayı nasıl başarabiliriz? Küçük yatırımcının yönelebileceği enstrümanlar neler olabilir?

Saygılarımla,

2.  Alıntı Originally Posted by celoxant Yazıyı Oku
    Merhaba,

petrolün ve diğer emtiaların dünyadaki fiyat artışları son dönemde bir anomali haline dönüştü. Bu durumdan kendimizi korumayı nasıl başarabiliriz? Küçük yatırımcının yönelebileceği enstrümanlar neler olabilir?

Saygılarımla,
    tam bir korunma mümkün değil ama yatırım fonlarına bakmanızı öneririm.

TEFAS ta detay bilgiler var ayrıca bu forumda yatırım fonları başlığı var.

yatırım fonlarını herhangi bir bankadan alabiliyorsunuz.

örneğin alttaki petrol fonu son bir ayda net 33% getirmiş

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=AES

3.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    tam bir korunma mümkün değil ama yatırım fonlarına bakmanızı öneririm.

TEFAS ta detay bilgiler var ayrıca bu forumda yatırım fonları başlığı var.

yatırım fonlarını herhangi bir bankadan alabiliyorsunuz.

örneğin alttaki petrol fonu son bir ayda net 33% getirmiş

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=AES

Turkiye'de TGE fonu da var ancak commodity acisindan ulkemizdeki yatirim cesitliligi cok zayif.Tavsiyem yurt disinda S&P500 veya Nasdaq hisselerine bakmasaniz bile sirf commodity fon cesitliligi firsatlarini kullanmak icin yurt disi hisse hesabi acin.

4. Merhabalar.

Emlak yatirimi ve doviz/altin seklinde bir miktar birikimim var. Simdiye kadar (kucuk bir ASELS seruveni disinda) borsa yatirimi yapmamistim. Sepeti cesitlendirmek adina bugun benim icin azimsanmayacak bir miktarda hisse aldim.
    Baslangic noktam internette takip ettigim bir yatirimcinin hedef fiyatlari ve tavsiyeleri oldu. Daha sonra hisseleri kendi icgudulerime gore yeniden agirliklandirdim.

Biliyorum, "internetteki yatirimci" ve "icgudu" kelimeleri cok iyiye isaret degil. Fakat biraz tembellik var, cok ugrasamadim. O yuzden buyuk hisselerin disina pek cikmamaya calistim. Umarim negatif ayrisacak hisseleri bulmamisimdir.

Uzun vade icin dusunuyorum (en az 3 sene). Daha sonra tekrar degerlendirecegim.

Bunlar aldigim hisseler ve agirliklari:

Hisse Oran (%)
    eregl 17.5
    sıse 17
    goody 13
    asels 8
    alka 7
    arclk 6
    ykbnk 4
    dohol 4
    vesbe 4
    ısctr 4
    garan 4
    kchol 4
    vestl 3
    akbnk 2
    ecılc 1.5
    sahol 1

Yatirim tavsiyesi degildir, muhtemelen batirim tavsiyesi olabilir.

5. Merhaba.

Yukarıdaki mesaji yazma sebebim sacma bir alim yaptiysam yorum alabilmek. Asla tavsiye degildir.

Bu arada kendimi tanitayim. Babam memur, annem ise ev hanimi. Ailede emlak disinda yatirim yapildigini gormedim.

94 yilinda, ilkokul sonda ailemle birlikte yurtdisina gittim (bati avrupa). Universite egitimimi orada tamamlayip 4 sene bir sirkette yazilimci olarak calistim. Evlendikten bir sene sonra esimin istegi uzerine Turkiye'ye geldik. Sirket Turkiye'den home-office calismama izin verdi. 9 senedir buradayim.

Finansal olarak bazi avantajlarim oldu. Yurt disindan buraya geldigimde sirket maasimda bir degisiklik yapmadi. Beni her zaman orada calisan bir eleman olarak kabul edip ona gore maas verdi ve duzenli zam yapti. Ayrica bana sirketten belli bir miktar stock option verdi. Sirket birkac sene once buyuk bir sirkete satildiginda bu "stock option" bana dise dokunur bir fayda sagladi (7 senelik maasim kadar). (Bu gelen paranin %40'iyla hayalini kurdugumuz bahceli evi aldik).

Aslinda tam da o siralar yatirim hakkinda hicbirsey bilmedigimi anladim ve bu parayi nasil degerlendirecegimi dusunmeye basladim. Bir ara cuzi miktarda (denemek icin) borsaya girdim. Daha sonra ekonomik calkantilardan korkup dovizde kalmaya devam ettim.
    Su suralar doviz enflasyonu yuzunden tekrar alternatiflere bakmaya basladim. Bu nedenle gecen sene biraz emlak yatirimimiz oldu (toplami 1M'yi gecmez). Borsadan yine korkuyorum, ama sepet mantigiyla bir miktar girmemin uygun olacagina karar verdim (gerci emlaktan da korkuyorum, aslinda ben her yatirimdan korkuyorum galiba).

Yasim 39. Uc tane cocugum var. Ikisi ozel okula gidiyor (ilkokul). Birisi daha kucuk. Imkanim el verirse o da ozel okula gidecek. Aslina bakarsaniz sirf okul yuzunden tekrar yurtdisina gitmeyi dusundum, fakat esim pek istemedi.

Su an cok sukur durumum iyi. Beni biraz korkutan ailemin fazla rahata alismis olmasi, ve bunu devamli surdurebilir miyim pek emin degilim.
    Son düzenleme : doubt; 22-03-2022 saat: 16:17.

6. Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

Alıntı Originally Posted by doubt Yazıyı Oku
    Merhaba.

Yukarıdaki mesaji yazma sebebim sacma bir alim yaptiysam yorum alabilmek. Asla tavsiye degildir.

Bu arada kendimi tanitayim. Babam memur, annem ise ev hanimi. Ailede emlak disinda yatirim yapildigini gormedim.

94 yilinda, ilkokul sonda ailemle birlikte yurtdisina gittim (bati avrupa). Universite egitimimi orada tamamlayip 4 sene bir sirkette yazilimci olarak calistim. Evlendikten bir sene sonra esimin istegi uzerine Turkiye'ye geldik. Sirket Turkiye'den home-office calismama izin verdi. 13 senedir buradayim.

Finansal olarak bazi avantajlarim oldu. Yurt disindan buraya geldigimde sirket maasimda bir degisiklik yapmadi. Beni her zaman orada calisan bir eleman olarak kabul edip ona gore maas verdi ve duzenli zam yapti. Ayrica bana sirketten belli bir miktar stock option verdi. Sirket birkac sene once buyuk bir sirkete satildiginda bu "stock option" bana dise dokunur bir fayda sagladi (7 senelik maasim kadar). (Bu gelen paranin %40'iyla hayalini kurdugumuz bahceli evi aldik).

Aslinda tam da o siralar yatirim hakkinda hicbirsey bilmedigimi anladim ve bu parayi nasil degerlendirecegimi dusunmeye basladim. Bir ara cuzi miktarda (denemek icin) borsaya girdim. Daha sonra ekonomik calkantilardan korkup dovizde kalmaya devam ettim.
    Su suralar doviz enflasyonu yuzunden tekrar alternatiflere bakmaya basladim. Bu nedenle gecen sene biraz emlak yatirimimiz oldu (toplami 1M'yi gecmez). Borsadan yine korkuyorum, ama sepet mantigiyla bir miktar girmemin uygun olacagina karar verdim (gerci emlaktan da korkuyorum, aslinda ben her yatirimdan korkuyorum galiba).

Yasim 39. Uc tane cocugum var. Ikisi ozel okula gidiyor (ilkokul). Birisi daha kucuk. Imkanim el verirse o da ozel okula gidecek. Aslina bakarsaniz sirf okul yuzunden tekrar yurtdisina gitmeyi dusundum, fakat esim pek istemedi.

Su an cok sukur durumum iyi. Beni biraz korkutan ailemin fazla rahata alismis olmasi, ve bunu devamli surdurebilir miyim pek emin degilim.
    Yatırımlarınız hayırlı olsun.
    Hisseler yerine hangi çıkarımlar üzerinden seçim yaptığınızı konuşmak daha yerinde olacaktır. Benim gözüme çarpan tek şey aynı sektörden birden fazla seçim yapmış olmanız. Bu olumsuz olmamakla beraber zaman içinde sektörlere ve şirketlere hakim oldukça sayıyı azaltacağınızı düşünüyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7.  Alıntı Originally Posted by doubt Yazıyı Oku
    Merhaba.

94 yilinda, ilkokul sonda ailemle birlikte yurtdisina gittim (bati avrupa). Universite egitimimi orada tamamlayip 4 sene bir sirkette yazilimci olarak calistim. Evlendikten bir sene sonra esimin istegi uzerine Turkiye'ye geldik. Sirket Turkiye'den home-office calismama izin verdi. 13 senedir buradayim.

Güzel bir tanıtım yazısı olmuş, o zaman biz de hoşgeldin diyelim

Oluşturduğun portföy ve oranları gayet mantıklı...İki tavsiyem olurdu, daha önce sormuş olsaydın,

i-) Borsaya ayırdığın fonu ikiye böl, yarısını borsa fonlarına, yarısını a kendi oluştuduğun portföye yatırırdın,
    ii-) Her iki durum için de önce %30 kadar tek seferde alım. Sonra her ay eşit miktarda %5 er alımlar...böylece tek seferde girişin riski azalmış olurdu.

Eskiden güzel fonlar yoktu...artık rekabet oldukça fazla, endeksi düzenli ve kayda değer oranda yenen fonlar var...son 1-3-5 yıla bakıp bu fonlardan seçim yapılabilir..ayrıca fon yatırımı 2-3 fona eşit dağıtılabilir.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

8.  Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Yatırımlarınız hayırlı olsun.
    Hisseler yerine hangi çıkarımlar üzerinden seçim yaptığınızı konuşmak daha yerinde olacaktır.
    Secim kriterlerine cok bilimsel yaklastigimi soyleyemem. Oncelikle surada anlatilan hedef fiyatlari baz aldim: https://www.youtube.com/watch?v=XS2W1DITzwU . Ne kadar dogrudur bilemiyorum. Cogu koklu sirketler oldugu icin cok da uzerinde durmadim. Ismini bile duymadigim sirketler olsaydi kisiye ne kadar guvensem de uzak dururdum.
    Kendim bu isi ogrenip analiz yapmaya kalkarsam cok uzun surecekti. Aklima bir sey dusunce bazen cok aceleci davraniyorum. Sanirim uzun vadede sirketleri degerlendirmeyi ogrenmeliyim. Analitik yeteneklerime guveniyorum, fakat bunu isim disinda kullacak enerjim cogu zaman olmuyor.

Videodaki beklenen artis oranlarina gore hisselerde bir baslangic agirligi olustu. Daha sonra bu oranlarda kendimce duzeltmeler yaptim. Mesela "Dogan holdingin senelerden kalan cok yuksek hedef fiyati var, fakat bir turlu olusmamis. Kisa sure icinde yine olusmaz" diyerek agirligini epey azalttim. 4 holding hissesini tek sepette dusunup toplam agirliklarini bir daha azalttim (yoksa %40 dan fazla toplam agirliklari olacakti).

asels, arcelik, vestel, vestel beyaz: bunlari da tek sepet olarak dusunup hedef fiyata uygun agirliklarini az bucuk korudum. Aselsana biraz torpil gecmis olabilirim.

Bankalarin hedef fiyata gore %40 dan fazla agirliklari vardi. Fakat ekonomideki sikintalardan dolayi agirliklarini %14e dusurdum. Anladigim kadariyla doviz bazli fiyatlari dusuk kalmis, fakat niye, daha da dusecek mi yoksa doner mi sorulari kendi acimdan cevapsiz.

Ve son grup endustri hisseleri: sise, goody, eregl, alka. Burada da genelde hedef fiyatin belirledigi oranlara uydum. Eregl hissesine biraz torpil gectim sanirim (temettu hissesi oldugu icin). ALKA duymadigim bir sirketti, yine de tavsiye edildigi icin bir miktar aldim.

Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Benim gözüme çarpan tek şey aynı sektörden birden fazla seçim yapmış olmanız. Bu olumsuz olmamakla beraber zaman içinde sektörlere ve şirketlere hakim oldukça sayıyı azaltacağınızı düşünüyorum.
    Dedigim gibi sirketler arasindaki farklara cok asina degilim. O yuzden sektor bazli (yine kisitli bilgime dayanarak) degerlendirip sirketler arasi sepet yapmis oldum.
    Son düzenleme : doubt; 22-03-2022 saat: 17:33.

Sayfa 127/147 İlkİlk ... 2777117125126127128129137 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •