Sayfa 117/1312 İlkİlk ... 17671071151161171181191271672176171117 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 929 - 936 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    18 senede kendini çıkarıyor 13bin tl güncel kira ile. İlk bakışta bana da az geldi ama hesabı yapınca aydınlandım.

Hesabı yapmadan önce o paraya şu yapılır bu yapılır diye yazmaya başlamıştım sonra baktım ki yabancı borsalarda en baba temettü veren şirketler bile en fazla %5-6 falan veriyor. (ama çok önemli bir fark var, gelirler sabit döviz ile.)

Bu mekanın getirisi de aşağı yukarı aynı oranda. (tl üzerinden 5.57%)

Bana göre en büyük risk TL riski. Dolar atak yapar da Türk varlıkları genel olarak değer kaybına uğrarsa ondan zarar görürsünüz. Bist100'den hisse almak ile aynı mantıığa sahip böyle bir mekanı satın almak.

Ben bu kadar yüklü miktarlarla Türkiye'de mülk edinmeyi pek mantıklı görmüyorum açıkçası. Toplam kasa 50milyon tl ise neden olmasın.

ytd
    E eurobondlarda uzun vadeli alındı mı dolar bazında bu getiriyi getirir.Üstelik dolar şoku derdi de yok

2.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    E eurobondlarda uzun vadeli alındı mı dolar bazında bu getiriyi getirir.Üstelik dolar şoku derdi de yok
    Evet. Eurobond kupon faizlerini dikkate alınca oldukça mantıklı görünen yatırım araçlarından birisidir. Oradaki risk biraz daha farklı.

Bağladığınız varlık kağıt para. Enflasyon artışı ile alım gücü düşebilir. Euro ile Dolar bu enflasyonu henüz şimdiye kadar hiç tatmadılar ama beklendiği üzere önümüzdeki dönemde tadına bakacaklar. Bir de Türkiye'nin malum riskleri var.

Dükkan alınca da elimde reel varlık var diye sevinirsin ama kimse iş yapamazsa dükkanı tutan olmaz. Dükkanı tutan olmazsa 2.8milyonluk malın getirisi 0 olur.

Hepsinin yeri ayrı. Sepet yapmak lazım. O yüzden dedim, kasa 50 milyonsa mekanı almak gayet mantıklı diye. 5% tutuyor totaldeki yeri.

ytd

3. Biraz daha açayım:

1-Reel varlıklar (emlak + borsa)

1.a) Getirisi döviz olan reel varlıklar (Yabancı borsalar, yabancı ülkede emlak)
    1.b) TL tabanlı reel varlıklar (TC gayrimenkul, Bist)

2-Paradan para kazanma

2.a) Tabanı TL olan yatırımlar (tl faiz, tl bono)
    2.b) Döviz gelirli yatırımlar (eurobond*, döviz mevduat, kripto**)

*eurobond'un getirisi döviz ile ama TC batarsa bir anlamı yok.
    ** kripto kumardır

Kabaca şematiği çizmeye çalıştım. Bu seçeneklerin hepsi farklı riskleri taşıyor.

Benim amacım mümkün olduğunca Döviz tabanlı getiri elde etmek. Bu getiriyi paradan para şeklinde mi, yoksa reel varlıklar üzerinden mi kazanmak gerekir diye düşünmeye başlayınca işler karışıyor. Eurobond vs Döviz mevduat vs Yabancı Borsa vs Yabancı Emlak şekline dönüşüyor aşağı yukarı benim için olay.

ytd
    Son düzenleme : Patrick Bateman; 21-05-2021 saat: 20:37.

4. Herhangi x bir sebeple ve herhangi 3 - 4 yıl içindeki zamanda cok sert ralli bekliyorum bankalarda. Uzun süredir ykb pozisyonum vardı, bana bakmayın ben borsaciyim sürekli alır satarım işim bu ama şu an mesela halk ve ykb epey uzun vadeli spot ( hisse alarak viop filan değil) poz açtım bekleyeceğim. Dolar bazlı konut altın tl euro herhangi bir şey bazlı ülkenin en iyi bankaları en iyi kurumları bedavaya satılıyor, ilelebet böyle surmeyecektir. Ancak bu tarz bir yatırımı spekülatif olarak yapıyorum sadece ucuz buluyorum şu nedenle artar veya şu oldu uçar kaçar gibi bir düşüncem yok bu nedenle de 3 sene süre tanıdım kendime siz isterseniz 4 5 sene deyin, dolar bazlı ykb için 2 dolar gibi bir hedefim mevcut, halk bankası için ise 5 dolar olabilir neden olmasın 11 den düştü. Çıkmazsa, bu fiyata alıp da daha ucuza satacak olursam zaten muhtemelen elimdeki hisselerdrn çok daha büyük dertlerim olacağı için, açıkçası düşük riskli görüyorum bu yatırımı.

Ancak çok beklentiye girmemek ve aceleci de olmamak lazım buradan mesela %40 daha düşmez mi bankalar? Neden düşmesin? Düşünce ne yaparsınız? Uykum kaçar psikolojim bozulur hanımla kavga eder satarım diyorsanız- baştan girmeyin.

Kazanmak isteyenler, neyi kaybetmeyi göze aldıklarını asla unutmamalı. Kayıp - kazanç bu işlerde kardeştir.

Yok ben gelemem diyen konuttan saşmasın kaybetsen - yerinde saysa bile kirası var osu var busu var bir sürü tesellisi var. Borsa öyle değil kan alırlar
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Bu başlık ahalisinde yaygın olan "satılmadığı halde fiyatlar niye yükseliyor" düşüncesini ben yersiz buluyorum.
    Her şey her zaman peynir ekmek gibi satılmaz.
    Satılmayınca da, bir an önce satılsın mantığıyla fiyatlar öyle patır patır düşmez.
    Satılmayan her şeyin fiyatı düşmek zorunda olsa, satılmadıkça fiyatın "sıfıra" doğru gitmesi gerekirdi.

Ben 5 yıl ticaretle uğraştım. Hızlı giden mal var, yavaş giden mal var. Hızlı giden dönem var, yavaş giden dönem var.
    Bunlar gayet normal durumlar.
    Acele paraya çevirip başka bir işe yönelmeye niyeti olan, veya panik yapan, veya cidden sıkışan varsa anca o satar.

Bazen kendi kendime düşünüyorum. Bugün daire satsam ne alacağım?
    Muhtemelen altın alırdım.
    Bir daire 3 kg altın ederken satmamışım, şu an 1 kg ederken satıp altın almanın ne manası var?
    Dipten sat tepeden al, servetini eriten klasik acemi yatırımcı davranışı.

Fiyat düşürmeyen ev sahipleri muhtemelen bu şekilde düşünüyordur.

Dipten emlak satıp, başka bir şeye zirveden girmek manasız.
    Dolar... Herkes gırtlağa kadar dolarize olmuş bekliyor.
    Altın.. Herkes gırtlağa kadar altın almış bekliyor. (ben dahil)
    Bir şeye para ucuzken yatırılır. Kimse onun yüzüne bile bakmazken dipten dipten toplanır.
    Bugün nakitle alınacak ucuz hiç bir şey kalmamış..
    Ucuz ve cazip bir yatırım bilen varsa bana da söylesin..
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Bu başlık ahalisinde yaygın olan "satılmadığı halde fiyatlar niye yükseliyor" düşüncesini ben yersiz buluyorum.
    Her şey her zaman peynir ekmek gibi satılmaz.
    Satılmayınca da, bir an önce satılsın mantığıyla fiyatlar öyle patır patır düşmez.
    Satılmayan her şeyin fiyatı düşmek zorunda olsa, satılmadıkça fiyatın "sıfıra" doğru gitmesi gerekirdi.

Ben 5 yıl ticaretle uğraştım. Hızlı giden mal var, yavaş giden mal var. Hızlı giden dönem var, yavaş giden dönem var.
    Bunlar gayet normal durumlar.
    Acele paraya çevirip başka bir işe yönelmeye niyeti olan, veya panik yapan, veya cidden sıkışan varsa anca o satar.

Bazen kendi kendime düşünüyorum. Bugün daire satsam ne alacağım?
    Muhtemelen altın alırdım.
    Bir daire 3 kg altın ederken satmamışım, şu an 1 kg ederken satıp altın almanın ne manası var?
    Dipten sat tepeden al, servetini eriten klasik acemi yatırımcı davranışı.

Fiyat düşürmeyen ev sahipleri muhtemelen bu şekilde düşünüyordur.

Dipten emlak satıp, başka bir şeye zirveden girmek manasız.
    Dolar... Herkes gırtlağa kadar dolarize olmuş bekliyor.
    Altın.. Herkes gırtlağa kadar altın almış bekliyor. (ben dahil)
    Bir şeye para ucuzken yatırılır. Kimse onun yüzüne bile bakmazken dipten dipten toplanır.
    Bugün nakitle alınacak ucuz hiç bir şey kalmamış..
    Ucuz ve cazip bir yatırım bilen varsa bana da söylesin..
    Var gümüş.

Değerli kardeşim nosfeçağrının bankalarda kaldıraçsız alım yapmasına sevindim.Kaldıraçlı işler zaten anladığım işler değil,adrenalinine nasıl dayanıyor cidden çözemiyordum.Üstelik bizim gibi emekli de değil iş hayatı da var,allah kolaylık versin.Bankalara gelince rasyolarına baktım elbet o rasyolara bakınca bedava da o bilançolara güvenemiyorum.Gene de para kazandırmasa da artık bu seviyelerde bankalarda zarar olasılığı da bence az,en azından nominal olarak sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.Umarım çok para kazanırsın nosfeçağrı kardeş.Yalnız bir video koyacağım onu da seyret derim.

8. Eyvallah abi bol kazançlar. Çok koşturuyorum inşallah hayırlı kazançlar nasip olur diyelim.

Iki üç iş yapmazsan beyaz yakalıyım müdürüm deyip masanın arkasına saklanarak akşam eve gelip tv izlersen aç kalırsın. Eskidenmiş tek meslekle geçinmek...
     Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Değerli kardeşim nosfeçağrının bankalarda kaldıraçsız alım yapmasına sevindim.Kaldıraçlı işler zaten anladığım işler değil,adrenalinine nasıl dayanıyor cidden çözemiyordum.Üstelik bizim gibi emekli de değil iş hayatı da var,allah kolaylık versin.Bankalara gelince rasyolarına baktım elbet o rasyolara bakınca bedava da o bilançolara güvenemiyorum.Gene de para kazandırmasa da artık bu seviyelerde bankalarda zarar olasılığı da bence az,en azından nominal olarak sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.Umarım çok para kazanırsın nosfeçağrı kardeş.Yalnız bir video koyacağım onu da seyret derim.
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 117/1312 İlkİlk ... 17671071151161171181191271672176171117 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •