Sayfa 461/1312 İlkİlk ... 361411451459460461462463471511561961 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 3,681 - 3,688 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    Emin misiniz?
    Ben de böyle biliyorum, ama birisi kendinden çok emin biçimde tamamı üzerinden yani 10.000 TL diyince kafam karıştı.
    Mantiken oyle olmasi lazim, fakat sizi yanlis yonlendirmeyim. Eski bir yazi, ama surada satis degeri ustunden harc odemesi yapildigi yazilmis.
    Son düzenleme : doubt; 23-03-2022 saat: 01:30.

2. Bir de suna bakin: https://www.hesapkurdu.com/konut-kre...ntikal-vergisi

Bildigim bir konu degil, fakat arastirmanizda fayda var. Vergi %4 yerine %5 oluyormus (miktara gore oranlar degisiyor, sizin duruma gore bakmak lazim), fakat 3 yilda odeniyormus. Belki daha avantajli olabilir.

Duzeltme: aceleyle dikkatli okumamisim. Veraset ve intikal vergisi %5.94 tapu masrafinin ustune ayrica biniyormus. Mantikli degil.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Karadenizin yeşillikler diyarı..şehri İstanbul .
    Gönderi
    19,645
     Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    Arkadaşlar bir sorum olacaktı.
    Kendime ait bir evin % 50 hissesini yani yarısını oğluma satmak suretiyle devredeceğim.
    Belediye rayiç değeri de 250.000 TL olsun.
    Bu değer üzerinden satış göstereceğim.
    Bu satış işleminde ne kadar alış satış tapu harcı öderim?
    250.000 X % 4 = 10.000 mi?
    Yoksa yarısını sattığım için 5.000 mi?
     Alıntı Originally Posted by doubt Yazıyı Oku
    Satis bedelinin %4'u olmasi lazim, yani 5000.
    Emin misiniz?
    Ben de böyle biliyorum, ama birisi kendinden çok emin biçimde tamamı üzerinden yani 10.000 TL diyince kafam karıştı.
    satış yaparsanız, 250 x %0.4 : 10 bin + döner sermaye 260 civarında olması lazım + dask yapılması lazım
    Forum kurallarını okumak için tıklayınız

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya/satmaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır..

Not: hisse başlıklarında dini ve siyasi ile futbol taraftarlığı yazıları kabul edilmiyor.

4.  Alıntı Originally Posted by guneysu Yazıyı Oku
    satış yaparsanız, 250 x %0.4 : 10 bin + döner sermaye 260 civarında olması lazım + dask yapılması lazım
    İlgi gösterip, cevap veren herkese teşekkür ederim.
    Öğrenmek istediğim buydu. Aslında yarısını satıyorsun ama tapu harcını yarım değil tam ödüyorsun. Diğer bir anlatımla tamamını satsan da yarısını satsan da tamamı özerinden vergi veriyorsun.
    Demek ki % 10 hisse satayım desen yine tamamı üzerinden vergi veriliyor.
    Mantıklı mı? Vergi toplayan kanunu da belirlediği için mantıklı tabi.
    Selamlar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Karadenizin yeşillikler diyarı..şehri İstanbul .
    Gönderi
    19,645
    İlgi gösterip, cevap veren herkese teşekkür ederim.
    Öğrenmek istediğim buydu. Aslında yarısını satıyorsun ama tapu harcını yarım değil tam ödüyorsun. Diğer bir anlatımla tamamını satsan da yarısını satsan da tamamı özerinden vergi veriyorsun.
    Demek ki % 10 hisse satayım desen yine tamamı üzerinden vergi veriliyor.
    Mantıklı mı? Vergi toplayan kanunu da belirlediği için mantıklı tabi.
    Selamlar.
    evin toplam değeri 250 ise, yarısını satıyorsanız, 5,000 ödersiniz

ben tamamını satıyorsunuz zannettim, tamamını okumamışım yazının. bold kısmı okuyunca uyandım.

hisseli arsa alıyor gibi düşünün, 5000 m2 den 500 m2 alıyorsanız, aldığınız payın belediye rayiç değeri üzerinden alım satım ödersiniz. + harç
    Forum kurallarını okumak için tıklayınız

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya/satmaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır..

Not: hisse başlıklarında dini ve siyasi ile futbol taraftarlığı yazıları kabul edilmiyor.

6. Antalya ve Alanya’da Rusya vatandaşlarının kiralık konutlara talebi son dönemde yaklaşık dört kat arttı. Bu durumda kiralar da 3 kat fırladı...

Ukrayna’da askeri operasyonun başlamasının ardından Rusların Türk sahillerine ilgisi artarken, popüler kentlerde konut kiraları 2-3’e katlandı.

Rus medyasının emlak şirketlerinin verilerine dayanan haberine göre, Antalya ve Alanya’da Rusya vatandaşlarının kiralık konutlara talebi son dönemde yaklaşık dört kat arttı.

FİYATLAR UÇTU

Daha önce aylık 200-600 dolar civarında olan kiraların ise bugün 2,5-3 katına çıktığı belirtiliyor.

Just Real Prime Broker şirketine göre, İstanbul, İzmir, Bodrum ve Fethiye’de ise bazı stüdyo dairelerde kiralar 2-3 kat artarak aylık 1000, 1500 dolara yükseldi.

Diğer yandan arz sıkıntısı nedeniyle kiralık daire bulmanın zor hale geldiğine, bazı ev sahiplerinin altı aylık peşin ödeme talep ettiklerine dikkat çekiliyor.

Türkrus sitesinin aktardığına göre, Rusya vatandaşlarının tercih ettikleri Ermenistan ve Gürcistan’da da kiraların 1,5 kat arttığı, örneğin Tiflis’te aylık en düşük kiraların şubata göre yüzde 30-50 artışla 450-500 dolara çıktığı belirtiliyor.

https://www.patronlardunyasi.com/hab...irlatti/262448

7. Ortadoğulaşmamızı yavaşlatabilir
     Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Antalya ve Alanyaâ��da Rusya vatandaşlarının kiralık konutlara talebi son dönemde yaklaşık dört kat arttı. Bu durumda kiralar da 3 kat fırladı...

Ukraynaâ��da askeri operasyonun başlamasının ardından Rusların Türk sahillerine ilgisi artarken, popüler kentlerde konut kiraları 2-3â��e katlandı.

Rus medyasının emlak şirketlerinin verilerine dayanan haberine göre, Antalya ve Alanyaâ��da Rusya vatandaşlarının kiralık konutlara talebi son dönemde yaklaşık dört kat arttı.

FİYATLAR UÇTU

Daha önce aylık 200-600 dolar civarında olan kiraların ise bugün 2,5-3 katına çıktığı belirtiliyor.

Just Real Prime Broker şirketine göre, İstanbul, İzmir, Bodrum ve Fethiyeâ��de ise bazı stüdyo dairelerde kiralar 2-3 kat artarak aylık 1000, 1500 dolara yükseldi.

Diğer yandan arz sıkıntısı nedeniyle kiralık daire bulmanın zor hale geldiğine, bazı ev sahiplerinin altı aylık peşin ödeme talep ettiklerine dikkat çekiliyor.

Türkrus sitesinin aktardığına göre, Rusya vatandaşlarının tercih ettikleri Ermenistan ve Gürcistanâ��da da kiraların 1,5 kat arttığı, örneğin Tiflisâ��te aylık en düşük kiraların şubata göre yüzde 30-50 artışla 450-500 dolara çıktığı belirtiliyor.

https://www.patronlardunyasi.com/hab...irlatti/262448

8. Savcı bile olsanız 20bin TL maaşınız var, bunun 10binini yeseniz, kredi çekmediğinizi varsayalım, 10 yılda 1 milyonluk ev alırsınız.

Bu fiyatlara 10-20bin arası maaşla çalışan birinin alabilmesi zaten imkansız. Ki ülkenin %70 i asgari ücret, kalanlarda 10bini geçmez. Pilottur, savcıdır, bilmem nedir bunların sayısı da çok az.

Her şeyi geçtim 1 milyona ev bulabilirseniz, ne mutlu size.

Kredi çekseniz maaşın yarısından fazlasını verirsiniz.

oturulabilecek bir ev en az 100-200bin $ arası. Bu çok büyük bir rakam mı? Elbette hayır. Ancak ülkenin alım gücü dibin dibinde. Buradan sonrası açlık zaten.

Sektör kendi içinde büyük bir krizin içinde ancak bunu kimse kabullenmiyor.

Vatandaşın Milli Gelirden aldığı pay %40 ın altına düştü. Bakın bu çok vahim, birileri uber zengin olmuş. 1970 de bu rakam %80 lerde.

Artık birilerinin krizi kabul edip, ülkeyi silkelemesi şart. Yoksa böyle gider dururuz.

Ama kimse krizi kabul etmediği için gerek teşfik, gerek vergi paketi, gerek desteklerle batık şirketleri kurtarıyor, bataklıkta yüzdürüyor. Hal böyle olunca girdabın içinde dönüp duruyoruz.

Esasen kriz kabul edilip, batacak şirketler batırılsa ekonomi 6 ayda toparlanır, enflasyon %10 lara düşer. Ancak herkes kendi çıkarında.
    Borsa işini bıraktım. Foruma öylesine yazıyorum, sakın kaale almayın.

Sayfa 461/1312 İlkİlk ... 361411451459460461462463471511561961 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •