Sayfa 153/1312 İlkİlk ... 531031431511521531541551632032536531153 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 1,217 - 1,224 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. 2-3 ay önce yazmıştım.
    Konut fiyatları ile kiralar uyumsuz diye.
    Ya konut fiyatları yüksek , yada kiralar düşüktü.
    Şuanki duruma göre kiralar yükselerek bu denge sağlanmaya başladı.
    Bir ustayla bugün görüştüm.
    100m2 bir inşaat alanın maliyetinin 300kya geldiğini söyledi. Geçen yıla göre en az %50lik artış var.
    Tabi bir ustaya göre değerlendirmek yanlış olur ancak inşaatta kullanılan temel kalemleri incelediğimizde ustanın haklı olduğunu düşünüyorum.
    Eğer piyasa böyle devam ederse önümüzdeki bir yılda konut fiyatları yükselmeye devam edebilir.
    Aynı kalması için arsa ve müteahhit kar marjlarının düşmesi gerekir.
    Şahsi fikrim, konut fiyatları yükselmeye devam eder.
    Yatırım tavsiyesi değildir

2. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

3. gördüklerim:

1-)2022 yılından itibaren uygulanacak yeni emlak rayiç bedellerinde bazı yerlerde anormal artışlar var... yani mülk sahibi vatandaşaların cebinden çok daha fazla mesela bazı yerlerde 2021 yılında ödediklerinin 10 katı emlak vergisi ödeyenlarin olacağı gibi % 20-30'luk dahanispeten makul artışlar olacak...

2-)Pandemi döneminde konut-yazlık kiralarında resmen patlama oldu...ama gel gör ki işyeri-(özelikle büro) ,fabrika kiralarında yerine göre büyük düşüşler gerçekleşti.salgında azalma ve işlerin rayına girmesiyle konutta kiralarda büyük düşler olmasada , işyerlerinde kiraların eski seviyelerine çıkabilri.

3-Gayrımenkuldeki fiyat artışının nedeni Reisin geçen sene yaptığı faiz operasynudur.Mal kalmadı ,satıcılar geri çekildi ,netice olarak
    inepara arzınında etkisi ile fiyatlar resmen topukladı.İki senede duran inşaat faaliyetleri ilk açılışında maliyet yönlü baskı nedeniyle
    yeni arz fiyatlardada daha da çıkış olabilir gibi duruyor.Ayrıca etraftaki ülkelerin zengin vatandaşları da yatırım veya 2. bir ülke olsun diye Türkiyeye yönelmiş durumdalar. Uydudan yayın yapan kanallarda yoğun reklamlar var.

4-Kentsel dönüşüm bir an önce manalı sayılarla gerçekleştirimesi elzemdir.Çünkü deperem ne zaman vuracağı belli değil...İş -icraat yaptırmama adına hükümetçe muhalefetin elindeki belediyelere zorluklar çıkarıldığı gibi bazı muhalefet belediylerininde iş bilmezlikleri de bu işe tampon oluyor ...En güzel örneği Ankara'dan transfer edilmiş /atanmış Adalar Belediyesi başkanının garip tutumu...Umarım birileri bu işe el koyar ...

Kiraların emlak fiyatlarının gerisinde kaldığı açık bir gerçek... 1.5 milyonluk daire 4.500 kira ile alınmaz.. Kiraların yükselmeside kolay gözükmüyor.. Netice itibarıyla bir uyumsuzluk var ve bu şekilde değişim gösterecek.. Bu arada genç arkadaşlar Türkiye gibi ülkelerde emlak fiyatları geri gelmez sadece bulunduğunuz sitede paraya sıkışan değer altı satış yapar.. Türkiye nin acı gerçeği dış göç.. Bunu ıskalayan hata eder.. Korkum İran kaynaklı bir sıkıntı ve yüklü göç.. İran ın yarısı Azeri.. Böyle bir göç Türkiye de emlağıda kirayıda patlatır..Eski çarpanlara dönebiliriz.. Olumlu mu olumsuz mu olur zaman gösterir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,659
    Temmuz ayı için güncel bilgi vereyim(istanbul)

Site icerisinde 12 yıllık 3+1 daire 2700 tl'ye kiralandı. 12 yıl sebebiyle dairede patlak catlak cıkıyor haliyle.

Güncel satış fiyatı ise 1 milyon. 1 milyonun yıllık mevduat geliri 185bin tl. Aylık mevduat geliri 16800 lira.

Daireyi alıp 10 yıl kredi cekilip borc bittiginde 22 yıllık tadilat gerektiren konut sahibi olmus oluyorsunuz.

Faiz geliri emlak geliri kıyası her zaman faydalı sonuç doğurmaz.. Şöyle o yüksek faizi bir iki seneye emlak fiyatı üzerinde göreceğimiz aşikar.. Faizi gelir görmek saçma .. Enflasyon %30-40 iken eksi faize tav olmak bence uygun değil.. Tamam rakamlar öyle diyor ama SÜRDÜRÜLEBİLİR değil.. Burası çokomelli.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,659
    Ek bilgi olarak 2018 temmuzda 480bin lira idi o konut.

Faiz veya enflasyon varlık degerleme standardi icin minimum rakam. 1 yıl sabit fiyatlı varlık demek %20 zarar demek. Ben 1 milyon eden evin 2022 temmuzda 1 milyon 200bin olmayacagindan eminim.

Ben 2022 temmuzda 2'ye katlayacak finansal araç bulamasam konut alabilirdim belki ama minimum kar beklentim %70.

Bizim konut sahipleri bir gün 0.64 faiz gelecek diye düsünüyorlar da üzgünüm o devir kapandı. Hükümet degismesi beklenecek.

Alıntı Originally Posted by Alidelta Yazıyı Oku
    Faiz geliri emlak geliri kıyası her zaman faydalı sonuç doğurmaz.. Şöyle o yüksek faizi bir iki seneye emlak fiyatı üzerinde göreceğimiz aşikar.. Faizi gelir görmek saçma .. Enflasyon %30-40 iken eksi faize tav olmak bence uygun değil.. Tamam rakamlar öyle diyor ama SÜRDÜRÜLEBİLİR değil.. Burası çokomelli.

8. Konut yatırımına 1 yıllık vade ile bakılmaz.
    Genelde insanlar ömründe 1-3 arası konut alımı yapıyor. Çoğu kişide elinde konutu uzun bir süre tutar. Bir yıllık fiyat hareketleri konut yatırımcıları için çok bir önem teşkil etmez.
    1.2m olamaz dediğiniz ev seneye 900 de olabilir 1.3m de olabilir. Piyasa da çok parametre var

Alıntı Originally Posted by ajfa Yazıyı Oku
    Ek bilgi olarak 2018 temmuzda 480bin lira idi o konut.

Faiz veya enflasyon varlık degerleme standardi icin minimum rakam. 1 yıl sabit fiyatlı varlık demek %20 zarar demek. Ben 1 milyon eden evin 2022 temmuzda 1 milyon 200bin olmayacagindan eminim.

Ben 2022 temmuzda 2'ye katlayacak finansal araç bulamasam konut alabilirdim belki ama minimum kar beklentim %70.

Bizim konut sahipleri bir gün 0.64 faiz gelecek diye düsünüyorlar da üzgünüm o devir kapandı. Hükümet degismesi beklenecek.

Sayfa 153/1312 İlkİlk ... 531031431511521531541551632032536531153 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •