Sayfa 119/1312 İlkİlk ... 19691091171181191201211291692196191119 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 945 - 952 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Sağolun, yalnız hisse almak konusuna o kadar negatif yaklaşıyorlar ki bu imkansız. Bu arada ben 4-5 yıl önce 12,000 adet Akmerkez GYO hissesi almıştım ve 3 sene tutmuştum, hem ortalama 3 senelik enflasyon kadar hisse fiyatı artmıştı hem de her sene çok güzel temettü vermişti. Sonra ben satıp başka maceralara girdim, pandemi başladı ve hisse uçtu. Siz yazınca aklıma geldi, umarım bu avm hisseleri de pandemi sonrası iyi duruma dönerler, tutanlar açısından...
    Bu ulkede paran var mı derdın var.. Allah kolaylık versin kuzene

2. 2,8 milyon o kişinin tek varlığı değilse bence yine emlak ağırlık olmak üzere sepet yapmak daha mantıklı olur.
    dükkan + ev + bir miktar hisse + bir miktar altın gibi.

pahalı ve büyük dükkanların gördüğüm kadarıyla uzun süre(hatta bazen yıllarca) boş kalma riski olabiliyor, özellikle kiracısı banka olanlara fazla güvenmeyin, bankalar her yıl şube azaltma/küçültme derdindeler. marketler ise pandemide online'nin tadını aldı bi kere.

3. Dükkan/ofis kiralarında 10-12 yıllık çarpanlar uygun geliyor bana.
    1+1 gibi yerler, 14-16 yıl
    2+1 - 3+1 gibi yerler 18-25 yıl

Ben Kasım ayında 17 yıl çarpanla ev aldım (1+1). Pandemi nedeniyle kiracıyı apar topar buldum. 100-200TL ucuza verdim. Yoksa 15-16 yıl olacak idi.

4.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Dükkan/ofis kiralarında 10-12 yıllık çarpanlar uygun geliyor bana.

Ben Kasım ayında 17 yıl çarpanla ev aldım (1+1). Pandemi nedeniyle kiracıyı apar topar buldum. 100-200TL ucuza verdim. Yoksa 15-16 yıl olacak idi.
    Hocam,

Dükkan ile konut arasındaki fark anladığım kadarıyla doluluk oranları nedeniyle, peki ya konut içinde ebat farklı olanlarda neden çarpan beklentiniz farklıdır?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

5. Aldığınız konutun yaşı kaçtı ?
    Hangi bölgede ?
     Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Dükkan/ofis kiralarında 10-12 yıllık çarpanlar uygun geliyor bana.

6. Konutun fiyatı düştükçe kira çarpanı nispeten azalır.

Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Hocam,

Dükkan ile konut arasındaki fark anladığım kadarıyla doluluk oranları nedeniyle, peki ya konut içinde ebat farklı olanlarda neden çarpan beklentiniz farklıdır?

Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Konutun fiyatı düştükçe kira çarpanı nispeten azalır.
    O olayın nedeni de amortisman.Misal aynı sitede üç artı bir fiyatına iki adet bir artı bir aldınız,bir ev yerine iki evin yıpranma payı,vergisi,iki kiracı ile uğraşma sıkınıtısı,bir ev yerine iki evin boş kalma olasılığı devreye girer doğal olarak fiyat kazanç olayı değişir.Aslında totalde aynı yere çıkar bir artı bir alanın da o kadar çok karlı bir durumu olmaz.Ha paran bir artı bire yetiyordur zaten konuşacak konu yoktur))))))

8. Dediğiniz konularda var.
    Aynı metrekare ve oda bilgileri olan 2 konutu düşünürsek;
    Fiyatı 500k olan bir evin kirası 2k olabilirken, 2m olan evin fiyatı 8k olması gerekirken 5-6k olabiliyor.

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    O olayın nedeni de amortisman.Misal aynı sitede üç artı bir fiyatına iki adet bir artı bir aldınız,bir ev yerine iki evin yıpranma payı,vergisi,iki kiracı ile uğraşma sıkınıtısı,bir ev yerine iki evin boş kalma olasılığı devreye girer doğal olarak fiyat kazanç olayı değişir.Aslında totalde aynı yere çıkar bir artı bir alanın da o kadar çok karlı bir durumu olmaz.Ha paran bir artı bire yetiyordur zaten konuşacak konu yoktur))))))

Sayfa 119/1312 İlkİlk ... 19691091171181191201211291692196191119 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •