Sayfa 478/1312 İlkİlk ... 378428468476477478479480488528578978 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 3,817 - 3,824 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    hocam o iş hiç kolay değil.

herkesin mantığı mantığı belli beş katlı eski binam yıkılsın.

otopark olsun ama evim küçülmesin
    evim yeni olsun ama tek kuruş vermeyeyim
    üç sene kira yardımı alayım

kısaca bana bedavadan yeni ev verilsin.

bu dediğiniz ancak kadıköy vb. marka değeri yüksek yerlerde olur.

Örneğin Güngören de Tozkoparan diye bir yer var bu dediğiniz iş için biçilmiş kaftan ama olmuyor olamıyor.

eski evde oturan artık yıkılmak üzere olan apartman dairesini verip yerine tek kuruş vermeden şehir merkezinde 5 milyonluk site içi eve bedava geçmek istiyor.

devlete çöreklenmiş çetelerse direkt bölgeye çökemk istiyor.

normalde olması gereken inşaat maliyeti belki biraz daha fazlasını evlerde oturanların ödeyip yeni evlere geçmesi ama çoğunda böyle bir para yok.
    Doğru. zaten para istenmesi normal. Ama veren yok dediginiz gibi. Şu bilmem ne affına bile katılmadı binadaklier imza verdim. En azinda. Krediye uygun olurdu değeri artardı. Ama bir kısım hiç para cikmasin istiyor.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by virtue Yazıyı Oku
    Verasetten gelen 1/4 dükkan hissem var. Kalan hisseleri diğer ortaklar birine satmışlar. Ben de şufa (geri alım ) hakkını kullanmayı düşünüyorum.

Açılacak dava ne kadar sürer? Geri alım yaparken alıcının ödediği emlak tutarı dışında tapu harcı, emlakçı ücretini ve dava masraflarını ben mi ödeyeceğim.

Bu konuda deneyim yaşayan var mıdır?
    Benzer bir durum bende de var. Bir tane tarla, kardeşler haklarını satmışlar, bana ne soran oldu, ne de alıcı aradı, sonradan haberim oldu, ben de ben satmıyorum dedim çıktım işin içinden, sonra başka olaylar oldu özel çok ta üzerinde durmadım.

Alan adam aradı bir yıl sonra, komik bir para teklif etti, ben de, ben seninle bir ticaret yapmadım dolayısıyla senden bir alacağım yok dedim geçtim, hem belki ses kaydı yapıyordur diye, hem de biraz burnu sürtsün diye.

Neyse, kardeşler bizim başka birine vekalet vermişler meğerse, şu parsel pafta no.lu tarladaki hakkımı, A kişisi B kişisine (B=Alıcı) satabilir diye.

Bu yılbaşında tapular yenilenmiş, gittik muhtarlığa aldık yeni tapuları, bir baktım hala pederin üzerine, yani tek tek hissedarlara paylar görünüyor, adam o vekalet verilen payları almamış. Sordum bu nedir ne değildir diye, geri alım hakkından bahsettiler, istersen sen alabilirsin dediler, hatta bilmem kaç yıl için, kendi payın kadar adamdan icar parası da talep edebilirsin dediler. v.s.

Ama burada mesele, adam vekaletleri almış, satışı almamış üzerine. Neyse, şimdi de alıcı adam vefat etti mi, gerçi bilmiyorum tam bu vekaletler kaç yıl geçerli, belki onların süresi de geçmiştir, ama geçmese de vekalet verilen A yaşıyor ama alıcı B öldü.

Yani tarladan haklarını satan kardeşler hiç satmamış gibi oldu, iyice karıştı işler. Koyverdim gitti bakalım ne olacak, bir sürü tarla, kökü zarar, toprak satılmaz davasına duruyor sırf problem.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,715
    Emlak sitelerinde bazen denize yakın turistik yerlerde yada üniversitelere yakın yerlerde müteahhit kişilerce yapılan dairelerin satış ilanlarında sezonluk kiralanırsa şu kadar getiri olur yada öğrencilere kiralanırsa bu kadar alırsınız şeklinde makul/iyi kira getirili yerler göze çarpıyor.
    Kafama da madem bu kadar iyi getirisi varsa bu adamlar bunu neden bize satmaya çalışıyor yada kendisi neden kiralamıyor sorusu takılıyor. Hani ilana konu dairenin yakınlarındaki yerlere baktığımda ciddi fiyat farkı da göremiyorum. Yani bir sahtekarlık da sezinlemiyorum. Acaba evi satmak kiracıyla falan uğraşmaktan daha karlı mı görülüyor onlar için? yada bilmediğim başka bir husus olabilir mi ? fikri olan olursa sevinirim.

4.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Emlak sitelerinde bazen denize yakın turistik yerlerde yada üniversitelere yakın yerlerde müteahhit kişilerce yapılan dairelerin satış ilanlarında sezonluk kiralanırsa şu kadar getiri olur yada öğrencilere kiralanırsa bu kadar alırsınız şeklinde makul/iyi kira getirili yerler göze çarpıyor.
    Kafama da madem bu kadar iyi getirisi varsa bu adamlar bunu neden bize satmaya çalışıyor yada kendisi neden kiralamıyor sorusu takılıyor. Hani ilana konu dairenin yakınlarındaki yerlere baktığımda ciddi fiyat farkı da göremiyorum. Yani bir sahtekarlık da sezinlemiyorum. Acaba evi satmak kiracıyla falan uğraşmaktan daha karlı mı görülüyor onlar için? yada bilmediğim başka bir husus olabilir mi ? fikri olan olursa sevinirim.
    Birisi yatırımcı, diğeri tüccar.

Dediği doğru olduğu halde satıp nakte dönmesi, sermayesini kurtarması/kar etmesi/çarkı döndürmesi/yeni başka projeye girmesi gerekiyordur.

O da kazanır, alan da, dediği doğruysa. Yoksa müteahhitlik diye bir kavram olmazdı.

Bir arkadaş, gözümün önünde bu sene 15 tane araba aldı sattı, dediğine göre 2.5 milyon kazandı. Arabaların çoğu Passat'tı.

Ona satanlar kazandı, dolar aldı hisse aldı, ev aldı v.s., o kazandı ticaret yaptı, ondan alanlar da kazandı, hep arttı.

Tabi bu bir bakış açısı. Aslında kazanan sadece bizimkisi oldu, çünkü aslında para değer kaybetti, fiyat artmadı, ilk satan koruyabildiyse değerini korudu, bizimkinden alan da, almadan önceki süreç de önemli tabi ama iyi değerlendirdiyse o da değerini korudu.

Borsa da aynı, kimisi alıyor satıyor sürekli dinamik, kimisi de hep alıyor, hep arttırıyor, ne zaman bu işe başladığı ne tuttuğu önemli, ama endeks bazında bakarsak, komple zararda tutan.

Bu arada, yukarıda yazmış bir arkadaş, evi 2001 de 20.000 dolara aldım şu an 300.000 TL diye. 2001 in 20.000 doları şu anın 32.400 doları, yani 475.000 TL yapar. Altın alsaydık, ya da en güzeli o reel faizin çok yüksek olduğu yıllarda faiz alıp, düşünce dolara dönseydik, yok bu hesapta, sadece yıllık dolar faizi var kabaca ABD enflasyonu kadar.

Uzun vadeli bir halüsinasyon bu, çaktırmadan servetleri eritme sanatı, ABD deki gibi veraset vergisi olsa bir de, tamam artık.

Benim bu son 2 yılda anladığım tek şey, dinamik ve esnek olmak lazım, ticaret yapmak alıp/satmak (alabilmek/satabilmek) lazım. Yoksa her şey salınım halinde, artıyor, düşüyor reel anlamda. Emtialar da muhtemelen zirve yaptı buralarda, düşecek, dünya tekrar bir faiz/tahvil döngüsüne girecek.

Saygılar

5. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

6.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Satışların neredeyse yarısı tapudan dönüyor ne demek onu anlamadim

birisi aciklayabilirmi?

7.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Satışların neredeyse yarısı tapudan dönüyor ne demek onu anlamadim

birisi aciklayabilirmi?
    Satıcılar satmaktan vaz geciyor daha yukarıdan satmak için

8.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Sn. achiles çok iyiniyetli yönden cevaplamış. Bense kötü niyetliler yönünden bakayım. 28 yıldır çok ev aldım , sattım. Sonuçta zarardayım. Yani bugünkü hesaplarla zarardayım. 2 yıl önce ise dolar zengini gibiydim. İyi ki evleri satmışım diyordum.

Emlakçılar hatta bazı uyanık ev sahipleri ilana veya bire bir görüşmede konuşmalara '' bu ev şu kadar kira getiriyor, 2 yıl sonra yakınına metro - havaalanı- üniversite vb. yapılacak. Acil ihtiyacım olmasa satılacak yer değil '' benzeri ifadeler yerleştirirler. İşi bilen müşteri için hiç bir önemi yoktur. Araştırmadan asla almaz hatta pazarlık bile yapmaz. Ama alıcı orada ikamet etmiyor , yabancıysa , bölge hakkında araştırması yoksa aldatılabiliyor.

Bir de misal 1500 lira kira değerindeki bir daireye anlaşmalı 2500 liralık kontrat la kiracı koyuyorlar. Kontrata bakan alıcının gözü boyanıyor. Kontrat dolunca kiracı çıkıyor, yeni kiracı 1500 e otururum diyor. Satıcı için 10 ay 10 bin lira fark olsa da zaten evin fiyatını şişirdiğinden yine kazançlı oluyor. Bu durumda mahalledeki- semtteki emsal dairelerin kiralık ilanları en doğru sonucu verecektir.

Sayfa 478/1312 İlkİlk ... 378428468476477478479480488528578978 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •